Môže ma zajko učiť o Bohu?

Môže ma zajko učiť o Bohu?
Nemala som rada zvieratá. Vyhýbala som sa im na diaľku. Až do jedného dňa, keď som sčista-jasna dostala do rúk drobného králika so slovami: „Tu máš, staraj sa oň.“

Po počiatočnom šoku (asi obojstrannom) sme sa skamarátili. Prvú noc nespala zrejme ani jedna z nás. Ona zo stresu z nového prostredia, ja zo stresu z toho, že mám v byte niečo živé okrem mňa (bývam sama) a je to väčšie ako pavúk.

Dostala meno Klára podľa mojej obľúbenej patrónky (svätá Klára, prepáč). Ale potom sa stalo niečo, čo by som teda vôbec nečakala. Aj cez ňu ma Pán začal učiť mnohým veciam. (Azda má v tom prsty svätý František?)

Na jednej strane som si vďaka nej začala konkrétne uvedomovať, ako sa skutočne v každom stvorení zrkadlí ruka Stvoriteľa – že je to jeho výtvor. A že Boh pri dokončení každého stvorenia hovorí, že videl, že je to dobré“. Iste, nie tak ako pri stvorení človeka, keď zaznieva, že to bolo veľmi dobré“.

A na druhej strane ku mne cez ňu začal konkrétne hovoriť Pán a učiť ma. Preto ponúkam svojich (zatiaľ) sedem lekcií od zajačice Kláry.

 

Môže ma zajko učiť o Bohu?

 

SEDEM LEKCIÍ OD KLÁRY
  1. Neboj sa!

„Čo sa bojíš, veď si v klietke!“ ohriakla som ju, keď sa niečoho strašne zľakla, hoci bola zavretá v klietke. „Aj ty sa bojíš, a si v mojom náručí,“ upozornil ma Pán.

Prečo potom neustále prepadám strachu a nedôvere?

 

  1. Buď, kde si

Nielen inšpirovaná knihou od Štěpána Smolena vidím tieto slová neraz vo svojom dni. Aj pri Kláre. Keď je naplno prítomná jedlu, blázneniu, oddychu, všetkému, čo robí.

A kde som prítomná ja v tejto chvíli – vo včerajšku, či už v zajtrajšku?

 

  1. Radosť z prítomnosti

Tá radosť – niekedy len tak – je nákazlivá. Radosť pri bláznení, výskokoch, ktorými križuje izbu, šmýkaní po celom byte.

A ja mám radosť z toho, čo robím, kde som a kým som? A teším sa tak na Pánovu prítomnosť napríklad v modlitbe či Eucharistii?

 

Môže ma zajko učiť o Bohu?

 

  1. Hlad

Keď jej predložím jedlo alebo zavetrí, že idem „smer kuchyňa“, nedá pokoj, kým jej jedlo nedám – a keď jej ho predložím, ani nedýcha, kým ho nedoje.

Som aj ja hladná po Bohu a nenechám sa odbiť, kým ma nenasýti?

 

  1. Túžba po slobode

Keď nie som doma alebo spím, je zatvorená v klietke. A vždy, keď jej odväzujem klietku s úmyslom pustiť ju na slobodu, bláznivo behá, teší sa alebo vrčí a hryzie, lebo už chce byť vonku.

Ako ja klopem na nebeskú bránu, kým sa mi nedostane vyslobodenia – napríklad z otroctva hriechu, strachu, zranení…?

 

  1. Pozornosť voči Bohu

Keď svojimi vycibrenými ušami zaregistruje akúkoľvek zmenu mojej polohy, hneď uteká smerom, ktorým som sa sama vydala.

Aj ja takto nasledujem Boha?

 

  1. Blízkosť

Keď ma verne sprevádza po byte ako psík a dožaduje sa mojej pozornosti, neraz sa pýtam:

Aj ja takto „doliezam“ za svojím Pánom?

 

P. S.: Stále uprednostňujem ľudí pred zvieratkami, nebojte sa. 🙂 Ale na svojej zajačici si uvedomujem, ako si naozaj všetko dokáže Pán použiť na to, aby nás učil, usvedčoval, potešoval a viedol k tomu, aby sme ho viac milovali.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00