Petronela Grajciarová: Duchovný sprievodca nám pomôže vyznať sa v našom srdci

Petronela Grajciarová: Duchovný sprievodca nám pomôže vyznať sa v našom srdci
Potrebuje dnešný kresťan duchovné sprevádzanie? V určitej etape života potrebuje každý veriaci človek duchovného sprievodcu. Jeho službu a význam nám bližšie opísala Petronela Grajciarová, ktorá viedla kurz na tému duchovného sprevádzania.

Čo vlastne duchovné sprevádzanie je?

Ak by som mala vysvetliť duchovné sprevádzanie veľmi zjednodušene, je to vlastne séria rozhovorov a stretnutí, počas ktorých zdieľam svoj život s človekom, ktorý je môj duchovný sprievodca. Počas týchto rozhovorov mám priestor odhaliť svoje srdce, postoje, svoje myšlienky, hovoriť o svojich skúsenostiach, zraneniach. Často je duchovné sprevádzanie cestou vedúcou k uzdraveniu, ale tiež cestou rozlišovania toho, akým spôsobom a čo ku nám Boh hovorí.

 

Kto je duchovný sprievodca?

Je ním človek, ktorý ma sprevádza, kráča životom so mnou a ktorý zdieľa vlastnú skúsenosť lásky, blízkosti Ježiša, uzdravenia a milosrdenstva, ktorú sám prežil. Jeho úlohou je prijať, vypočuť a privádzať sprevádzaného do Božej blízkosti, kde človek stretáva uzdravujúcu lásku, milosrdenstvo, prijatie…

 

Petronela Grajciarová: Duchovný sprievodca nám pomôže vyznať sa v našom srdci

 

V DUCHOVNOM SPREVÁDZANÍ NACHÁDZAM PRIJATIE

Máte aj vy duchovného sprievodcu?

Kedysi som si prešla procesom duchovného sprevádzania priamo u nás v spoločenstve v Martindome. Sprevádzali ma duchovne zrelšie a skúsenejšie ženy – laičky, ktoré ma poznali a ktoré sa stali aj mojimi priateľkami. Momentálne nemám jedného konkrétneho sprievodcu, ale svoj život otváram a zdieľam s viacerými zrelými a skúsenými kresťanmi. Niektorí z nich sú laici a priatelia z rôznych kresťanských spoločenstiev, niektorí sú kňazi alebo rehoľníci. Majú právo čokoľvek sa ma opýtať, zastaviť ma, ak robím nesprávne rozhodnutia, usmerniť ma, ale predovšetkým pri nich zažívam priateľstvo, povzbudenie a prijatie, nech už prichádzam s čímkoľvek.

 

Myslíte si, že duchovné sprevádzanie je niečo, nad čím by mal uvažovať každý veriaci?

Áno, som presvedčená o tom, že duchovné sprevádzanie potrebuje minimálne v niektorých obdobiach života každý človek. Jedno príslovie hovorí – Osamelí jazdci, končia v pasci.  Myslím si, že to príslovie je veľmi výstižné. Ja osobne som sa mnoho ráz presvedčila o tom, že bez múdrych a skúsených ľudí by som vo svojom živote urobila oveľa viac chýb a nesprávnych rozhodnutí na základe svojich vlastných pocitov alebo presvedčení.
Božie slovo v Knihe proroka Jeremiáša upozorňuje:  „Srdce je klamlivé nadovšetko a rozjatrené, kto sa v ňom vyzná?“ Preto potrebujeme svoje pocity, presvedčenia, zámery zdieľať s človekom, ktorý je duchovne zrelý a múdry, aby nám pomohol vyznať sa v našom srdci.

 

CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ROZHOVOR?

Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (marec 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme.

Dozvedeli by ste sa ešte:

  • S čím všetkým sa možno obrátiť na duchovného sprievodcu
  • Ako si vybrať dobrého duchovného sprievodcu
  • Aké hranice či pravidlá by malo mať duchovné sprevádzanie
Petronela Grajciarová: Duchovný sprievodca nám pomôže vyznať sa v našom srdciKaždý mesiac prinášame v tlačenom Slovo+ tie najkvalitnejšie články a najzaujímavejší obsah, ktorý si môžete vychutnať doma a s vôňou papiera v modernej grafike. Objednajte si tlačené predplatné Slovo+ domov, pomôžete nám zachovať projekt Slovo+ a dostanete navyše úplne zdarma marcový výtlačok do vašej schránky priamo z redakcie.
Získajte bezplatne marcový výtlačok, kde nájdete aj tento článok, tu. (Je potrebné oň požiadať mimo nového predplatného).

 

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00