TOP

Pani prezidentka, pán premiér: viac ako 6000 najmenších z nás si zaslúži právo na život!

Organizátori Národného pochodu za život reagujú na slová prezidentky a premiéra o nepotrebnosti lepšej ochrany nenarodených.

Bratislava 14.8.2019, autor: Marek Michalčík

Desiatky tisíc ľudí v Bratislave a v Košiciach volali po zmene. Ich hlas zostáva nevypočutý. „S veľkým prekvapením sme si včera vypočuli informácie o zastavení príprav zákona, ktorý by zlepšil ochranu nenarodených. Rovnako tiež vyjadrenia pani prezidentky a pána premiéra, ktorí hovoria, že nič netreba meniť. Naše zákonodarstvo pritom stále umožňuje zabíjanie bezbranných detí,” povedal Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národného pochodu za život. „Sme presvedčení, že pani prezidentka aj pán premiér by okamžite reagovali a všetkých mobilizovali, aby zabránili tomu, ak by sa niekto pokúsil pripraviť o život občanov mesta Gelnica alebo Žarnovica. Približne toľko detí, koľko obyvateľov žije v týchto mestách, bolo minulý rok usmrtených potratom. Preto nemôžeme súhlasiť s tým, že situácia nie je vážna,” dodáva Martina Bednáriková z prípravného tímu Národného pochodu za život. Ochranu nenarodených nemožno vnímať len ako politickú otázku. Je to vprvom rade hlboko ľudská požiadavka a otázka najzákladnejšieho práva naživot, ktoré sa upiera nevinným deťom.

 

 

Na zmenu zákona okrem toho beznajmenších pochybností existuje zásadná spoločenská objednávka: uskutočnili sa už dva veľké Národné pochody za život. „A chystáme tretí.Lebo obrovské množstvo ľudí je nespokojných s tým, že nechávame zabíjať bezbranných. Je to predovšetkým ľudský škandál a aj politici by s tým mali niečo robiť,” zdôrazňuje právnik Patrik Daniška z prípravného tímu Národného pochodu za život. Je bolestné argumentovať klesaním počtu umelých potratov. Každé jednousmrtené dieťa je nenahraditeľnou stratou pre našu spoločnosť! Stratou, ktorá sa pridáva k hrozivému počtu 1,5 milióna zámerne odstránených detí za viac ako 60 rokov existencie potratového zákona.

 

 

Súčasne platný zákon je tu od čias komunistickej vlády. Zmena z roku 2009 síce zaviedla povinnosť informovať matku o rizikách a alternatívach k potratu. Žiaľ, skúsenosť ukazuje, že ani tá sa nedodržiava. Vyzývame všetkých zodpovedných – prezidentku, premiéra, predsedov parlamentných strán, poslancov, ministerku zdravotníctva, vládu SR a celú spoločnosť – aby sme spolu účinne pomohli predchádzať zabíjaniu nenarodených detí, a to zmenou potratového zákona ako aj vylepšením účinnej siete pomoci matkám núteným do potratu, taktiež poradenstvom a informovaním celej spoločnosti o možnostiach, ktoré tehotná matka má.  “Je načase povedať si pravdu. Aby sme my, ktorí sme už prišli na svet, a máme zodpovednosť za slabších, neupierali druhým, čo nebolo uprené nám: právo narodiť sa a žiť,” uzavrel Michalčík. Jedným z cieľov septembrového Národného pochodu za život je vytvorenie účinnej siete pomoci pre matky v núdzi a celospoločenská informovanosť o jej dostupnosti. Druhým je zmena potratového zákona, ktorá ochráni deti a ich matky pred potratom na žiadosť, bez udania dôvodu.

 

Komentáre