Poďme podporovať rodiny s deťmi

Poďme podporovať rodiny s deťmi

V novoročnom príhovore premiér Pellegrini ako prvú z dlhodobých výziev našej krajiny spomenul demografiu. Hovoril aj o potrebe podpory mladých rodín a zvýšenia pôrodnosti zásadnými riešeniami. Je to za posledných pár mesiacov už niekoľkýkrát, čo sa vysoko postavený vládny politik dotkol potreby riešenia demografickej zimy. Pán premiér, páni politici, povzbudzujeme vás ako pro-rodinní a pro-life aktivisti k realizácii rodinnej politiky už desaťročia, poďme na to.

 

Po novoročnom príhovore sme spolu s ďalšími päťdesiatimi organizáciami napísali Petrovi Pellegrinimu list, v ktorom jemu aj celej vláde ponúkame pomocnú ruku v hľadaní riešení rodinnej politiky s cieľom zlepšiť demografiu a nízku pôrodnosť. Uvidíme, či nás pozve na stretnutie, o ktoré sme požiadali.

 

Keďže ide o dobro rodín a detí a o problém vymierania Slovenska, chceme každej vláde pomáhať riešiť rodinnú politiku v týchto oblastiach, ktoré identifikujeme ako podstatné:
rodinná politika zameraná na pozitívnu zmenu atmosféry v spoločnosti voči deťom, rodine, manželstvu, funkčné pro-rodinné štátne inštitúcie prinášajúce systémové riešenia, na všetkých úrovniach praktická rodinná politika, ktorej podstatou je posilnenie sebestačnosti a samostatnosti zodpovedných rodín, aby mohli realizovať svoju túžbu mať viac detí.

 

Poďme podporovať rodiny s deťmi

 

Faktom je, že prieskumy OECD hovoria, že ľudia považujú za ideálny počet detí 2,3 (ženy) a 2,2 (muži), no reálne majú o jedno dieťa menej. K dôvodom patria aj hodnotové zmeny či strach z finančnej situácie v budúcnosti.

Buďme k sebe úprimní – čaká nás veľa práce na tom, aby počet Slovákov neklesol na 3,7 milióna v roku 2100, ako to prognózuje Správa OSN z roku 2015. Môžeme s tým ešte niečo urobiť a vymyslieť na podporu rodín veľa opatrení. Čím ďalej, tým viac si však myslím, že je potrebné najmä meniť postoj ľudí k rodine, manželstvu a deťom. Médiá a pôžitkárstvo urobili za tie roky svoje.

 

Ekonomicky sa máme stále lepšie, napriek tomu pôrodnosť nerastie. Cestou nie je len zvyšovanie dávok. Som skôr zástancom toho, aby namiesto zvýšenia prídavkov o 1 euro ročne, ktoré rodičov akurát tak popudí, by sme vyplatených 1 100 000 eur mali použiť na pro-rodinné kampane. Ak sa štát snaží meniť mentalitu ľudí v oblasti separovania odpadu, prečo by sa nemohol sústrediť aj na povzbudzovanie ľudí zakladať si stabilné rodiny a mať deti? Veď je to jeho prvotný záchovný záujem. Prečo by sme sa neinšpirovali napríklad Dánskom, kde kampane na podporu pôrodnosti prebehli už pred pár rokmi a zvýšili počet narodených detí?

 

Mnohé rodiny potrebujú aj finančnú pomoc, no mnohé potrebujú povzbudenie a docenenie za ich obetu v rodičovstve. Je čas, aby sa rodinná politika na Slovensku stala realitou.

 

Tomáš Kováčik, Asociácia za rodinu

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00