Pedagogička a stará mama Janka Oriešková: Ponúkajme vnúčatám svoje talenty
Tí, ktorí poznajú Janku osobne, by vám pravdepodobne povedali, aká múdra, skúsená a láskavá žena to je a ako prijatí sa cítia v jej prítomnosti. Je skúsenou pedagogičkou v oblasti predškolskej výchovy a výchovy budúcich učiteliek. Spolu s manželom vychovali tri deti a tešia sa z vnúčat.
BYŤ STARÝMI RODIČMI JE NÁDHERNÁ ŽIVOTNÁ ETAPA
Všetci vravia, že byť starým rodičom je jednoduchšie, než byť rodičom. Ako to vidíš ty?
Byť starým rodičom je v prvom rade veľký Boží dar a nádherná životná etapa.
Myslím si, že ten, kto povedal, že byť starým rodičom je jednoduchšie, než byť rodičom, tým myslel, že starí rodičia už nemusia pociťovať takú veľkú zodpovednosť za zabezpečenie a uspokojenie životných potrieb svojich vnúčat a tiež zodpovednosť za objavovanie a rozvíjanie ich talentov.
Podľa môjho názoru byť starým rodičom znamená sprevádzať svoje vnúčatá s láskou a porozumením – aj v ich šibalstvách (úsmev) – a byť tu pre ne, keď to chcú a potrebujú. Aj keď práve táto úloha je v súčasnosti náročná, lebo starí rodičia sú zväčša v produktívnom veku a veľa času trávia v zamestnaní.
Pamätáš sa na okamih, keď ti oznámili, že budeš starou mamou?
Máme s manželom štyri vnúčatká a pamätám sa na všetky okamihy, keď nám dcéry oznámili túto veľkú udalosť. Dodnes máme odložený malý darček – krabičku, v ktorej je jabĺčkové semienko a odkaz – „Takéto veľké je teraz Tvoje vnúčatko“.
A čo pôrody vnúčatiek? Verím, že si ako skvelá mama a nastávajúca stará mama prežívala všetko spolu s deťmi.
Svoje dcéry som sprevádzala v tomto období hlavne modlitbách. Samozrejme, aj v dôverných rozhovoroch, ak ony chceli. Majú po svojom boku skvelých, milujúcich a starostlivých manželov a vedela som, že túto výnimočnú udalosť spoločne zvládnu. Vždy som hovorila, že by som nechcela zažiť pôrod z druhej strany – ako pozorovateľ – a obdivujem mužov, ktorí odvážne sprevádzajú svoje manželky pri pôrode. Keď však hrozilo, že sa zať nestihne vrátiť zo služobnej cesty, bola som odhodlaná vyhovieť dcérinej prosbe a ísť k pôrodu najmladšieho vnúčika. Na radosť všetkých sa nastávajúci otecko stihol vrátiť včas.
MÔŽEME PRISPIEŤ SVOJOU ROZVAHOU
Čo najvzácnejšie môže starý rodič ponúknuť svojim vnúčatám?
To najvzácnejšie, čo podľa mňa môže starý rodič ponúknuť svojim vnúčatám, je pozornosť a spoločne strávený čas. Nemusíme vnúčatá zahlcovať drahými darčekmi a brať ich na luxusné dovolenky. Taktiež nie je žiaduce zahltiť ich ponaučeniami, nevyžiadanými radami. Výchova je skutočne výsadnou úlohou rodičov. Samozrejme, pokiaľ nejde o závažnú rodinnú situáciu, keď starí rodičia musia nahrádzať rodičovskú výchovu.
Ako teda tráviť spoločný čas?
Namiesto poučovania a moralizovania môžeme porozprávať vnúčatkám rozprávku, v ktorej sa hlavný hrdina ocitne v situácii, na ktorú chceme poukázať. Alebo si môžeme spoločne zahrať divadielko. Ak chceme zmysluplne dopĺňať rodičovskú výchovu a ponúknuť vnúčatkám niečo z našich schopností a talentov, môžeme si s nimi spievať, tancovať, hrať sa logické hry, kresliť paličkou do blata, skákať v kaluži, stavať snehové príšerky, polievať kvety a spoločne piecť buchty… Staršie vnúčatá môžeme hravo zapájať do domácich prác, a ak budú chcieť, porozprávať im o svojom detstve, ktoré naša generácia prežila v minulom storočí.
Mnohí starí rodičia vnímajú, že treba ich deťom pomôcť s výchovou. Občas však ich snahy môžu byť dôvodom konfliktov. Do akých vôd by sa podľa teba starý rodič radšej nemal púšťať?
Úlohou starých rodičov nie je podľa mňa „pomáhať s výchovou“, ale ako som už spomenula, môžeme ju zmysluplne dopĺňať, rešpektujúc názory a pravidlá nastolené rodičmi. Napriek tomu, že sa starí rodičia môžu cítiť a správať ako vzdelaní, rozhľadení a „moderne“ zmýšľajúci ľudia, predsa len tu ide už o generačný rozdiel v pohľade na vzniknuté situácie. Keď sa zamyslíme nad tým, že naše deti vo svojom ranom detstve vyrastali bez internetu, počítačov, mobilných telefónov a neskutočného množstva podnetov a informácií, je prostredie, v ktorom vyrastajú naše vnúčatá, diametrálne odlišné. Nároky na výchovu sa zmenili a my, staršia generácia, si musíme priznať, že nestíhame promptne reagovať na takéto rýchla zmeny.
K výchove našich vnúčat však môžeme prispieť našou „stareckou“ rozvahou, pokojom, ale aj zdržaním sa komentára a poskytovania „osvedčených“ rád. Je taktiež dôležité, aby sme my starí rodičia rešpektovali a dodržiavali pravidlá a požiadavky, ktoré rodičia vo výchove nastolili, a aby sme budovali u vnúčat rešpekt a úctu k ich rodičom.
JE DÔLEŽITÉ, ČO O STARÝCH RODIČOCH HOVORIA RODIČIA
Si odborníčkou v oblasti predškolskej výchovy – ako vnímaš dôležitosť starých rodičov z pohľadu detí? Videla si počas svojej praxe, že deti často spomínali práve babku s dedkom?
Ak deti trávia so svojimi starými rodičmi čas a realizujú spoločne rôzne aktivity, rady o týchto zážitkoch rozprávajú, tešia sa na stretnutia s nimi, kreslia pre starých rodičov obrázky a vytvárajú im darčeky. Starí rodičia sú v živote detí veľmi dôležití, či už ide o malé deti, tínedžerov, alebo „dospelé“ vnúčatá. Vzťah k svojim vnúčatám však nebudujú a neovplyvňujú iba samotní starí rodičia, ale veľmi dôležité je, ako a čo pred deťmi hovoria rodičia o svojich starnúcich rodičoch, ako s nimi komunikujú, či im prejavujú prirodzenú úctu, poskytnú im v prípade potreby pomoc. Toto všetko sa potom odzrkadlí v rozprávaní detí o svojich starých rodičoch a taktiež v správaní sa k nim.
Tvoj odkaz rodinám?
Ak dieťa vyrastá v rešpektujúcom a podnetom prostredí, či už v samostatnej, alebo spoločnej, viacgeneračnej rodine, kde nezlyháva komunikácia a vzájomná úcta, prirodzene si osvojuje takéto správanie a hodnoty. Vtedy je skutočne radostné byť starými rodičmi nadovšetko milujúcimi svoje deti a vnúčatká.
Snímky: archív respondentky