Mních s kamerou: Snažím sa sprístupniť kláštor verejnosti v online priestore

Mních s kamerou: Snažím sa sprístupniť kláštor verejnosti v online priestore
Pred šiestimi rokmi vstúpil na slovenskú vlogerskú scénu netradičný autor, benediktínsky mních. Dnes má na konte 123 videí, 28 live streamov a vyše 7200 odberateľov. O zákulisí kanálu Mních s kamerou, ale aj o tom, ako evanjelizujú benediktíni, hovoríme s prvým slovenským vlogerom z radov zasvätených osôb, duchovným otcom Michalom Mária Kukučom.

Keď som natrafila na kanál Mních s kamerou, ako prvé mi napadlo: Môžu benediktínski mnísi rozprávať? Neskladajú sľub mlčanlivosti?

Nie. (smiech) Na prvý pohľad to tak môže pôsobiť, regula vyžaduje určitý odstup od hostí a v určitých hodinách je v niektorých priestoroch nariadené silencium, ale inak sa môžeme rozprávať úplne normálne ako ľudia vo svete.

V knihe návštev si často nachádzame obdivné vyjadrenia o tichu a pokoji, ktorý v priestoroch samporského opátstva vládne. Zvnútra to však nie je až taká idylka. Aj my často zažívame zhon a pracovný stres.

Treba povedať, že mnísi sú úplne obyčajní ľudia. Ani sa nezdravíme memento mori, ani nechodíme desať centimetrov nad zemou.

 

V detstve som čítala životopis sv. Terezky z Lisieux, v ktorom sa písalo, že si so svojimi sestrami písala listy. Z toho som si teda nesprávne vydedukovala, že sa v kláštore nemohli rozprávať a komunikovali iba písomne…

Zvonku to možno vyzerá tak, že tu žijeme ako rodina pod jednou strechou, ale v skutočnosti by sa život nášho spoločenstva dal prirovnať k priateľom žijúcim v jednom meste. Hoci máme veľa možností pre neformálnu komunikáciu, zvlášť cez pracovný týždeň môže byť podľa okolností jednoduchšie napísať správu cez telefón. Kedysi boli listy, dnes aj my používame mobily.

 

Na webstránke kláštora som našla zverejnený približný denný program samporského opátstva. Je dosť hutný. Kedy sa stíhate venovať youtube kanálu? Máte na to od predstaveného vyhradený nejaký konkrétny čas?

Je to moje hobby, nie služba, takže na to využívam svoj voľný čas. Samozrejme, so súhlasom predstaveného.

 

Čo na vaše online aktivity hovorí komunita?

Keď som o povolenie žiadal priora, schválil to pod podmienkou, že bude súhlasiť aj spoločenstvo. Očakával som, že sa nájde niekto, kto bude vyslovene proti, no nestalo sa tak.

Samozrejme, časom sa to kryštalizovalo. Stanovili sme si nejaké zásady, v akých priestoroch kláštora môžem natáčať, v akých už nie a podobne. Sú aj mnísi, ktorí si nájdu čas a publikované videá si pozrú.

 

Mních s kamerou: Snažím sa sprístupniť kláštor verejnosti v online priestore

 

KLÁŠTOR ONLINE

Čo bolo prvotným impulzom spustiť kanál Mních s kamerou?

Bolo ich niekoľko. Za najdôležitejší považujem víkendový seminár „Zasvätení online“ spred niekoľkých rokov. Mal pomôcť zasväteným osobám naučiť sa vo svojej službe efektívne využívať moderné technológie, „byť online“. Program sa zameriaval na prácu s textom, fotografiami, venoval sa tiež problematike webových stránok a podobne. Iba okrajom sa spomenul vlog, ako v tom čase ešte nový fenomén, ktorý by mohol byť ďalšou platformou pre prezentovanie zasväteného života.

V tom čase som už nejaké vlogy sledoval. Upútala ma autentickosť a neformálnosť tohto formátu. Takisto nový rozmer, ktorý vlogy prinášajú do medziľudskej komunikácie. Tak som sa rozhodol prijať výzvu, ktorá zaznela na tomto seminári.

 

Mali ste na začiatku nejaký konkrétny cieľ, s ktorým ste do projektu išli?

Keď som začínal, hlavným cieľom bolo byť v kontakte s priateľmi a známymi žijúcimi vo svete. Časom sa to rozšírilo aj na určitý misijný rozmer, sprístupniť kláštor verejnosti pohybujúcej sa v online priestore.

 

Ako je to s evanjelizáciou, misiami, u benediktínov?

Kláštor spravidla nerobí nejaké veľké aktivity navonok, my hlásame iným spôsobom. Naša misia spočíva v prítomnosti kláštora na danom mieste, v danej krajine, regióne. Benediktínsky kláštor je vždy otvorený pre ľudí a vždy ľudí priťahuje. Aj k nám na Sampor neustále prichádzajú hostia. Modliť sa, utiahnuť sa z ruchu sveta, zamerať sa na duchovno… Motivácie sú rôzne.

Ako napísal Benedikt XVI. vo svojom poslednom liste k svetovému dňu komunikačných prostriedkov, digitálny priestor sa stáva bežnou súčasťou života človeka. A tu vyvstáva otázka, že keď je kláštor prítomný v reálnom fyzickom svete a keď súčasťou toho reálneho sveta je aj digitálny svet, prečo by kláštor nemal byť prítomný aj tam?

Takže sa svojím kanálom snažím o rozšírenie prítomnosti kláštora aj do digitálneho sveta.

