Nová slovenská prezidentka: Som v prvom rade mama
Historicky najnižšia účasť v prezidentských voľbách – iba 41,70 % oprávnených voličov sa rozhodlo využiť svoje ústavné právo a zvoliť si prezidenta. Najvyšší počet neplatných hlasov, 38 432. Mnoho ľudí sa rozhodlo nevyjadriť podporu ani jednému kandidátovi. Napriek všetkému má Slovensko ako dvanásta krajina na svete prvýkrát prezidentku. Zuzanu Čaputovú (45).
Úspech pezinskej právničky sa dá označiť ako víťazstvo liberálov – alebo ako nádej na zmenu. Je prejavom nespokojnosti Slovákov s vládnucou koalíciou, s vraždami, korupciou a nespravodlivosťou. Nekonfrontačná kampaň, kultivovaný prejav či extrémne dobrá propagácia na sociálnych sieťach. A niekoľko stoviek tisíc eur investovaných do dlhodobej kampane. Úprimnosť, ženská nežnosť, no zároveň vnútorná sila. Ale kto je vlastne Zuzana Čaputová a čo nás (možno) čaká po jej nástupe do prezidentskej funkcie?
Prvá dáma, prvý frajer?
Zuzana Čaputová je matkou dvoch dcér, v súčasnosti rozvedená, má partnera. Rozvedeného a znovu zosobášeného prezidenta sme tu už mali a i spätne možno hodnotiť, že jeho prejav, správanie i výkon funkcie boli na výrazne vyššej úrovni ako u tých, ktorých rodinný život bol na prvý pohľad „usporiadaný“. Ak by nás predsa len lákalo moralizovať, možno nebude zlé spomenúť si Ježišovo stretnutie so Samaritánkou pri studni. Nezabúdajme, že Boh si môže použiť na konanie dobra, koho chce.
Vo svojej kampani nová prezidentka často prízvukovala, že tu chce byť pre všetkých. Svoj prvý prejav začala poďakovaním v jazykoch národnostných menšín, novinárom pri poukázaní na dva „slovenské“ svety – konzervatívny a liberálny – odvetila: „Niekedy mám pocit, že predstava o dvoch táboroch je viac iluzórna než reálna. To, čo je, uznávam, veľkou výzvou – prizvať všetkých ľudí dobrej vôle zjednotiť pole dobra. Lebo na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby bolo dobro rozdrobené. Ja mám pocit, že sa to dá, napriek tomu, že máme rôzne názory. Pokiaľ sa dokážeme zhodnúť v hodnotách, ostatné je iba vecou dialógu a ochoty.“
Aké hodnoty prezentuje Zuzana Čaputová? Chce viac spájať ako rozdeľovať. Viac hľadať riešenia ako sa hádať a urážať. Dokáže sa zastať aj protivníka, ak má pocit, že mu neprávom ubližujú, ako ukázala už počas prezidentskej kampane, keď sa zastala manželky svojho protikandidáta Heleny, do ktorej sa pustili médiá. Vo svojom verejnom a oficiálnom prezidentskom programe uvádzala tri kľúčové témy – spravodlivosť pre všetkých, dôstojnosť pre seniorov a ochranu životného prostredia. Áno, možno nemá na top priečkach ochranu rodiny, boj proti potratom a gender ideológii, ale zároveň si treba uvedomiť, aké kompetencie v týchto otázkach ako prezidentka skutočne má.
Viackrát verejne povedala, že je za zachovanie „statusu quo“ v súčasnom zákone o potratoch, a je teda pravdepodobné, že dobrovoľne túto otázku nebude vo verejnej diskusii otvárať. Skôr by sme sa teda mali pýtať, ako je možné, že už dva pokusy o úpravu tohto zákona v parlamente neprešli, ako hypoteticky špekulovať nad tým, čo by bolo, keby… Rovnako máme v ústave zakotvené, že manželstvo je zväzok jedného muža a jednej ženy, a zmeniť ústavu nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Zatiaľ v parlamente rovnako neprešiel zákon, ktorý by toto nejako menil či upravoval, a nevyzerá to, že by sa niečo podobné pripravovalo. Ak chceme zabrániť, aby Zuzana Čaputová iba potvrdila svoje slová, že by zákon o registrovaných partnerstvách podpísala, musíme sa zmobilizovať najmä v parlamentných voľbách a voliť takých politikov, ktorí túto agendu pretláčať nebudú, ale, naopak, budú sa zaoberať témami, ktoré patria medzi Čaputovej priority.
Môže byť žena dobrou matkou aj prezidentkou?
Nejednému človeku ležala Zuzana Čaputová v žalúdku aj pre fakt, že má dve maloleté dcéry. Nemala by sa teda venovať rodine? Pozrime sa však najprv na štatistiky vo svete.
Medzi jedenástimi prezidentkami na svete sa nachádzajú slobodné a bezdetné ženy, avšak nájdeme medzi nimi aj vydatú matku piatich detí Halimah Yacobovú zo Singapuru. Pochádza z chudobných pomerov, takmer ju vyhodili zo školy za absencie, napriek tomu však vyštudovala právo a pracovala pre odbory. Prezidentské voľby v roku 2007 vyhrala kontumačne, nikto z jej súperov nesplnil potrebné podmienky. Médiá doma i v zahraničí ju označujú za populárnu a schopnú političku.
Za zmienku stojí určite aj etiópska prezidentka Sahle-Work Zewdeová, ktorá je jedinou africkou prezidentkou. V Etiópii je momentálne vo vláde až 50 % žien a žena je aj šéfkou najvyššieho súdu.
Odchýlkou v krajine bola určite aj Cchaj Jing-wen, prvá taiwanská prezidentka a zároveň prvá nezosobášená osoba na tomto poste. Pred týmto úradom nepôsobila v žiadnej verejnej funkcii. Vo svojej agende tvrdo bojuje proti Číne a zasadzuje sa za ochranu práv sexuálnych menšín.
Čaputová však, ako sa zdá, má v tejto veci úplne jasno. „To, že som ženou v tejto pozícii, je zaujímavé. Je to v istom zmysle aj symbol inakosti. Počas celej kampane som sa snažila sústrediť najmä na to, aby som bola kvalitnou kandidátkou, než že by som vedome komunikovala tento typ rozdielu. Faktom je, že to prináša iný prístup pri vyjednávaní vecí. Dúfam, že to bude v tomto takmer čisto mužskom svete obohacujúce. A čo budem musieť obetovať? Všetko má nejakú hodnotu a nejaké straty s tým spojené, určite časť súkromia. Ale to, na čom mi veľmi záleží a čo si určite chcem postrážiť, je, že ja som v prvom rade mamou a tou chcem zostať. Byť kvalitnou mamou.“
A čo môžeme teraz my, kresťania, urobiť pre lepšie a slušnejšie Slovensko? Modliť sa, to je jasné. Avšak iba samotná modlitba nestačí. Potrebujeme zmobilizovať všetky svoje sily a robiť konkrétne skutky. Ak zvažujete vstup do politiky, nebojte sa urobiť prvý krok. Lebo v liberálnom tábore tento ostych už dávno prekonali. Áno, či ženy, či muži, všetci máme povinnosť podieľať sa na tom, aby sa nám spolu na Slovensku dobre žilo. Priložme teda ruku k dielu a poďme viesť s novou prezidentkou dialóg o konaní dobra. Spojme sa tam, kde sa spojiť môžeme, a kde sa naše názory rozchádzajú, vzájomne sa rešpektujme. Dovoľme, aby Zuzana Čaputová bola prezidentkou všetkých. Aj kresťanov.