Ožeň sa, šuhaj! (3): Ako sa pripraviť?

Ožeň sa, šuhaj! (3): Ako sa pripraviť?
Manželstvo je nádherné, no prináša veľa zodpovednosti a povinností.

Autor: Sam Guzman

Biblia a cirkevné učenie hovoria jasne – muž je hlavou rodiny a pred Bohom nesie zodpovednosť za jej šťastie a svätosť. Muž je, tak ako Ježiš, prorokom, kňazom a kráľom domácej cirkvi.

Manželstvo je vážna vec. A preto vstúpiť doň s mentalitou pubertiaka a bez akéhokoľvek plánu by bol recept na katastrofu. Je v pohode nebyť úplné zrelý pri vstupe do manželstva, no nebolo by dobré, ak by to tak aj ostalo. O zrelosť a svätosť by ste sa mali vášnivo snažiť oveľa skôr, než na manželstvo vôbec pomyslíte.

A teda, ako by sa mal katolík pripraviť na manželstvo? Čo podniknúť, aby bol pripravený na túto radostiplnú zodpovednosť?

Tu je päť najlepších spôsobov, ako sa pripraviť na sväté a šťastné manželstvo.

 

Ožeň sa, šuhaj! (3): Ako sa pripraviť?

 

1. Buď cnostný

Každý katolík – mladší či starší, ženatý či slobodný – by sa aktívne mal snažiť žiť cnostný život. A ak uvažuješ o manželstve, mala by to byť priorita. Manželstvo je obrovská zodpovednosť a aby sme jeho výzvam dokázali čeliť ako muži, musíme si budovať návyky, ktoré v sebe nesú svätosť.

Pozrime sa, napríklad, na takúto situáciu. Žijete prvý rok manželstva. Máš dobrú prácu, vďaka ktorej platíte účty, no jedného dňa ťa proste vyhodia. Už viac nevieš zabezpečiť rodinu. Ako sa k tomu postavíš? Vďaka cnosti – statočnosti alebo odvahy – vstaneš a pôjdeš hľadať inú prácu, aj keď si pokorený a cítiš sa odradený.

Alebo inak. Vraciaš sa domov po dlhom dni z práce. Netúžiš po ničom inom, len si sadnúť pred telku, no tvoja manželka je osamelá a potrebuje sa s tebou hodinku porozprávať. Čo urobíš? Sebec by odignoroval manželku a pozeral telku, avšak cnostný muž je veľkodušný. Zabudne na seba a uspokojí manželkine potreby.

Ak budeš zabúdať na stále zdokonaľovanie cností, tvoje manželstvo bude mať mnoho problémov. Pripravuj sa na manželstvo – pri každej príležitosti pestuj cnosti.

 

2. Buď rozumný vo financiách

Je jednoduché byť pochabý. Každý študent dnes ľahko dostane kreditku aj študentskú pôžičku. Autá či najnovšie výdobytky techniky si môžete kúpiť na splátky. Pokušenie okamžitého uspokojenia je priveľké. No priveľké bremeno kladie na plecia aj študentská pôžička. Šetriť? Väčšina mladých mužov si myslí, že s tým stačí začať v päťdesiatke.

Priznávam, že predtým, ako sme sa vzali, som ani ja po finančnej stránke nebol najmúdrejší. Vzrušený, lebo som už zarábal, som kúpil, čo som chcel. Často práve vďaka kreditke. Odôvodňoval som si to rozumovo, mysliac si, že to utiahnem. Nadišiel však čas svadby a moja hlúposť sa prejavila. Na konte nič, len samá červená. A hádaj čo – toto bremeno som si doniesol do manželstva a zdieľal ho spolu s manželkou. A ver mi, nebol to dobrý pocit.

Pripravuj sa už teraz a buď rozumný v tejto oblasti. Povedz si nie. Možno si môžeš dovoliť nový iPhone, no potrebuješ ho? Vlož tie peniaze radšej do banky. Snaž sa znížiť dlh o toľko, o koľko len môžeš. Akokoľvek nízke by boli splátky, nikdy nekupuj nič drahé. Ak potrebuješ nejaké vedenie, obráť sa na asistenta finančnej gramotnosti. Ak je to v tvojich silách, snaž sa do manželstva vstúpiť s finančným základom.

 

Ožeň sa, šuhaj! (3): Ako sa pripraviť?

 

3. Uč sa o viere a praktizuj ju

Ako otec a manžel budeš duchovnou hlavou rodiny. Žiaľ, mnoho mužov duchovné vedenie s radosťou prenecháva manželkám. Vzdajú sa úlohy kňaza domácnosti a bočia od záležitostí, ktoré sa týkajú viery. Katolík džentlmen taký však nie je. Musíš sa pripraviť na to, že raz budeš duchovným vodcom svojej rodiny.

