Nika Macinská: Súrodenci sa majú radi, ak ich rodičia neporovnávajú

Nika Macinská: Súrodenci sa majú radi, ak ich rodičia neporovnávajú
Predstavte si ženu, ktorá porodila a vychováva osem detí, popritom podniká, má vlastný blog, píše knihy, organizuje workshopy, nájde si čas aj pre seba, dobre vyzerá a je pri tom všetkom spokojná.

Ale áno, existuje. S manželom Pavlom sú spolu 22 rokov, žijú pri Bratislave a majú osem krásnych detí – Alex (21), Kaja (19), Filip (18), Rišo (16), Ela (14), Max (13), Paula (9), Noemi (7). Sen o módnej návrhárke a modelke si napĺňa cez vlastnú značku oblečenia IMANI. Knižný debut Zvládni emócie svojho dieťaťa predstavuje rodičom aj na workshopoch. Momentálne píše knihu o manželstve, v ktorej sa delí o vlastné skúsenosti po prekonaní vážnej manželskej krízy. Tešíme sa, že vám môžeme predstaviť Niku Macinskú.

 

Nika, ste mamou ôsmich detí. Ako sa v dnešnej spoločnosti zameranej na konzum cíti matka viacdetnej rodiny?

Cítim sa asi rovnako, ako by som sa cítila v menej konzumnej spoločnosti. To, ako sa cítim, totiž nie je závislé od toho, ako fungujú ľudia mimo mňa, ale od toho, či žijem a robím to, čo mi dáva zmysel. Takže ja sa cítim vo svojej koži a vo svojom živote dobre.

 

Čo je najväčším benefitom pre deti, ktoré vyrastajú vo veľkej rodine?

Z toho, ako to vidím v našej rodine a tiež v iných viacdetných rodinách, mám dojem, že deti sú schopné ľahšie sa naučiť žiť v skupine. Prirodzene myslia „komunitne“, a nie sú zamerané iba na seba samých. Majú dostatok bezpečných vzťahov v rámci rodiny a nemajú potrebu utekať von neuváženým spôsobom.

 

Popri starostlivosti o rodinu stíhate toľko vecí, čo by hádam ani bezdetný človek nezvládol. Prečo je to niekedy tak, že rodičia s dvomi deťmi „nestíhajú“ a tí s viacerými deťmi zvládajú veľa a s úsmevom na tvári?

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00