 

Mních s kamerou: Snažím sa sprístupniť kláštor verejnosti v online priestore

 

AKO SA (NE)SPOVEDAŤ

Kanál Mních s kamerou funguje už šesť rokov a jeho obsah je skutočne pestrý. Vlogy, populárno-náučné videá na rôzne témy, live streamy… Ktoré video je vaše najobľúbenejšie?

Ťažko povedať, lebo pri strihaní videa ho vidím toľkokrát, že keď je konečne hotové, mám ho už plné zuby. (smiech) Ale asi najviac sa mi páči séria, ktorú som natočil počas „služobnej cesty“ do Belgicka. To je niečo, čo by som si vedel pozrieť znova. Cestovateľské vlogy sú veľmi vďačná záležitosť.

 

A ak by ste mali vybrať také, na ktoré ste ako tvorca najviac hrdý? Po technickej stránke, tematickej…

Video Ako sa (ne)spovedať, ktoré bolo čiastočne hrané, vyšlo celkom dobre. Má aj veľký ohlas zo strany divákov, doteraz je najpopulárnejšie.

Keď som ho tvoril, mal som, pravdupovediac, trochu obavu, či sa do toho niekto nezačne obúvať, že si robím žarty zo spovede a podobne. Nič také sa však nestalo a video má pozitívny ohlas. Mnohí ľudia ho nielenže videli, ale ho aj používajú v pastorácii. Napríklad sa mi dostala informácia, že niekto s týmto videom pracuje na hodinách náboženstva, čo je pre mňa skvelá spätná väzba.

 

Prečo malo podľa vás taký veľký úspech?

Spracúva tému spovede, ktorá je veľmi populárna. Mnoho ľudí má v tejto oblasti problémy rôzneho druhu, za ktoré niekedy môžeme aj my kňazi. Iní sa chcú len lepšie zorientovať v danej problematike. Asi sa v tejto veci robí málo, čo sa týka pastorácie. Málo sa hovorí o sviatosti zmierenia, málo sa vysvetľuje. Nestačí ľudí len odkázať na spovedné zrkadlo a čakať, kedy prídu na spoveď.

Druhým dôvodom úspechu videa je podľa mňa forma, ktorou je robené. Humorne, aby sa na tom divák zasmial a možno sa v niektorých replikách aj našiel.

 

Vo videu hráte zároveň spovedníka aj kajúcnika. Vlastne je vaša osoba na scéne akoby dvojmo. Predpokladám, že výroba takéhoto videa vyžaduje vyššiu technickú zdatnosť než je bežná používateľská úroveň. Máte nejaké vzdelanie v oblasti strihu, spracovania videa?

Ja viem bilokovať, takže… (smiech) Nie, nijaké vzdelanie v oblasti práce s videom nemám. Časť rodiny, vrátane môjho otca, sa profesionálne venuje technológiám a ja som svojho času krátko študoval na elektrofakulte, tak sa na mňa možno niečo nalepilo. Pracujem s programami, ktoré sú bežne dostupné. Vo výhode som možno akurát v tom, že ich programujú ľudia, ktorí majú podobnú náturu ako ja, tak je pre mňa jednoduchšie naučiť sa s tými programami pracovať. (úsmev)

Nie je to však až také náročné. Na tvorbu kvalitného video obsahu typu vlog netreba nejakú extra techniku či zručnosti. Skôr odvahu.

 

Mních s kamerou: Snažím sa sprístupniť kláštor verejnosti v online priestore

 

NEAGITOVAŤ, ŽIŤ

Čomu sa v rámci kanálu Mních s kamerou plánujete venovať v najbližšom čase?

Moja predstava je taká, že budú pokračovať live streamy a chcel by som urobiť viac videí s hosťami. Plánujem tiež rozvíjať sériu o duchovnom raste. To je však systematickejšia záležitosť, dosť náročná, vyžadujúca veľa času, ktorého popri kláštorných povinnostiach nemám práve najviac. Veľmi by som sa tomu však chcel venovať, pretože to považujem za dôležité. O duchovnom raste sa veľmi málo hovorí a pre mnohých ľudí je to španielska dedina. Vidím to z toho, aké otázky ľudia kladú. Či už v komentároch pod videami alebo počas live streamov.

 

V komentároch nemusia byť vždy len slušné otázky k veci. Autori youtube kanálov sú často vystavení napríklad slovným útokom. Akých zásad sa držíte pri komunikácii so svojimi divákmi?

Keď niekto skĺzne k vulgarizmom, jeho príspevok okamžite mažem. Čo sa týka urážlivých komentárov – niektoré ponechávam, ak podnecujú k diskusii, ak dotyčný svojím príspevkom otvoril nejakú menej známu tému. Chcem, aby si ľudia sami mohli spraviť názor. Ak si však daná osoba evidentne iba robí reklamu pre svoje idey, pretože si na základe počtu zhliadnutí videa vyhodnotila, že komentár bude vidieť veľa ľudí, príspevok mažem.

 

Niekedy sa snaha kresťanov prezentovať svoju vieru na internete zvrhne na spamovanie či nepríjemnú až odpudzujúcu agitáciu. Sú nejaké zásady, ktorých je podľa vás dôležité držať sa, aby človek dôstojne a príťažlivo svedčil o svojej viere a živote s Kristom?

Neagitovať. Myslím si, že pre dnešný svet môže byť veľmi osožný práve benediktínsky spôsob evanjelizácie. Nepresviedčať, ale jednoducho žiť podľa kresťanských zásad. To je najväčšie svedectvo, aké existuje. Nemusím robiť nič špeciálne, iba žiť svoju vieru, to je všetko. To je niečo, čo vyráža zbraň z rúk všetkým vyrývačom.

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00