Kúp si katechizmus a študuj ho. Čítaj životopisy svätých a duchovnú klasiku, aj keď len päť minút denne. Modli sa ruženec. Chodievaj často na spoveď. V skratke, ak ešte viera nie je tvojou prioritou, nech sa tak stane.

4. Drž sa čistoty

Pokušení k sexuálnej nečistote je v modernej dobe mnoho. Od pornografie nás delí iba zopár klikov, každú druhú reklamu skrášľuje sporo odetá slečna a filmy a televízia sú presýtené šteklivými scénami. A navyše, voľné spolužitie počas štúdia na vysokej či manželská nevera sa rozmáhajú čím ďalej, tým viac.

Pre sexuálnu nečistotu však nie je žiadne ospravedlnenie bez ohľadu na to, koľko pokušení na nás číha. Svojvoľné hrešenie v tejto oblasti môže zničiť a aj zničí tvoju dušu i manželstvo. Mužne sa vzopri týmto pokušeniam a myseľ si naplň tým, čo je sväté. Ako hovorí svätý Pavol: „Varujte sa smilstva!“ (1 Kor 6, 18) Buď radikálny v boji proti pokušeniam. Ak hrešíš kvôli televízii, zbav sa jej. Ak ťa do hriechu privádza počítač, nainštaluj si striktný filter a vytvor si konto s kontrolou. Sprav, čo treba.

Chráň sa pre manželku a vstúp do manželstva s istou pozitívnou naivitou. Svet tým síce pohŕda, ale pre tvoju manželku to bude drahocenné.

 

5. Hľadaj múdrosť

Už odnepamäti je pre mladých charakteristické nedbať na múdrosti starých otcov a materí. Myslia si, že vedia všetko, čo potrebujú, a že to dospelí sú tí, čo nerozumejú svetu, aj napriek cenným skúsenostiam. Áno, vieme, že takýto postoj neodráža múdrosť, lež hlúposť. Príslovia ponúkajú mnohé silné slová pre tých, čo sa vysmievajú zo starších a majú ich za bláznov. A slová múdrostí sú číro čisté – starších treba rešpektovať a učiť sa od nich.

Mladí katolíci, džentlmeni, by mali nasávať múdrosť ako špongia. Modli sa každý deň za dar skutočnej múdrosti – nie tej svetskej, ale božskej. Tráv čas so svojimi staršími a buď pokorný, uč sa od nich. Neodčleňuj sa od dospelých či zrelších – máme veľký problém so skupinami, kde oddeľujú chlapcov od mužov. A rozprávaj sa s nimi. Nájdi si svätého duchovného sprievodcu, muža, ktorému dôveruješ, že ťa dobre povedie aj čo-to naučí. Opakujem, čítaj životopisy svätých a nasávaj ich rady. Denne čítaj Bibliu, najmä Knihu prísloví, Knihu múdrosti alebo Sirachovcovu knihu. Odporúčam prečítať aj knihu Láska večnej múdrosti, ktorú napísal svätý Ľudovít de Montfort.

V živote katolíka neexistuje žiadna náhrada skutočnej múdrosti. Byť múdry z pohľadu sveta je pre tých, ktorým nezáleží na tom, aby sa dostali do neba, čiže to ťa nemusí až tak zaujímať. Namiesto toho hľadaj skutočnú duchovnú múdrosť celou svojou bytosťou.

 

Ožeň sa, šuhaj! (3): Ako sa pripraviť?

 

Na záver

Budeme raz pripravení na manželstvo? Nemyslím si. Skúsenosť je tým najlepším učiteľom. Nič neodhalí tvoje sebectvo, nezrelosť a pýchu tak ako manželstvo. Nič ťa nenaučí viac ako táto skúsenosť. V ničom nedospeješ tak rýchlo ako v manželstve.

To však neznamená, že máš do manželstva vstúpiť ako prerastený chlapec. Snaž sa byť mužom, na ktorého bude jeho budúca manželka raz pyšná. Čo je však dôležitejšie, snaž sa o svätosť a všetko ostatné sa pridá samo. Manželstvo je veľká zodpovednosť – oveľa dôležitejšia, ako si niektorí uvedomujú – a treba sa naň pripraviť.

 

Vy, muži, ktorí ste už ženatí – máte nejaké rady pre tých, ktorí uvažujú o manželstve? A vy, čo ešte nie ste ženatí – ako sa pripravujete na manželstvo?

Zdroj: catholicgentleman.net

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00