Pápež František spravil v našom väzení revolúciu

Pápež František spravil v našom väzení revolúciu
Rozhovor s talianskym kňazom Marcom Pozzom, ktorý pracuje s väzňami aj pápežom.

Marco Pozza (39) pôsobí ako kňaz vo väzení najprísnejšieho stupňa Due Palazzi v Padove. S pápežom Františkom pripravil sériu televíznych relácií o modlitbe Otče náš, tento rok beží pokračovanie cyklu na tému Zdravas, Mária. Na Slovensko prišiel na pozvanie Spolku svätého Vojtecha, ktorý vydal slovenský preklad knižných podôb oboch relácií. 

Ako mladý kaplán v Padove ste dostali prezývku don Spritz. Dôvodom bolo, že váš kostol bol takmer prázdny a mladých ste chodili hľadať do miestnych lokálov v centre mesta. Čo to bolo za pastoráciu? 

Kňazom som sa stal v roku 2004. Moja prvá skúsenosť z farnosti bola, že kým kostoly sa vyprázdňujú, námestia sú čoraz plnšie. Preto som si povedal: ak mladí nejdú do kostola, som to ja, kto musí ísť za mladými. A ak budem dôveryhodný v ich očiach, možno zájdu raz aj do kostola. V hlave som tiež nosil myšlienku, ktorú hovorila mama Margita, matka svätého Jána Bosca svojmu synovi: Najprv musíš mať rád to, čo majú radi tvoji chlapci. Potom možno začnú mať aj oni radi to, čo ty.

Trochu zo žartu a trochu seriózne som si povedal, že to skúsim.

 

Čo ste teda spravili?

Išiel som na námestie a jednu nedeľu sa mi podarilo do kostola prísť aj s jedným chalanom. Na ďalšiu nedeľu on zavolal svojho kamaráta, ja tiež jedného a boli sme už štyria. Neskôr ôsmi, potom šestnásti a tak to rástlo. Vtedy som netušil, že o desať rokov príde pápež, ktorý bude hovoriť o cirkvi, ktorá vychádza zo seba a má otvorené dvere. Veľmi sa mi vždy páčil evanjeliový príbeh o emauzských učeníkoch, kde Ježiš kráča s nimi – nie krok vpred ani krok pozadu, ale s nimi.

 

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00