Nedarí sa ti nájsť životného partnera? Toto je moja skúsenosť so zoznamkou katRande.org

Nedarí sa ti nájsť životného partnera? Toto je moja skúsenosť so zoznamkou katRande.org
„Lenka, čo tak online zoznamka?“ Z tejto vety ma kedysi pochytil strach. Bála som sa nepoznaného. Mala som strach zo sklamania a zranení, a tak som tento typ zoznámenia hneď zamietla… až kým som sa po čase nepresvedčila o opaku.

Autor: bývalá členka katRande.org, Lenka Šáteková

Hneď na začiatku tohto článku ti chcem povedať, že nebude o pozitívach a negatívach online zoznamiek. Nebudem ti hovoriť, či ich máš využiť, alebo nie. O čom teda bude? Mám tridsaťdva rokov. Svoje životné povolanie mám určené. Je ním manželstvo a rodina. Dlhé roky sa mi však nedarilo vstúpiť do vzťahu, ktorý by k tomuto viedol.

Pamätám sa, keď som prvýkrát počula vetu: „Lenka, čo tak online zoznamka?“ Hneď ma pochytil strach. Bála som sa toho nepoznaného, o ktorom som počula od svojich známych. Ako sa niektorí sklamali a zranili. Tento typ zoznámenia som hneď zamietla. Po dvoch rokoch mi však už táto myšlienka neprišla zlá. Zároveň som sa za to začala modliť. Aký bol výsledok? Vytvorený účet na online zoznamke – katRande.org.

Rada by som sa s tebou podelila o pár postrehov, ktoré vnímam ako dôležité, ak sa rozhodneš pre tento typ zoznamovania. Si pripravený/pripravená? Ja áno. Poďme na to!

 

1. Neboj sa!

Chápem, že okolo online zoznamiek je vytvorených mnoho predstáv. Nikdy nevieš, kto je na druhej strane. Možno si počul/počula viacero negatívnych skúseností. Áno, aj toto sa stáva. Je potrebné s tým počítať. Ja však hovorím jednu vec – za všetkým je strach. Pýtam sa: Je strach ovocie Ducha Svätého? Nie, nie je. Strach nás nesmie zastavovať v robení vecí, po ktorých túžime. Strach máme prekonávať. Áno, je dôležité strážiť si svoje srdce, ale nie je dobré stavať si múry. Boh nám vo Svätom písme niekoľkokrát hovorí: „Neboj sa!“

Preto ťa prosím, ak to máš premodlené, neboj sa byť odvážny/odvážna. Zaregistruj sa na online zoznamke. Neboj sa odpovedať na správy, ktoré dostaneš. Neboj sa zoznamovať s človekom. Neboj sa zmien v živote, ktoré to prinesie. Možno budeš musieť zmeniť rytmus dňa (nájsť si priestor na písanie, stretnutie s týmto človekom). Neboj sa toho!

Dovoľ mi podeliť sa o moju skúsenosť s prekonávaním strachu. Dlhé roky som bola odporcom online zoznamovania. Prišlo mi to úplne od veci. Ako môžeš cez písanie niekoho spoznať? Dnes hovorím niečo iné. Zaregistrovala som sa. Keď mi napísal prvý muž, prežívala som veľký strach. Nevedela som, kto to je a aký je. Boh ma však celým týmto procesom viedol. Vravel mi: „Neboj sa, Lenička! Ja som s tebou. Buď tou, ktorou si. Buď svetlom, ktorým si. Neschovávaj svoje svetlo pod mericu!“

Musela som si vybojovávať vlastné boje so strachom z ublíženia, zneužitia, odmietnutia, sklamania, bolesti… Rozhodla som sa však cez ne ísť. Pokračovala som. Prečo? Odpoveď prišla s konfrontačnou otázkou mojej priateľky: „A to sa vôbec nebojíš?“ Úprimne? Bála som sa. Lenže moja odpoveď na túto otázku prekvapila aj mňa samu: „Vieš, ja radšej pôjdem do toho rizika s Bohom ako ľutovať do konca života, že som to neskúsila.“

Vtedy som pochopila, aká hĺbka vybojovaného boja to bola. Osobne si totiž myslím, že strach nás môže na našej ceste k povolaniu ľahko zastaviť. Potrebujeme ho prekonávať. Neboj sa otvoriť druhému človeku. Buď odvážny/odvážna! Táto cesta môže byť plná pokoja a radosti. Vďaka prekonanému strachu spoznáš druhého človeka, jeho výnimočnosť, dary. Budete môcť spolu zdieľať otvorenosť vašich sŕdc. Čo povieš? Stojí to za to!

