Modlitba si vyžaduje cvik

Modlitba si vyžaduje cvik
Koľko úsilia a energie dáme do získania univerzitného diplomu? Koľko krvi, potu a sĺz pre úspešné získanie športovej trofeje? Koľko času a námahy do prípravy narodeninovej oslavy?

Ak dokážeme investovať toľko času, peňazí, emocionálnej a fyzickej energie do svetských vecí, nemali by sme sa o čosi viac venovať tomu najväčšiemu z umení, umeniu umení, a učiť sa modlitbe?

Svätý Alfonz de Ligouri, učiteľ cirkvi a zakladateľ rehole redemptoristov, nazval modlitbu kľúčom k spáse. Vybrali sme pre vás päť krokov, ako zdokonaliť osobnú modlitbu, rásť vo svätosti a inšpirovať k nej aj ostatných a takmer vždy prežívať pokoj a radosť.

 

  1. Odhodlanie

Najprv treba byť presvedčený o tom, že modlitba je pre život a spásu dôležitá. Svätý Alfonz to vyjadril takto: „Kto sa modlí, bude spasený, kto sa nemodlí, bude zatratený.“ Svätý Ján z Damasku definuje modlitbu ako pozdvihnutie mysle a srdca k Bohu“. Spôsob, akým ju vysvetľuje svätý Augustín, je veľmi príťažlivý: „Keď sa človek dobre modlí, dobre žije; keď dobre žije, dobre zomrie; a keď dobre zomrie, všetko je dobre.“

Nakoniec ešte jednoduchá paralela – čím je vzduch pre pľúca, tým je modlitba pre našu dušu. Ak nieto vzduchu, aj smrť nastane rýchlo. Podobne je to aj s modlitbou: čím menej sa modlíme, tým ľahšie podľahneme pokušeniu, upadneme do smrteľného hriechu a stratíme Božie priateľstvo.

 

  1. Spoveď

Ak medzi nami a Bohom nevládne pokoj, ak nám svedomie čosi vyčíta, ak máme hriechy, ktoré ešte nie sú odpustené a nevyznali sme ich, zistíme, že zrazu sa nám s Bohom – priateľom rozpráva ťažšie. Ak zraníme priateľa, ospravedlníme sa, hľadáme odpustenie a návrat k dobrému vzťahu.

 

  1. Určiť si čas a miesto modlitby

Človek je tvor zvyku. Každodenne robíme isté veci v tom istom čase a na tom istom mieste. Najdôležitejšie je teda vypestovať si takýto návyk aj s modlitbou. Vďaka nemu dosiahneme spásu nielen seba, ale snáď aj mnohých ďalších.

Modliť sa môžeme kedykoľvek, kdekoľvek a za akýchkoľvek podmienok. No sú isté „hlavné“ časy modlitby. Ranná modlitba, modlitba pred jedlom, pred odchodom na výlet, poobedňajší rodinný ruženec a modlitba pred spaním. To sú tradičné časy modlitby.

 

  1. Svätá omša a sväté prijímanie

Najväčšou modlitbou vo svete je obeta svätej omše. Nedeľná omša je povinná, inak hrozí bolesť smrteľného hriechu. Ak však skutočne milujeme Krista, nemali by sme sa snažiť o nízke, ale o vysoké ciele. Najväčšie gesto a skutok, ktoré nás privedú do večného života, je byť na svätej omši a prijímať sviatosť oltárnu s horlivosťou, pokorou a veľkou dôverou. Aj anjeli na nebesách nám to závidia, pretože ani najvyšší z nich nemôžu prijať Ježiša skrz sväté prijímanie. Aké veľké privilégium sa nám dostalo!

 

  1. Hľadanie ružencovej Panny Márie

Panna Mária sa vo Fatime zjavovala od mája do októbra 1917. Počas každého svojho zjavenia nalieha, aby sme sa modlili svätý ruženec. Svätý Ján Pavol II. v diele Ruženec Panny Márie robí rovnako, a to z dvoch špeciálnych dôvodov – pre pokoj vo svete a pre dobro rodiny.

Otec Patrick Peyton, apoštol ruženca, sformoval tieto nesmrteľné príslovia: „Rodina, ktorá sa spolu modlí, ostáva spolu,“ a: „Svet, ktorý sa modlí, je pokojný svet.“ Rodina by si mala nájsť čas a miesto pre každodennú modlitbu ruženca. Nech otec, duchovná hlava rodiny, zavedie tento zvyk, spojí rodinu a pre spásu celej rodiny v modlitbe vytrvá.

 

Ak sa nám podarí zaviesť týchto päť pravidiel do osobnej modlitby, prinesieme hojnosť ovocia! Nech nás naša milostiplná Panna Mária inšpiruje k tomu, aby sme v modlitbe rástli každý deň.

Autor: Fr. Ed Broom, OMV

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00