Mohlo byť dohodnuté manželstvo šťastné?

Mohlo byť dohodnuté manželstvo šťastné?
Dohodnuté manželstvá sú známe z minulosti a v niektorých krajinách pretrvávajú až dodnes. Napríklad v Indii je to stále bežné. Takýto typ manželstva mohol byť dohodnutý rôznymi spôsobmi či ľuďmi. Kresťania vnímajú manželstvo ako základ vzniku rodiny a začiatok plodenia a rodenia detí. V dnešnej modernej a rýchlej dobe vidíme, že ľudia majú rodiny aj deti bez svadby. Niektorí si možno pomyslia, že je to lepšie ako manželstvo, do ktorého by mali byť natlačení. Veď každý človek túži po láske. Môže však láska prísť aj do dohodnutého manželstva?

Odmalička som milovala pozerať historické filmy a čítať historické romány. Večer pred spaním som si zasvietila malú lampičku pri posteli a vdychovala príbehy z kníh. Bavilo ma čítať o dvoch ľuďoch, ktorým manželstvo dohodli rodičia, pretože to bol výhodný krok pre ich rodiny, a potom začala medzi novomanželmi vznikať hlboká láska. Bol to príťažlivý romantický príbeh. Ako som dospievala a zisťovala, čo je to láska, nebolo to pre mňa už také fascinujúce. Predstavila som si, že by mi moji rodičia vybrali manžela, do ktorého by som sa musela nasilu zamilovať. Bola to pre mňa neprijateľná predstava.

UZATVÁRANIE MANŽELSTVA BOLO DOLEŽITÉ Z DÔVODU ZACHOVANIA RODU

V minulosti bolo úplne bežné, že mladým ich manželstvá dohadovali rodičia. Šľachtické rodiny sa zameriavali na dobrú povesť či finančné zabezpečenie. Nehľadelo sa na žiadnu lásku. Veľké nároky boli kladené predovšetkým na ženy. Podstatné boli zdravotné a duševné predispozície nevesty, ale aj jej rodokmeň. Niekedy sa mladomanželský pár prvýkrát stretol v deň svadby. Inokedy mali muži možnosť pozvať dámu na prechádzku za prítomnosti gardedám, alebo jej písať ľúbostné listy. Čo to však bolo za lásku? Spoznávali sa predsa len krátky čas. Dnes sa mladí ľudia do seba zamilujú a poznajú sa mesiace až roky. Premýšľajú, hodnotia a až keď sú presvedčení, že chcú vstúpiť do manželstva, urobia tento životne dôležitý krok.

Mohlo byť dohodnuté manželstvo šťastné?

 

VEDOME SA NAUČIŤ ĽÚBIŤ

Dôležité je nezabúdať na to, že láska nepríde do každého dohodnutého manželstva. Avšak môže sa to stať. Jedna indická štúdia ukazuje fakt, že ľudia v dohodnutom manželstve prežívajú silnejšiu lásku, ako tí, ktorí sa do seba zamilovali predtým. Prečo to tak je? Manželstvo, ktoré vzniklo z lásky rozhodnutia jeden pre druhého, z toho, že už chcú byť spolu navždy ako manžel a manželka, zažíva na začiatku nával lásky a vášne. Žiaľ, postupom času sa láska začne akoby vytrácať. Čo, naopak, pri dohodnutých manželstvách tak nie je. Na začiatku k sebe ľudia navzájom si vzdialení lásku necítia. Z ničoho sa časom začne stávať niečo. Prichádza láska. Postupne a častokrát veľmi pomaly. Táto láska však narastá a zosilnieva. Dokonca je za päť rokov silnejšia ako láska pri nedohodnutom manželstve. Z dohodnutého vzťahu vznikne naozaj šťastné manželstvo.

LÁSKA NEMÁ HRANÍC A DOKÁŽE SA POSTAVIŤ AJ VOČI DOHODNUTÉMU MANŽELSTVU

V mnohých monarchiách vznikali manželstvá spojením rodinných príslušníkov. Dohodnuté manželstvo so svojou sesternicou mal mať aj rakúsky arcivojvoda a cisár, český a uhorský kráľ a prezident nemeckého spolku František Jozef I. Avšak namiesto Heleny Bavorskej si za manželku vybral jej mladšiu sestru Alžbetu, všetkým známu ako Sissi. Podľa všetkého bola medzi nimi veľká láska aj napriek protestujúcej matke Františka Jozefa. On si zvolil manželku srdcom a nie len rozumom. Miloval ju do smrti.

MANŽELSTVO Z LÁSKY

Dopredu dohodnuté manželstvo malo pre veľa rodín svoj význam. Veľa ľudí to bralo ako povinnosť, ktorú treba splniť. Neskôr, v období medzi dvoma svetovými vojnami, prišiel do popredia sobáš z lásky. Už sa na manželstvo nepozerali ako na výhodný obchod či spoločenský prospech. Láska nadobudla u ľudí dosť vysokú hodnotu na to, aby sa mohli zobrať. Manželstvo z lásky už nebolo odsudzované a považované za neuposlúchnutie. Dvaja ľudia mali konečne slobodu spoznať sa a vziať sa z lásky.

 

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+