 

Nedarí sa ti nájsť životného partnera? Toto je moja skúsenosť so zoznamkou katRande.org

 

2. Modli sa!

Denne sa modlíš za potreby svojho života. Preto pozvi Boha aj do tohto času vzájomného spoznávania. Nechoď do toho sám/sama. Bude to nová etapa v tvojej duchovnej oblasti. Začneš sa s Ježišom o celej tejto situácii rozprávať. Budeš tomu vyčleňovať čas v modlitbe. Modliť sa za človeka, s ktorým sa zoznamuješ, za to, čo napísať, čo urobiť, ako ďalej postupovať. On ťa bude veľmi rád viesť na tejto ceste. Ver mi, viem, čo hovorím. On je ten prvý, s kým sa o dôležitých, zásadných a vlastne všetkých veciach rozprávam. Nechcem, aby som sa do nejakej skúsenosti púšťala bez neho.

 

Nedarí sa ti nájsť životného partnera? Toto je moja skúsenosť so zoznamkou katRande.org

 

3. Vyjdi zo seba!

Čo tým myslím? Ak sa chceš s niekým zoznámiť, tak pre to niečo urob. Začni rozmýšľať o tom, ako vyjdeš zo svojej ulity. Sedenie doma, pohybovanie sa v rovnakom sociálnom prostredí ti neprinesie nové možnosti zoznamovania. Možno to znie tvrdo. Na druhej strane je tu však osoba, ktorá na teba rovnako čaká. Túži po rovnakej veci ako ty.

Žije v tebe veľká odvaha. Využi ju! Viem, že ako žena si možno počula túto vetu: „Ale ženy nemajú robiť prvé kroky. Tým, že sa zaregistruješ, ho robíš. To nie je dobré!“ Nie je to tak. Registráciou len otváraš dvere novým možnostiam zoznamovania. Ak si však ten typ žienky, ktorá nechce robiť prvé kroky, mám pre teba riešenie: zaregistruj sa a počkaj, kto ti napíše. Nemusíš mužom písať ty. V tomto sa pravdepodobne budeš cítiť bezpečnejšie.

 

4. Buď tým, kým si!

Skúšaš niečo nové. Buď autentický/autentická. Zachovaj si preto svoju identitu a čaro. Prosím, zabudni na akúkoľvek pretvárku a masky. Zároveň poznávaj samého/samu seba v tejto novej situácii. Buď prirodzený/prirodzená v otváraní sa druhému človeku. Pomôže to človeku na druhej strane, aby ťa lepšie spoznal. Úprimne odpovedaj na otázky, hovor, čo sa ti páči a čo nie. Toto vám dvom pomôže v rozhodovaní, či sa stretnete osobne, alebo nie.

Pozor však aj na druhú stranu mince. Byť tým, kým si, neznamená, že nemáš mať hranice. Nemusíš tomu druhému hovoriť všetky svoje životné tajomstvá a prešľapy hneď pri prvom písaní. Garantujem ti, že s narastajúcou dôverou, úprimnosťou a otvorenosťou príde čas na všetko. Počkaj si na to, keď budeš cítiť, že je čas zdôveriť sa.

 

5. Zachovaj pokoj!

Prosím, teraz sa nadýchni a vydýchni. To, že si s niekým píšeš, ešte neznamená, že si danú osobu ideš hneď brať. Ani to, že sa stretnete. Máš právo písať si s človekom. Spoznávať ho tempom, ktoré vyhovuje vám obom. Neskôr sa môžete stretnúť. Uvidíš, ako to prebehne. Hneď na začiatku však, prosím, vypni všetky tie vzdušné zámky, ktoré ti napadnú. Čo tým myslím? Vypni svoje predstavy o tom, aký/aká bude manžel/manželka, aké bude vaše prvé rande, akú budete mať svadbu, ako budú vyzerať vaše deti… Zoznamuješ sa s konkrétnym človekom (s jedinečnou povahou, vlastnosťami, postojmi), nie so svojou predstavou o ňom.

 

Nedarí sa ti nájsť životného partnera? Toto je moja skúsenosť so zoznamkou katRande.org

 

Viem, že si možno zažil/zažila sklamanie, zranenie, veľa plaču a bolesti na ceste k svojmu povolaniu. Prosím, nikdy však nedovoľ týmto veciam, aby uzamkli tvoje krásne a divoké srdce do klietky. Žije v tebe veľká odvaha. Choď za tým, čo chceš!

Žehnám ti, nech odíde akýkoľvek strach v mene Ježiš. Žehnám ti slobodu do dýchania tvojho srdca, robenia vecí, ktoré ťa presahujú. Žehnám ti, nech je táto cesta pre teba radostná. Žehnám ti odvahu, pokoj a múdrosť do krokov, ktoré ťa privedú tam, kde si vždy chcel/chcela byť.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00