Plesová sezóna

Plesová sezóna
Beží plesová sezóna. Je to čas zábav a veselia. Niežeby sme nemali a nemohli byť veselí celý rok, ale v tomto čase sa to priam vnucuje.

Autor: Viliam Dobiáš

Pozorujem niekoľko kategórií ľudí podľa reakcií. Jedni odmietajú akúkoľvek organizovanú zábavu mimo domu. Stačí im sledovanie televízie a komentovanie, že v tej telke nič pozerateľné nie je. Nenájdu dostatok sily, aby sa vybrali medzi ľudí. Možno na nejakú rodinnú udalosť raz za niekoľko rokov s rizikom, že si nevyberú, či to bude svadba alebo pohreb. Iní by aj vyšli z domu, ale dôvodom je nevhodné oblečenie, topánky, potreba účesu, kozmetiky. Nízkopríjmové skupiny môžu mať reálny problém so zovňajškom, ale patrilo by sa byť pripravený na nečakanú udalosť v najbližšej rodine, keď kostolné džínsy, tenisky a mikina nebudú stačiť. Špeciálnou veľkou skupinou sú takmer všetci obyvatelia Slovenska bez päťsto ľudí, ktorí sa zúčastnia na Plese v opere.

Všetci ostatní (česť výnimkám) pozerajú na túto udalosť s dešpektom ako na snobskú záležitosť a hoci majú čiastočne pravdu, účastníci sa poskladajú na slušnú sumu venovanú charite. Nikto netvrdí, že sa na Plese v opere zíde spoločenský a intelektuálny vrchol obyvateľov Slovenska, ale na celú bublinu okolo sa dá pozerať aj s miernym nadhľadom a bez nenávisti. Určite nie je správne a už vôbec nie kresťanské znevažovať ľudí, udalosti, situácie, keď vidíme väčšie individuálne bohatstvo, užívanie si pobytu pri mori v zime alebo lyžovačku v zahraničí.

 

V momente, ako sa nejaká známa osoba ocitne v médiách alebo na sociálnych sieťach, stáva sa objektom nenávistných statusov ľudí, ktorým by mohla byť totálne ukradnutá. Keď ja nemám na zimnú dovolenku v letnej destinácii, to neznamená, že niekto iný nemôže mať iné finančné priority. Ľudia, ktorí pijú päť pív denne, zjedia dva balíčky čipsov a vyfajčia škatuľku cigariet (odhadom 150 – 200 € mesačne), budú nariekať nad nedostatkom peňazí a závidieť inému, ktorý si dovolí minúť rovnakú sumu na akciu, ktorá mu spraví radosť a posilní jeho telesné a duševné zdravie.

Na rozdiel od závistlivca, ktorý nič neovplyvní okrem poškodenia vlastného zdravia zvýšeným tlakom, nábehom na žalúdočný vred a stresovou reakciou, ktorej opakovaním vzniká infarkt a porážka. Buďme teda prajní ku všetkým, ktorí majú viac a doprajú si viac. Asi aj robia viac, alebo dôležitejšiu prácu (vynechajme zlodejov, určite nie sú vo väčšine), a tak majú nárok na výraznejšie benefity. Cieľom by malo byť, aby sme sa všetci povinne naučili relaxovať primerane svojej práci, zárobkom a potrebám, a neničili si zdravie porovnávaním neporovnateľného.

 

Viliam Dobiáš, lekár, záchranár, prezident SČK

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+