Očkovanie je oveľa viac pro-life ako jeho odmietnutie

Očkovanie je oveľa viac pro-life ako jeho odmietnutie
Konferencia biskupov Slovenska vydala stanovisko, v ktorom pripúšťa, že v prípade vakcín proti koronavírusu existuje spojenie s umelým potratmi, je však vzdialené, a tak z morálneho hľadiska ich využitie pri očkovaní nimi nie je problematické. Prečo je však odmietnutie očkovania eticky problematickou vakcínou pre Cirkev väčším problémom ako jej použitie?

V rozhovore vysvetľuje kňaz Ján Viglaš, bývalý rektor Kňazského seminára Banskobystrickej diecézy, ktorý licenciát z morálnej teológie získal na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. Okrem iného približuje, kde siahajú korene morálneho problému spojeného s vakcináciou, prečo podľa neho očkovanie v súčasnosti polarizuje spoločnosť, i to, s akými reakciami antivaxerov sa stretáva.

Vo Veľkej Británii včera zaočkovali vakcínou proti ochoreniu Covid-19 prvých ľudí. Ako hodnotíte túto udalosť?

Je to veľmi pozitívna správa, pretože ľudstvo minimálne od čias španielskej chrípky nezažilo epidémiu svetových rozmerov a výraz pandémia sa v súvislosti s infekčnými ochoreniami nepoužíval celé desaťročia. A hoci lokálne epidémie, ako napríklad ebola v Afrike alebo SARS  a MERS v Ázii, tu boli, pokiaľ neohrozovali Európu či Spojené štáty, ich reálnu hrozbu si väčšina obyvateľstva ani neuvedomovala. Príchod vakcíny preto veľmi vítam.

 

Vyvedie nás práve očkovanie z pandémie?

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00