Päť mýtov o manželstve

Päť mýtov o manželstve
Manželstvo je ako jazda autom. Hoci by ste sedeli na prednom sedadle, ešte nemusíte rozumieť tomu, čo sa deje pod kapotou.

Autor: Paul Angone

Mnohokrát sú to práve mýty o manželstve, ktoré manželstvo pokazia ešte skôr, než sa stihnete oženiť či vydať. Ak sa vám podarí zbúrať ich, pomôže vám to v rozhodovaní, koho si vlastne vziať, i v tom, ako svoje manželstvo zvládnuť lepšie, keď už vyslovíte svoje „áno“.

 

Mýtus 1: Manželstvo je práca

V súčasnosti sa veľa nahovorí o tom, aké je manželstvo namáhavé. Samozrejme, nie je jednoduché. Ale čo sa týka viery v tento mýtus, buďte opatrní. Mám z neho pocit, akoby manželstvo bola otročina od ôsmej rána do piatej popoludní, pričom každý deň si označujete svoju dochádzkovú kartu. Pretože väčšina z nás sa nevie dočkať okamihu, keď z práce vypadne.

Metafory majú veľkú moc. Dávajte si pozor, s čím svoje manželstvo porovnávate, pretože to naň pravdepodobne bude mať veľký vplyv.

Na jednotlivých oblastiach svojho manželstva budete musieť pracovať, ale manželstvo neznamená iba prácu.

Manželstvo je hra. Manželstvo je dobrodružstvo. Manželstvo je partnerstvo. Manželstvo je liaheň tvorivosti.

Vytvárajte si metafory, ktoré prinášajú život, nie otročinu. Či práve s niekým chodíte, alebo ste ženatí či vydaté, aká metafora by mala vystihovať váš vzťah?

Manželstvo je metafora, ktorú si tvoríte sami.

 

Päť mýtov o manželstve

 

Mýtus 2: Váš partner je vaším najlepším priateľom

Nenúťte svojho manželského partnera, aby bol vaším najlepším priateľom.

Áno, som presvedčený, že váš partner by mal byť tým najbližším priateľom, akého ste kedy mali. Ak svoj vzťah nestaviate na priateľstve, príťažlivá tapeta vášho vzťahu odpláva do mora, len čo prídu prvé prívalové vlny.

Ale mnohí z nás sú rozhodnutí prinútiť svojho partnera, aby sa stal ich najlepším priateľom. Znamená to však snahu tlačiť partnera do správania, ktoré očakávame od najlepšieho priateľa.

Nechajte si svojich najlepších priateľov. Priateľstvo so svojím partnerom posuňte na úroveň elitnej kategórie. Nestavajte len na svojej perspektíve a predošlej skúsenosti, tvorte s ohľadom na to, čo funguje u oboch z vás.

Kdesi už som napísal: „Vaša žena možno nerozpráva vtipy ako váš spolubývajúci na intráku. Váš manžel s vami možno nepreklábosí noci ako vaša najlepšia kamoška kedysi u vás doma. To je v pohode. Ako pitie vína alebo šálky kávy – obe možno chutia úžasne, ale každá z nich má úplne inú príchuť.“

Bonusové tajomstvo manželstva: Čím budete starší, tým budete zvláštnejší. Takže ak už teraz nedokážete vystáť zvláštnosti toho druhého, neskôr budete tráviť noci každý v inej izbe.

 

Päť mýtov o manželstve

 

Mýtus 3: Manželstvo vás robí úplnými

Ak hľadáte vzťah, ktorý vás urobí úplnými, po celý čas budete cítiť neúplnosť. Váš partner nie je Boh, čarovný džin či jednorožec, ktorý plní želania. Váš partner je človek.

Ak do svojho vzťahu vkladáte nerealistické, mýtické očakávania, môže sa z neho stať skôr grécka tragédia než romantická komédia. Dobrý vzťah by vás nemal robiť úplnými; mal by vás inšpirovať a podnecovať k snahe riešiť denné chybičky krásy.

Moja žena ma nedokáže urobiť úplným, a ja na ňu toto ťažké očakávanie nekladiem. Ale dokáže ma povzbudiť a dať mi silu každý deň bojovať o vlastné zlepšenie. Pomáha mi cítiť pokoj v „boji“ proti mojej neúplnosti.

Bonusový tip pre tých, čo spolu chodia: Je človek, s ktorým chodíte, ako magnet, ktorý sa snaží vydolovať z vás to najlepšie, čo v sebe máte? Alebo sa snaží pochovať vás pod vrecom plným špiny? Váš partner by mal byť ako profesionálny baník, ktorý dokáže ísť pod povrch a objaviť poklad nevyčísliteľnej hodnoty.

 

Päť mýtov o manželstve

 

Mýtus 4: To, koho si vezmete, je najdôležitejšia voľba, akú kedy urobíte

Výber životného partnera je extrémne dôležitý. Výber vášho partnera každý deň po svadbe je však ešte dôležitejší.

Počas dňa príde tak veľa momentov, keď máte možnosť vybrať si partnera. Alebo nie.

Keď máte pred sebou počítač. Keď začnete flirtovať s kolegom či kolegyňou. Keď sa každý večer opakovane rozhodujete zostať dlhšie v práci.

Láska je vedomé rozhodnutie, nie pocit chvenia.

Manželstvá sa nerozpadajú kvôli jednému kompromisu. Rozpadávajú sa kvôli tisícke malých kompromisov. Ako prasklina v okennej tabuli – čím dlhšie žijete bez pomenovania problému, tým rozbitejší bude váš vzťah.

Bonusová otázka ohľadne vzťahu: Spejú hádky vo vašom vzťahu k nejakému riešeniu? Alebo iba chodíte okolo horúcej kaše, napádajúc jeden druhého na rovnakom zraniteľnom mieste? Prestaňte sa sústrediť na burinu na povrchu a začnite kopať hlbšie a odstraňovať naozajstné problémy.

 

Päť mýtov o manželstve

 

Mýtus 5: Manželstvo je jednorazová záležitosť

Jeden z mojich učiteľov rád hovorí, že si tú istú ženu vzal už sedemkrát.

Nikdy som mu nerozumel, kým som bol slobodný. Teraz už to chápem.

Manželstvo nie je statické. Nie je ako pár džínsov, ktoré sadnú každému a z ktorých nosenia máte stále rovnaký pocit. Váš vzťah sa bude meniť, pretože ľudia sa menia.

V manželstve musíte byť ochotní prispôsobiť sa a oddať novým obdobiam. Tá zmena vám niekedy kričí do tváre (ako napríklad novonarodené dieťa). A niekedy je tichšia a v nenápadnejšom odtieni. Môže to byť povýšenie v práci, smrť, diagnóza alebo nové bydlisko.

Musíme sa prispôsobiť a rásť ako ľudia, a to isté sa deje s našimi vzťahmi.

Podmienky vo vašom manželstve sa môžu zmeniť, ale vaša oddanosť nie.

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00