Nemocničný kňaz v Nitre / Niektorí covidoví pacienti sa pýtajú, čo sme ako ľudia spravili zle

Nemocničný kňaz v Nitre / Niektorí covidoví pacienti sa pýtajú, čo sme ako ľudia spravili zle
Rozhovor s verbistom Igorom Kráľom o atmosfére v nitrianskej nemocnici, o tom, čo prežívajú pacienti, i čo ho učí táto skúsenosť.

Hovorí, že niektorí pacienti na covidovom oddelení prekračujú rámec svojej osobnej bolesti a snažia sa ju pochopiť na úrovni ľudstva. U zdravotníkov vníma okrem vyčerpania aj smútok z toho, ako ľudia dokážu relativizovať závažnosť pandémie. Opisuje tiež, o čo ho prosia príbuzní chorých, a spomína, aké príbehy ho najviac dojali. Kňaz z rehole verbistov Igor Kráľ.

Ako by ste opísali súčasnú situáciu v nitrianskej nemocnici?

Všímam si už niekoľko dní, že od samého rána počuť sanitky. Sanitiek prichádza od rána do večera veľmi veľa. Vidno to aj na počte pacientov, ktorí sú hospitalizovaní v nemocnici. Pribúdajú nové covidové oddelenia a reprofilizujú sa lôžka. Nárast hospitalizovaných nových covid pozitívnych pacientov je značný.

Pribúdajú však aj dobrovoľníci, či už z radov vojakov, dobrovoľníkov, študentov, ale aj kňazov. Stretol som sa už s niekoľkými kňazmi, ktorí slúžia na oddeleniach.

 

Na sociálnych sieťach sme videli zábery sanitiek čakajúcich v radoch na príjem, mesto muselo už pred nemocnicu priviesť aj mraziarenský príves pre mŕtvych. Ak niekto prirovnáva súčasnú situáciu v Nitre k talianskemu Bergamu z prvej vlny, mýli sa?

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00