Nightbirde: Nechcem čakať na šťastie, až kým vyzdraviem

Nightbirde: Nechcem čakať na šťastie, až kým vyzdraviem
Keď sa krehká Jane postavila pred porotu talentovej súťaže, porotcovia netušili, že pred nimi stojí onkologická pacientka s hlasom, na ktorý sa nedá zabudnúť.

Tridsaťročná, no na pohľad mladšie pôsobiaca žena s úsmevom plným nehy sa predstavila porote americkej talentovej súťaže ako Jane. Keďže sa spevu venuje už dlhšie, uviedla aj svoje umelecké meno „Nightbirde“, čo v preklade znamená „nočné vtáča“. Jej krehkosť a zraniteľnosť v spojení s príjemným hlasom by pravdepodobne nevystihli iné slová než tie, ktoré si zvolila.

Po vyzvaní, aby povedala porote niečo o sebe, sa Jane akoby nič zmienila o onkologickom náleze, ktorý sa pri poslednej kontrole objavil v jej pľúcach, chrbtici a pečeni. Prekvapení porotcovia sa nezmohli na viac než na súcitné pohľady, no Jane ich upokojila, že o svojej chorobe nemá problém hovoriť – rovnako, ako nemá problém hovoriť o lepších stránkach svojho života.

Vzápätí zaspievala pieseň z vlastnej tvorby s názvom „Je to v poriadku“. Pieseň odzrkadľuje jej uplynulý rok – túžbu po zmene, túžbu po uzdravení, no zároveň uvedomenie si toho, že sa človek občas stratí vo vlastných predstavách – veď každý z nás sa občas stratí.

 

Nightbirde: Nechcem čakať na šťastie, až kým vyzdraviem

 

Nefalšovaná autenticita jej vystúpenia zapôsobila na porotu tak, že bez váhania posunuli spievajúce vtáča do finále súťaže. Jane bola ich rozhodnutím dojatá. V zákulisí stihla divákom prezradiť, že jej lekári dávajú dvojpercentnú šancu, že sa uzdraví, no podľa jej slov sú dve percentá viac než nula percent, a to je úžasné.

Jane o svojej chorobe a tvorbe píše aj na FB. V jednom zo statusov uvádza:

„Nemyslím si, že príbeh o tom, ako nás Boh stvoril z hliny, nemá žiaden význam. Zo všetkého, čo Boh stvoril, to bolo ľudstvo, ktorého sa dotkol ako prvého. Prvý nádych, ktorý sme zakúsili, bol jeho výdychom.

Nemyslím si, že nemá význam to, že keď ľudstvo po prvý raz pozrelo do Božích očí, jeho ruky boli špinavé a bol nám blízko. Možno sme zabudli, čo nám chcel Boh ukázať, keď sa nám po prvý raz predstavil – že sa vplazí do prachu, aby mohol byť s nami, a že naplní naše pľúca vzduchom, keď sami nedokážeme dýchať.“

Ako povedal moderátor súťaže, všetci dnes potrebujeme počuť jej pieseň a zažiť jej nádej.

Vystúpenie Nightbirde si môžete pozrieť tu:

 

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00