Nápaditá pro-life kampaň v Česku má vynikajúci ohlas

Nápaditá pro-life kampaň v Česku má vynikajúci ohlas
Cirkvi a jej aktivistom sa vyčíta, že nerobia nič pre záchranu ľudského života okrem zákazov a obmedzovaní. Aj novinka z Čiech, a nielen Kladna, však hovorí, že to tak nie je a stále sa hľadá pozitívna cesta pomoci a prijatia.

Projekt Nesúdime. Pomáhame rozbehlo české Hnutie pre život (Hnutí pro život) na základe skúsenosti rozhovorov so ženami, ktoré prichádzajú na potrat. Mnohé z nich sa totiž vyjadrili, že toto rozhodnutie by často s ťažkými dôsledkami na psychike zvrátili a rozhodli by sa pre život, ak by mali podporu a pomoc. Pre ženy to nie je vôbec jednoduchá situácia a často sú zaskočené tlakom, aby šli na potrat.

Svoje o tom hovorí aj šéf gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice v Kladne, MUDr. Štěpán Urbánek: „K projektu Nesúdime. Pomáhame sme sa rozhodli pripojiť na základe našich dlhoročných skúseností so ženami, ktoré podstupujú na našom oddelení umelé prerušenie tehotenstva. Z praxe vieme, že pre časť žien je rozhodnutie pre interrupciu veľmi náročné. Nepoznáme ich konkrétnu situáciu, nevieme presne, čo ich k tomuto kroku vedie. Môže ísť o neuspokojivú životnú situáciu, stratu partnera, obavu o stratu vzťahu a mnoho ďalšieho.“

 

Nápaditá pro-life kampaň v Česku má vynikajúci ohlas

 

Aj podľa primára Urbánka málo žien vie o iných spôsoboch riešenia situácie. Preto privítali ponuku Hnutia pre život a zapojili sa ako nemocnica do projektu, vďaka ktorému ponúkajú ženám v tejto náročnej situácii kontakt na koordinátorku projektu. Tu je im poskytnutá nielen psychologická podpora, ale aj možnosť ďalšej pomoci v tehotenstve a po pôrode. Doktor Urbánek je presvedčený, že táto ponuka môže zvrátiť rozhodnutie aspoň niekoľkých žien – čo rozhodne stojí za to.

Hnutie pre život rozbehlo kampaň aj prostredníctvom reklamných plôch na zastávkach MHD, má podporu známych osobností, ako je napríklad speváčka Petra Černocká, spevák Chinaski Michal Malátný, bývalý hráč NHL David Kočí, herci Martin Dejdar, Veronika Žilková či Jíří Krampol a iní. Podporu dostali od primátorov mnohých českých miest, a to prostredníctvom propagácie projektu na ich webových stránkach a tlačovinách či na verejných miestach.

K propagácii projektu Nesúdime. Pomáhame patria aj televízne spoty. Spot Miláčik, som tehotný bežal v Českej televízii aj v Českom rozhlase, ba aj v kinách. Len v kinách ho uvidelo vyše 140 000 divákov. Vtipný spot s jasným posolstvom o osemdesiatich percentách žien, ktoré podstúpia interrupciu nedobrovoľne, určite zasiahne mysle a svedomie divákov.

Doplnkovým spotom je aj ten s názvom Tretie dieťa – odvaha niekedy nestačí. Pretože je fakt, že vyše 5 000 českých rodín uvádza ekonomické dôvody ako príčinu, pre ktorú sa ich počaté tretie dieťa nikdy nenarodí, ale skončí ako odpadový materiál v spaľovni po potrate. Tento klip je výzvou pre štát, aby posilnil ekonomiku rodín (a tým aj svoju) pri rozhodovaní sa pre ďalšie dieťa, ktoré už nie je výmenou kus za kus za každého z rodičov.

 

Nápaditá pro-life kampaň v Česku má vynikajúci ohlas

 

A čo je potešujúce, k podpore projektu sa aktívne pridalo okrem nemocnice Kladno aj ďalších päťdesiatdeväť nemocníc, zdravotníckych zariadení a ambulancií!

Tento projekt je určite pozitívnou motiváciou, inšpiráciou a vyvrátením tvrdenia, že o nečakane tehotné ženy v ťažkej situácii sa pri rozhodovaní ohľadom potratu nik nestará!

Zdroj: nemocnicekladno.cz, hnutiprozivot.cz

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00