Než sa rozčúlime, že za pápežom môžu len zaočkovaní…

Než sa rozčúlime, že za pápežom môžu len zaočkovaní…
Septembrová návšteva Svätého Otca Františka sa pomaly, ale isto blíži. Dnes zverejnili informáciu, že sa jej budú môcť osobne zúčastniť len zaočkovaní ľudia.

Viem si prakticky predstaviť vlny hnevu, emócií, ktoré sa pri tejto informácii zdvihnú. Iste, predpoklad je, že to bude práve u tých, ktorí zaočkovaní nie sú, alebo skôr očkovanie bojkotujú a intenzívne proti nemu bojujú. Tu by sme azda každý vedeli vymenovať nemálo hoaxov, ktoré sú s tým spojené. Ale o to teraz nejde. (Mimochodom, aj pápež František, ktorý medzi nás príde, je zaočkovaný, viete?)

No skôr, než sa necháme prevalcovať emóciou hnevu, že je to diskriminačné (alebo si nebodaj dovolíme tvrdiť, že očkovanie je hriech), nalejme si čistého vína a pozrime sa na to, prečo sa tak rozhodli:

 

1. Väčšia účasť vďaka očkovaniu

Ak by bolo povolené zúčastniť sa osobne pápežovej návštevy len pre niekoľko sto ľudí, šomrali by sme, že je to diskriminačné. Ak sa stanoví, že môžu prísť len zaočkovaní, ale zato bude môcť prísť ľudí, takisto sa nám to nepáči. Neraz sme národ frflošov, priznajme si to. Nič nám nie je dosť dobré. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes povedal: „Povolíme účasť vysoko nad rámec platných opatrení, no podmienkou účasti na svätých omšiach a iných podujatiach bude plná zaočkovanosť účastníkov podujatí. Aj týmto chceme dosiahnuť, aby návšteva Svätého Otca na Slovensku bola duchovným zážitkom pre čo najväčší počet ľudí.“ A tak skúsme do tohto nášho vnímania vliať namiesto frflania aspoň za vedro vďačnosti.

 

2. Väčšia bezpečnosť vďaka očkovaniu

Nejde apriori o naše obmedzenie, ale o našu bezpečnosť. Verím, že sa nechceme vrátiť do minuloročnej jesene a zimy. Predstavitelia hľadali prienik bezpečnosti a súčasne aj toho, aby sme mohli vytvoriť pri nástupcovi svätého Petra väčšie spoločenstvo, ako by dovoľovali aktuálne platné epidemické opatrenia. Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska, na slová ministra reagoval nasledovne: „Toto rozhodnutie vnímame v duchu našej požiadavky, aby sa na stretnutiach so Svätým Otcom mohlo zúčastniť čo najviac ľudí. Bolo nám komunikované, že z bezpečnostného hľadiska a z hľadiska technických možností je toto jediný reálny spôsob, ako počet účastníkov radikálne neobmedzovať.“

 

3. Väčšia pokora pre slovenský národ

Otec arcibiskup veriacich tiež povzbudil: „Prosíme všetkých, aby túto informáciu zobrali v dobrom, ako snahu umožniť čo najväčší počet účastníkov.“ Táto informácia si u mnohých vyžiada nemálo pokory. Ale čo keby sme si to porovnali napríklad s jazdou v aute? Tiež môžeme šoférovať len vtedy, keď máme vodičský preukaz. Je to vari diskriminačné pre tých, ktorí autoškolu neabsolvovali? Vonkoncom nie! Je to správne, bezpečné a dobré.

Aj keď tu zostáva aspoň jedna nezodpovedaná otázka: Čo s tými, ktorí sa zo zdravotných dôvodov zaočkovať nemôžu dať? Nebudú mať nejakú výnimku? Ak nie, práve u nich bude táto cnosť azda najpotrebnejšia.

Nám sa „len“ ostáva modliť za našich cirkevných i svetských predstaviteľov, lebo pápežova návšteva prinesie Slovensku azda väčšiu výzvu, ako sa pôvodne zdalo.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00