TOP

Pápež František sem neprichádza ako slávna celebrita

Verejnosť na Slovensku už nejakú dobu registruje rôzne úpravy kvôli príchodu pápeža Františka. Reakcie sú často neprajné a spojené so šomraním, že peniaze sa mohli využiť aj inak ako na príchod nejakého človeka. Spolu so sestrou Helenou Torkošovou, františkánkou, budeme uvažovať o tom, prečo je táto návšteva hodná toho všetkého. No napriek tomu tu Svätého Otca nebudeme čakať ako hollywoodsku hviezdu.

Do Karlových Varov nedávno zavítali slávni herci, smotánka. Dokonca prišiel aj veľmi známy americký filmový herec Johnny Depp. Fanúšikovia naňho čakali dlhé hodiny, aby mu vyjadrili sympatie. Prišiel, zamával, možno sa aj usmial či povedal čosi vtipné a mnohí z toho mali neskutočný zážitok. Ani na chvíľu od neho neodišli osobní strážcovia, organizátori a kopa personálu, ktorá mu bola k dispozícii asi na čokoľvek, čo si zažiadal.

Aby sa návšteva cítila dobre

Takto to bežne v umeleckých či šoubiznisových kruhoch chodí – veľa pozornosti, pompéznosti, zabezpečenie ochrany známym osobám. Štandard, na ktorý sú organizátori a verejnosť už zvyknutí. A my na Slovensku čakáme pápeža, hlavu Katolíckej cirkvi. Chystá sa priestor, upravujú sa cesty, upratuje sa neporiadok. Niekto si (aj s nechuťou) povie: Peniaze a samé peniaze. Zbytočne vyhodené? Nevhodne použité?

Sestra Helena Torkošová

 

Sestra Helena Torkošová pôsobiaca v Prešove to tak vôbec nevidí. Slováci majú podľa nej vo svojej mentalite to, že keď má prísť návšteva, tak poupratujú všetko, aby sa návšteva cítila dobre.

„To, že sa chystajú veci na Luníku IX vnímam tak, že ešte by to možno nejaký čas počkalo, ale vďaka tejto návšteve sa to urobí skôr. Bude krajšie už teraz. Aj to, že sa upravujú cesty a mosty v Prešove, je kvôli našej bezpečnosti. Nejako sa tam musíme dostať. Pápež možno po nich ani neprejde, ale je potrebné zvládnuť tento nápor.“

Na takú udalosť sa nezabúda

Sama sestra si spomína na to, keď pred rokmi do Bratislavy prišiel Brežnev, vtedy tam žila. „Tiež sa pripravovala trasa, po ktorých uliciach prejde autom a ešte sme tam povinne museli ísť z práce a mávať. Bola to politická návšteva, ale aj udalosť, na ktorú sa nezabúda. Keď prišiel armádny generál Ludvík Svoboda do Vranova a prešiel po námestí a hlavnej ulici, šli sme tam ako deti základných škôl z celého okresu, i keď to bolo počas prázdnin. Dodnes si pamätám, kde som stála. A to som mala len trinásť rokov. Mali sme radosť zo stretnutia s prezidentom. Teraz sa teším na stretnutie s pápežom.“

 

Očakávať prorocké slovo

Počas dní návštevy pápeža Františka príde veľké množstvo novinárov, ochranka, dokonca ostreľovači… Udalosť bude sledovaná takmer po celom svete. V bulvári asi veľmi nie. Osobnosť pápeža nemá nejaké maniere, nebude sa očakávať škandál či bujaré výstrelky do rána. Čaká sa na niečo iné.

„Nevnímam pápeža ako celebritu, ale ako niekoho, kto tu nie je každý deň, ale je pre mňa dôležitý. Vážim si ho a cením si to, že sme ako národ v jeho programe,“ vysvetľuje sestra Helena svoj pohľad na príchod hlavy Cirkvi. Pápež František (ako aj predchádzajúci pápeži) je pre ňu prorokom, ktorý vedie svoju Cirkev v prítomnosti a má jej čo povedať aj do situácie na Slovensku. Preto očakáva, že príde s povzbudením, že má pre Slovákov prorocké slovo, ktoré poteší aj nasmeruje.

 

Je to muž modlitby

Sestrička sa na pápeža veľmi teší a chystá sa na stretnutie s ním. Chce byť pri tom, keď bude s veriacimi sláviť liturgiu, keď k nim bude hovoriť. „On sa na nič a nikoho nehrá. Je jednoduchý, ale zároveň veľmi ľudský. No aj tak ma šokovala správa, že má záujem stretnúť sa s rómskou či židovskou komunitou. Má srdce pre všetkých a túži sa stretnúť so všetkými. Cítim, že je vedený Duchom Svätým, že je to muž modlitby a určite ho Duch Svätý povedie tak, že to bude prekvapením pre mnohých,“ neskrýva sestra Helena nadšenie. Zároveň sa tiež modlí, aby sme boli uschopnení prijať ho a aby sme správne pochopili aj slovo povzbudenia, ktoré má pre nás. „Verím, že zažijeme jednotu sŕdc s naším pastierom, že tieto stretnutia budú potešením aj pre neho. Teším sa na požehnanie, ktoré nám Svätý Otec dá. Veľmi dôležité sú slová požehnania tých, ktorí majú nad nami autoritu. A pápež ju má. Jeho požehnanie je dôležité pre celý náš národ. Potrebujeme požehnanie do všetkých oblastí života. Budeme z toho žiť ďalšie roky,“ uzatvára svoje očakávania sestra františkánka.

 Komentáre