TOP

Pomoc trpiacemu manželovi alebo manželke

Rodila som štvrté dieťa, keď som dostala prvý panický záchvat. Ležala som na posteli v nemocnici, kde rozhodovali, koho skôr ošetria. Pokojne som odpovedala na bežné otázky zdravotnej sestry. Avšak v mysli som sa trápila nad pôrodom a spomínala si na rýchle narodenie našej predchádzajúcej dcéry.

Autorka: Sue Haggerty

Preložila: Viera Šoganová

Zmocnili sa ma obavy a celé moje telo znecitlivelo. Premohla som fyzickú slabosť a ozvala som sa: „Hm, prepáčte, niečo nie je v poriadku.Zdravotná sestra vyzerala znepokojene, keď som jej vysvetľovala: „Myslím, že som len nervózna. Našťastie ma upokojovala a môj panický záchvat prešiel za pár sekúnd. Zdalo sa mi to normálne.

Od tej doby rýchlo prešlo šesť mesiacov a bola som znovu v nemocnici – tentoraz som mala panický záchvat v najvyššom štádiu a bez prítomnosti sympatickej zdravotnej sestry. Počas predošlých dvoch dní moju rodinu trápila brušná viróza. Bola som na tom dosť zle. V dôsledku dehydratácie som pociťovala bolestivé kŕče v rukách a stŕplo mi telo. Môj manžel zavolal 911 a prijali ma do nemocnice. Z rehydratácie, ktorá mala trvať hodinu, sa stalo šesťhodinové utrpenie. Nedokázala som sa upokojiť a dýchala som zrýchlene. Nedostatok kyslíka spôsoboval môjmu telu kŕče.

Zúfalo som kričala na každého, kto prechádzal okolo: Prosím, pomôžte mi!“ Skutočne som sa nevedela ovládať, ale nedbala som na to. Chcela som len niekoho, kto by ma zbavil bolesti. Môj úbohý manžel sa ma snažil upokojiť, ale odmeraná zdravotná sestra len zakričala: „Musíte sa upokojiť! Nemohli mi dať liek na upokojenie, pretože som ešte dojčila. Nakoniec som sa spýtala zdravotnej sestry, či by so mnou mohla počítať, a ona súhlasila. „Jeden, dva, tri Zakrátko som sa predsa len upokojila. Dala mi Benadryl a ja som zaspala.

Keď som sa zobudila, bola som znovu sama sebou – s úsmevom som opustila nemocnicu. Nanešťastie som nebola rovnaká. Panické záchvaty sú teraz prvotnou reakciou môjho tela na stres, obavy a smútok. Vďaka manželovej podpore znášam tieto stavy oveľa lepšie. Žiadne manželstvo nie je odolné voči obavám, stresu alebo utrpeniu. Dbajte na tieto dôležité súčasti vášho manželstva, aby ste pomohli sebe a vášmu manželovi počas najťažších období.

 

Priateľstvo

Doktor Patrick Ford, psychológ z newyorského Brewsteru, hovorí, že priateľstvo je

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre