TOP

Na koledu je čas vždy – koledujeme bezpečne počas zákazu vychádzania

Dobrá novina mala tento rok nadviazať na tradíciu koledovania popod obloky. Konkrétna podoba koledovania počas vianočných sviatkov bola doteraz nejasná, koledníci sa preto pripravovali na rôzne scenáre, pričom by dodržiavali viaceré opatrenia (max. 6 koledníkov v skupinke, rozostupy, rúška, dezinfekcia a i.). Aktuálny všeobecný zákaz vychádzania však koledovanie od domu k domu neumožňuje.

Koledníci Dobrej noviny sú aj naďalej odhodlaní roznášať radostnú zvesť do rodín a počas platnosti všeobecného zákazu vychádzania využijú alternatívnu formu, ako napríklad:

  • koledovanie v rámci jednej domácnosti resp. medzi povolenými dvoma domácnosťami v tzv. bubline,
  • krátky kolednícky program počas svätej omše po dohode so správcom farnosti a v súlade s opatreniami regionálnych úradov verejného zdravotníctva,
  • koledovanie cez miestny rozhlas,
  • koledovanie online – koledníci vytvoria a budú zdieľať kolednícke video na farskej a obecnej webovej stránke alebo prostredníctvom sociálnych médií,
  • rozdávanie materiálov Dobrej noviny do schránok (napr. cestou do práce, na poštu či do obchodu)
  • poskytnutie materiálov Dobrej noviny pre veriacich v kostoloch.

Keďže poslaním koledníkov je oznámenie radostnej správy o narodení Pána, Dobrá novina pre prípad tzv. lockdownu pripravila v spolupráci s katolíckymi médiami dve kolednícke pásma. Aj vďaka nim zaznie tento rok koleda v domácnostiach, ktoré museli ostať izolované kvôli pandemickým opatreniam.

Verejnosť si bude môcť vypočuť kolednícky program skupiniek z Detvianskej Huty, Nitrice a Liptovských Sliačov na Rádiu Lumen s názvom Nesiem vám noviny v dňoch 25.12.2020 o 17:00 a 6.1.2021 o 14:00.

Na obrazovkách TV LUX sa o svoje koledy a vinše podelia koledníci z Podkriváňa v dňoch 26.12. o 15:40, 27.12. o 13:00, 28.12. o 10:10 a v novom roku 6.1.2021 o 9:40 v programe Koledníci Dobrej noviny. Kompletný prehľad je dostupný na https://www.dobranovina.sk/kolednicky-program-dobrej-noviny-v-mediach/.

Zaujímavé podnety a inšpirácie na hlbšie prežitie vianočných sviatkov bude Dobrá novina zdieľať na svojich sociálnych sieťach, na Facebooku a Instagrame. Milým prekvapením je aj pripravovaný kolednícky videoklip a kolednícky spot s hudobníkom a spevákom Ondrejom Kandráčom.

Z verejnej zbierky podporí Dobrá novina aktivity pre mladé matky na východe Ugandy, ktoré kvôli ťažkej životnej situácii žijú na okraji spoločnosti a nedokážu sa uplatniť na trhu práce. Po absolvovaní odborných kurzov šitia a kaderníctva sa mladé ženy a dievčatá budú môcť zamestnať či začať vlastné drobné podnikanie.

Okrem toho je verejná zbierka použitá na humanitárne a rozvojové účely v ďalších projektoch v Ugande, Keni, Južnom Sudáne a Etiópii. Verejnú zbierku môže verejnosť podporiť:

  • príspevkom do označených prenosných alebo stacionárnych pokladničiek
  • prevodom na oficiálny účet zbierky SK77 1100 0000 0029 4045 7894
  • platobnou kartou cez online darovací formulár na ly/podporim-mary

Viac o možnostiach podpory na www.dobranovina.sk/podporim/.

Informoval: Jozef Magda

 

Komentáre