Neodhaľujete svojím oblečením priveľa?

Neodhaľujete svojím oblečením priveľa?
Pamätáte si, keď ste ako mladé dievča šli von s kamarátkami a v tom zhone ste presne na prahu dverí začuli mamin hlas: „Stoj, mladá dáma! V tomto chceš niekam ísť?“ Nahnevane ste sa prezliekli a pritom si želali, aby roky išli rýchlosťou svetla a aby ste konečne mali osemnásť, nech vám nikto nehovorí do toho, ako sa obliekate. No teraz vám hlas, ktorý by vám pomohol zvážiť vhodnosť oblečenia, chýba.

Zdá sa vám, že práve kvôli oblečeniu ľudia nevedia pochopiť, kto naozaj ste. Ako teda zmenšiť rozdiel medzi tým, aký dojem sa snažíte vzbudiť, a tým, aký dojem v skutočnosti budíte? Ak ste na pochybách, lepšie je trochu oblečenia pridať než ubrať. Tu je päť dôvodov prečo:

 

  1. Vyhnete sa tak nevítanej pozornosti a nebezpečným stretnutiam

 

Niektoré dievčatá na online fórach trvajú na tom, že: „Môžem nosiť, čo len chcem. Je to moje telo, môj život a nikoho do toho nič nie je.“ No týmto štýlom zmýšľania iba dokazujete, že si neuvedomujete širšie súvislosti.

 

Každý deň sa pohybujete na tých istých miestach s tými istými ľuďmi – v triede, v škole, v autobuse či v metre, vo výťahu alebo v podnikoch. Na týchto miestach ľudia nemajú veľmi na výber, pozrú sa na každého a všimnú si, čo má oblečené. Niektorí po vás budú hádzať očami, iní nasadia pohŕdavý úškrn či budú nesúhlasne krútiť hlavou. Ste pripravená na takéto reakcie? Buďte si vedomá toho, že každý muž ma iné vedenie“. Áno, obe pohlavia majú odlišné myšlienkové pochody, ale muži, na rozdiel od žien, majú tendenciu zameriavať sa na to fyzické. Aj ten najmenší neúmyselný povzdych či gesto im môže v mozgu spustiť rozrušenie a živé obrazy. Ste si vedomá týchto dôsledkov obliekania?

Na druhej strane, existujú muži, ktorí si vytvárajú názor o ženinom pôvode podľa jej oblečenia, čím preukazujú podobný nedostatok v úsudku.

 

V dnešnom svete sú módne ikony obmedzené na Hollywood, móla a reality šou, ktorým dominuje päť tmavovlasých krások, viac vyzlečených než oblečených. Preto je pre ženy ťažké obliekať sa sebavedome. Priemerné ženy čelia ťažkostiam s vhodným obliekaním do práce, do školy (či už ide o konzervatívny biznis štýl alebo športový, svojský či „rebelský“) a zároveň predstavovaním rôznych rolí v skutočnom živote. No vždy sa od nich očakáva, že budú pekné ako zo škatuľky, pretože sú to ženy. Niet divu, že niektoré ženy to proste vzdajú a celoživotne sa rozhodnú nosiť tričká väčších veľkostí a voľné nohavice. Ste vy, muži, pripravení zdržať sa posudzovania a vidieť aj za fyzickú krásu?

 

  1. Vytvárate neutrálnu predstavu a znižujete negatívne dojmy

 

Pri výbere oblečenia majte na mysli udalosť, miesto a ľudí. Idete na pohovor do práce? Reprezentujete vašu organizáciu, chystáte sa na rodičovské združenie do školy alebo vás požiadali, aby ste na krstinách išli za krstnú mamu? Tieto spoločenské udalosti si vyžadujú profesionálny imidž a konzervatívne oblečenie. Vyhnite sa úzkemu oblečeniu, krátkym sukniam, veľkým výstrihom a príliš vysokým podpätkom. To, ako sa obliekate, sa odrazí aj na ostatných – na vašich deťoch, ľuďoch vo vašej spoločnosti, rodičoch bábätka či hosťoch, ba dokonca aj na vašej mame, ktorá vás vychovala. Vaše oblečenie nie je iba o vás.

