Recenzia_Peter Scazzero: Cesta k emočnej a duchovnej zrelosti deň po dni

Recenzia_Peter Scazzero: Cesta k emočnej a duchovnej zrelosti deň po dni
Kniha plná zamyslení a modlitby, ktorá vás štyridsať dní bude viesť cestou k sebe samému i k Bohu. Ideálny spoločník na Pôstne obdobie, no spracovaná je tak univerzálne, že siahnuť po nej môžete aj kedykoľvek počas roka.

Titul Cesta k emočnej a duchovnej zrelosti je mnohým čitateľom už určite známy. Mne túto knihu odporúčalo čítať niekoľko kamarátov nezávisle od seba. Žiaľ, doteraz som sa k nej nedostala… Aj preto som bola zvedavá, či to pocítim pri čítaní knihy, ktorá má takmer rovnaký názov. A viete čo? Vôbec to nevadilo. Ako sám autor v úvode píše, hoci sa myšlienky oboch kníh nesú v rovnakom duchu a vzájomne sa dopĺňajú, môžete smelo siahnuť po tejto štyridsaťdňovej príručke pravidelnej modlitby bez toho, aby ste predtým prečítali jej „staršiu sestru“.

Cieľom knihy Cesta k emočnej a duchovnej zrelosti deň po dni je vytvoriť návyk pravidelnej modlitby. Autor Scazzero vysvetľuje: „Pravidelná modlitba znamená modliť sa aspoň dvakrát denne, pričom sa nezameriavame až tak na to, aby sme od Boha niečo získali. Jej zmyslom je tráviť s Bohom čas a zažívať s ním spoločenstvo.“ Ranné a večerné zamyslenia, ktoré autor zostavil, sa skladajú z piatich častí. Začiatok a koniec každého zamyslenia je stíšenie sa. Ak sa rozhodnete túto časť dodržiavať poctivo, pravdepodobne zistíte, že vám zo začiatku robí problém. A na konci si možno uvedomíte, ako veľa vám dala, pretože Boh hovorí v tichu… Druhou časťou zamyslení je úryvok zo Svätého písma, ďalej sú to zamyslenia, v ktorých autor čerpal z viacerých zdrojov – z diel duchovných otcov, poézie, myšlienok mníchov, no i z modernej literatúry. Zamyslenia sú skutočne pestré a triafajú do čierneho. Podobne sa srdcu prihovárajú aj otázky, ktorých cieľom je zájsť do hĺbky, vedú čitateľa k pochopeniu a objaveniu seba samého, pričom vás môžu zaviesť na úplne nové, ešte neobjavené miesta. Poslednou časťou zamyslení je modlitba.

Na knižnom trhu nájdete podobných kníh o zamysleniach viacero, prečo teda siahnuť práve po tejto? Peter Scazerro so svojou manželkou vedú službu emočnej a duchovnej zrelosti. Pre mňa osobne bolo veľkým obohatením, ako sám autor v spomínanej oblasti slúži aj touto knihou. Vedie čitateľa cestou, ktorá má presnú štruktúru a odkrýva stále viac jeho srdce a pôsobenie Boha v ňom.

 

Recenzia_Peter Scazzero: Cesta k emočnej a duchovnej zrelosti deň po dniUKÁŽKA

Zamyslenie

…Ježiš trávil čas v blízkosti Otca, trávil čas v modlitbe. To bol základ, vďaka ktorému potom vedel tráviť hlboký čas s ľuďmi. Láska znamená „odhaľovať inému človeku krásu, ktorú v sebe nesie,“ napísal raz Jean Vanier. Ježiš sa tak správal ku každému, koho stretol. Vidíme to aj v dnešnom úryvku z Písma, v ktorom Ježiš stretáva ženu dvanásť rokov trpiacu na krvotok.

Schopnosť naozaj počúvať a venovať ľuďom pozornosť bola v centre jeho poslania. Nemohol si pomôcť, viedlo ho to k hlbokému súcitu. Podobne, aj my sme pozvaní, aby sme vychádzali z osobného času s Bohom a ním naplnení dokázali venovať pozornosť ľuďom a odhaľovať im krásu, ktorú v sebe nesú.

 

Otázka na zamyslenie

Ako dnes môžeš venovať pozornosť ľuďom a zároveň si byť vedomý Božej prítomnosti?

 

Modlitba

Pane, viem, že v mojom vnútri je hlboko zakorenený nesprávny prístup k iným. Prosím, premeň ma. Urob zo mňa nástroj šíriaci zrelú, pevnú a spoľahlivú lásku. Modlím sa, aby tí, ktorí sa so mnou stretnú, skrze mňa pocítili Tvoju jemnosť a dobrotu. V mene Ježiš, amen.

(Scazzero, 2020, s. 160 – 161)

 

PETER SCAZZERO

Pastor, učiteľ a zakladateľ zboru New Life Fellowship Church v New Yorku. Spolu so svojou manželkou založili službu emočnej a duchovnej zrelosti, ktorá pomáha ľuďom na celom svete. Okrem toho je Peter vedúcim kurzu pre učeníkov a autorom viacerých kníh.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00