Pešo do Večného mesta

Pešo do Večného mesta
Na známej sociálnej sieti pribudla nová stránka s názvom Z Dúbravky do Ríma. Z titulnej fotky sa na mňa usmieva milá dvojica, manželský pár. V prvom príspevku sa predstavujú ako Katka a Erich, starí rodičia a dôchodcovia, ktorí majú túžbu dôjsť po starodávnych pútnických cestách z Bratislavy až do Večného mesta. Pešo.

Katarína a Erich Hulmanovci vyrazili 28. júna 2022 o siedmej hodine ráno z bratislavskej Dúbravky na pešiu púť do Ríma po starodávnej Romea Strata.

Svoju cestu sa rozhodli zdieľať so širokou verejnosťou prostredníctvom stránky Z Dúbravky do Ríma, ktorú si zriadili na sociálnej sieti Facebook. Pravidelne pridávajú autentické fotografie krajiny, ktorou prechádzajú. Nechýbajú krátke komentáre toho, čo videli, zažili, aké radosti či komplikácie ich postretli.

Fotografie majestátnych alpských pohorí a malebných údolí s dedinkami striedajú osobnejšie fotky, napríklad pútnický pľuzgier na nohe či zdriemnutie unaveného pútnika na lavičke. Nechýbajú zábery chrámov, ktoré navštívili cestou, a pútnických útulkov, kde našli útočisko cez chladné noci.

 

Pešo do Večného mesta

 

Na púti sú už 5 týždňov a v nohách majú vyše 800 km. Čo bolo pre nich doteraz najsilnejším zážitkom? Putovanie samotné. „Najprv sa mnohé udalosti zdali byť náhodami, resp. priaznivými okolnosťami. Dar nečakaných svätých omší, milé prijatie mnícha Rajmunda a modlitbové spoločenstvo s benediktínmi, náhodné stretnutie s ľuďmi, ktorí už Romea Strata ako pútnici prešli… Po čase však tých priaznivých okolností bolo tak veľa, že som začala vidieť akýsi krásny obraz Božej milosti, ktorý je z nich pre nás utkaný. Veľmi na mňa zapôsobilo, keď sme sa už počas putovania rozhodli pridať do našej trasy zastávku na pútnickom mieste Monte Lussiari. Napriek tomu, že bolo zlé počasie a búrky, počas nášho strmého 1 000-metrového schádzania nepršalo. Spätne sa na túto udalosť pozerám tak, že to Panna Mária nado mnou a nad mojím boľavým kolenom držala svoj plášť a na chvíľu zadržala mraky,“ vyznáva Katarína Hulmanová.

Predpokladajú, že celá púť im potrvá dva a pol mesiaca. Spomeňme si na nich v modlitbách, aby v polovici septembra svoju cestu úspešne zavŕšili.

Po zdarnom návrate manželov Hulmanovcov na Slovensko sa môžete tešiť na ich pútnické svedectvo, ktoré vám prinesieme v rozhovore s nimi v priebehu jesene.

Prečítajte si viac o Romea Strata TU.

 

 

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00