 

  1. Stavia sa vám do cesty, keď sa chcete spriateliť s ostatnými ženami

 

Aj keď na to asi nemyslíte často, nosenie odhaľujúceho oblečenia môžu iné ženy vnímať ako predvádzanie vašej peknej figúry a pripomínanie ich telesných nedostatkov. Vo vašej prítomnosti sa môžu cítiť neadekvátne alebo podriadene, a preto sa vám budú vyhýbať. Možno nechcene, ale budete na seba strhávať pozornosť druhých, vrátane svojho šéfa či ženskej návštevníčky z predstavenstva. Je pravda, že tento uhol pohľadu je otázkou vkusu, ale i tak môžeme zabrániť nepríjemnému a nepotrebnému konfliktu. Neodhaľujte priveľa zo svojho tela a dovoľte tak ľuďom nahliadnuť poza vzhľad do vašej skvelej osobnosti.

 

  1. Stáva sa prekážkou pre vytvorenie vzťahu

 

Aj keď v mužoch nechcete vzbudzovať dojem otvorenej pozvánky či ignorancie“ (závisí to od veľkosti sebadôvery), príliš odhaľujúce oblečenie tak na mnohých mužov bude pôsobiť. Budú si myslieť, že ste rafinovaná žena, ktorá si to všetko všimla, aj keď ste v skutočnosti skôr utiahnutá a hanblivá osoba, ktorá len chcela vyzerať sebavedome. Tento nesúlad medzi osobnosťou a výzorom pritiahne pozornosť skúsených mužov a odradí tých konzervatívnych, ktorí sa držia viac pri zemi a ktorí by mohli byť viac než len doplnkovou zhodou k vašej osobnosti. Neprivádzajte si odhaľovaním sa problémy s vybudovaním ľúbostného vzťahu.

 

  1. Vzťahy, ktoré už máte, sú tiež ovplyvnené. Negatívne.

 

Možno ste požehnaná niekoľkými priateľkami a oddaným partnerom. To sú ďalšie vážne dôvody, prečo sa tak neobliekať. Oblečenie, ktoré málo zakrýva, bude stále priťahovať pozornosť. A tento typ pozornosti vzbudí vo vašom priateľovi žiarlivosť. A nielen v ňom. Aj vo vašich priateľkách, pretože si získate pozornosť ich partnerov. Stojí vám odhaľovanie kože a kriviek za ohrozenie priateľstiev?

 

  1. Váš kariérny potenciál sa nenaplní úplne.

 

Žena, ktorá sa oblieka provokatívne, predstavuje pri zostavovaní pracovného tímu nepríjemnú situáciu. Myslím to v tom najobjektívnejšom zmysle, ako sa len dá. Aj v prípade, že máte veľmi dobré vlohy pre prácu s ľuďmi, ostatní budú, žiaľ, pochybovať o vašom vplyve na dynamiku tímu. Rovnaká pochybnosť sa vynorí aj vtedy, keď sa bude rozhodovať o tom, koho povýšiť na pozíciu vedúceho tímu. Bude žena, ktorá sa oblieka provokatívne, prezentovať v spoločnosti obraz profesionality? Bude dobrým príkladom pre ostatných? A napokon, ak vás povýšia, stále tam bude tenký hlások v úzadí – skutočne ju povýšili podľa zásluh?

 

V poslednom desaťročí sledujeme výbuch provokatívnych módnych štýlov hlavne vďaka narcistickej pozornosti médií. A keď k tomu pridáme ešte tenkú hranicu medzi pracovnými a voľnočasovými situáciami, oficiálnymi či osobnými stretnutiami, naozaj je pre ženy ťažké obliecť sa „vhodne“.

 

Nie je to o tom, či v nás to, čo si o nás budú myslieť druhí, preváži nad naším sebavyjadrením, ale o tom, že vnútri vieme, kto sme, a či to dokážeme zosúladiť s vonkajškom. Ak to pochopíte, názory iných a to, ako vás vníma triezvo mysliaca väčšina, neovplyvní váš obraz o sebe samej. A keď už hovoríme o mužoch, istú dávku empatie by skutočne ocenili. Čo keby ste skúsili aspoň na chvíľu kráčať v ich topánkach? S podpätkami či bez nich, ľahké to nie je.

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00