Osemdesiat hlasov recituje Marínu

Osemdesiat hlasov recituje Marínu
Marína – najdlhšia ľúbostná báseň na svete, ktorá od svojho prvého vydania v roku 1846 zalomcovala nejedným dospievajúcim či dospelým srdcom. Krásny projekt trenčianskej školy z nej ponúka osem desaťveršových strof v zážitkovom videu.

Nápad na video, pozostávajúce z osemdesiatich veršov slávnej Sládkovičovej Maríny, skrsol v hlave učiteľom slovenčiny na ZŠ s MŠ a zároveň SOŠ Pedagogickej sv. Andreja-Svorada a Benedikta v Trenčíne. Oslovili osemdesiat recitujúcich vrátane žiakov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov i zasvätených osôb pracujúcich pre dobro školy.

Vznikol tak tento vznešený, no zároveň veľmi ľudský projekt, ktorý nadšencom pre literatúru a krásu Sládkovičových sladkobôľnych slov vháňa slzy dojatia do očí. O realizáciu sa postarali žiaci deviateho ročníka spomenutej základnej školy Šimon Kakody, Timotej Paška a Matej Hamaj, ktorý už po niekoľkýkrát pripravil pre svoju školu profesionálne upravený videozáznam.

Úvodné slová básne: „Ja sladké túžby, túžby po kráse spievam peknotou nadšený…“ plne vystihujú atmosféru, v ktorej video vznikalo. Je skutočne veľkým povzbudením vidieť predovšetkým mladých ľudí, ktorí majú stále záujem o vznešenosť veršov a spoluprácu na dačom tak pôvabnom.

Nechajme sa teda preniknúť týmto pôvabom. Veď „krása spasí svet“, ako tvrdí iný literárny velikán.

 

 

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00