Odtlačky z Turínskeho plátna dostali 3D podobu

Odtlačky z Turínskeho plátna dostali 3D podobu
Tajomný muž. Aj takto nazývajú výskumníci tento projekt. Je to naozaj tajomné a zároveň zázračné, že sa nám zachovalo Turínske plátno, v ktorom skutočne mohol byť zabalený a pochovaný Ježiš Kristus. Po pätnástich rokoch jeho štúdia sa úspešne podarila vytvoriť 3D reprodukcia tela Ježiša Krista z Turínskeho plátna, ktorá je vystavená v katedrále v španielskom meste Salamanca.

Turínske plátno dlhé roky zamestnávalo vedcov, forenzných technikov i teológov. Po pätnástich rokoch výskumu sa im podarilo vytvoriť 3D reprodukciu muža, Ježiša Krista, ktorý bol v tomto plátne zabalený a pochovaný po hrôzostrašnom umučení.

Odtlačky z Turínskeho plátna dostali 3D podobu

 

Tajomný muž

Telo v 3D rekonštrukcii je vytvorené z latexu so silikónom. Váži 75 kilogramov a je 1,78 metra vysoké. Na tele vytvorenom podľa plátna sa nachádza realistických 500 rán po bičovaní. V rukách, chodidlách a na hrudi nechýbajú rany po prebodnutí. Vlasy sú z prírodného materiálu. Na tvári je vidieť veľkú ranu, ktorá smeruje cez čelo, pravdepodobne po úderoch biča. Vo vlasoch sa nachádzajú rany po tŕňovej korune.

Výstava, ktorej stredobodom je spomínaná reprodukcia, sa nazýva „The Mystery Man“, čo v preklade znamená Tajomný muž. Toto unikátne dielo je v katedrále v španielskom meste Salamanca prístupné pre verejnosť od 13. októbra do decembra 2022. Následne sa dostane na všetkých päť kontinentov. Kurátorom výstavy je Álvaro Blanco. Celá výstava sa skladá zo šiestich miestností, v ktorých sa nachádzajú informácie o výskume.

 

Odtlačky z Turínskeho plátna dostali 3D podobu

 

K tomuto výskumu vznikol aj krátky film o príbehu skúmania plátna a ako sa počas skúmania z Russa Breaulta, jedného z výskumníkov, stal veriaci muž. Film je dostupný tu:

 

 

Stručný popis, informácie o výstave a detailné ukážky 3D modelu si môžete pozrieť aj tu:

 

 

Snímky: salamancadiario.com

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00