TOP

Na Svetové dni mládeže do Panamy odišiel slovenský organizačný tím

Do Panamy, ktorá hostí o pár dní Svetové dni mládeže (SDM), vyrazil dnes slovenský organizačný tím. Je zložený z hlavných organizátorov slovenského programu.
Ich prvé kroky povedú do mestskej časti hlavného mesta Panama City – Balboa, kde budú vo farnosti Santa Maria v najbližších dňoch očakávať slovenských pútnikov. V prvej etape príde do krajiny približne 160 Slovákov. Po prílete budú mať zabezpečené ubytovanie, stravu, ako aj kultúrny a duchovný program. Slováci sa potom zapoja do programu predskokana SDM – Dni v diecézach (od 16. do 20. januára 2019), ktoré sú od roku 1997 súčasťou každých SDM. Ich cieľom je umožniť mladým pútnikom spoznať hostiteľskú krajinu, jej históriu, kultúru i duchovné bohatsvo. Okrem tohto vďaka ubytovaniu v rodinách zažijú mladí ľudia aj každodenný život domácich obyvateľov. Slovenská výprava zažije tieto dni v diecéze Santiago de Veraguas, kde sa slovenskí pútnici presunu z hlavného mesta autobusmi. Na hlavný program sa potom presunú opäť do hlavného mesta Panamy, kde sa zapoja nielen do tematickeho slovenského programu, ale aj svetového. V stredu 23. januára priletí do krajiny na päť dní pápež František.
“Svetové dni mládeže. Udalosť, ktorá spája. Spája národnosti, kultúry, jazyky, spôsoby prežívania viery. Jednota v radosti, speve, modlitbe, liturgii. Krajina, ktorá spája. Spája dva kontinenty – Severnú a Južnú Ameriku. Spája dva oceány – Tichý a Atlantický. Spája rôzne kultúry, ktoré sa historicky na jej území stretli – indiánsku, španielsku a africkú. A v tomto týždni bude všetko zjednotené okolo Krista, ktorého reprezentuje jeho zástupca na zemi, pápež František. Tak vitaj na púti jednoty. Na púti bohatstva Cirkvi, ktoré sa pri všetkej svojej rôznosti zjednocuje. V jednote, ktorá to bohatstvo nijako nenarúša. A tak sa doň ponor celým srdcom a čerpaj. Z pokladu kultúry a ďalekej krajiny, ale ešte viac z pokladu Svetových dní mládeže – jedinečnej udalosti, kde sa spája celý svet v radosti, odhodlaní a nádeji mladosti. Preži to ako púť, na ktorú ťa pozval Pán. A chce ti dať jedinečný dar, ako máme mnohí skúsenosť z prežívania Svetových dní mládeže. Hľadaj, čo ti Pán chce dať. Hľadaj ho celým srdcom. A staň sa darom pre tých, kvôli ktorým sem Pán poslal teba,” prihovára sa mladým v programovom bulletine vedúci slovenskej výpravy, kňaz Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska.
Hlavným organizátorom medzinárodnej akcie, na ktorej sa stretávajú mladí z celého sveta a vždy sa na nej zúčastní aj pápež, je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). SDM inicioval dnes už svätý Ján Pavol II. Jeho dvaja nástupcovia – Benedikt XVI. a František – v jeho tradícii pokračujú. Konajú sa spravidlá každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Doteraz sa konalo 14 podobných stretnutí, naposledy v roku 2016 v poľskom Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii SDM (okolo 4000). Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. So slovenskými pútnikmi bude cestovať aj žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska. Mladí Slováci sa začali chystať na stretnutie minulý rok po Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove.
Snímka: Zdroj: Organizačný tím SDM / Ján Michalský

 

Komentáre

Žije v krásnej dedine pri Trenčíne a je študentom Fakulty informačných technológií VUT v Brne. Veľmi rád cestuje po svete a spoznáva nové miesta. Medzi jeho záľuby patrí technika, čítanie kníh a beh.