Poradňa Alexis ,n.o. oslavuje 10 rokov od svojho založenia

Poradňa Alexis ,n.o. oslavuje 10 rokov od svojho založenia
Poradňa Alexis,n.o. oslavuje v decembri 10 rokov od svojho založenia. Projekt Poradne Alexis začalo 6. decembra 2009 realizovať OZ Fórum života, ako jeden zo svojich projektov konkrétnej pomoci tehotným ženám v krízovej situácii.

Titulná fotka: alexisporadna.sk

Poradňa sa stala „mladšou“ sestrou projektu Zachráňme životy, ktorý je systémom pravidelnej finančnej a materiálnej výpomoci určenej na záchranu počatého dieťaťa a pomoci jeho matke. Projekt poradne sa špecializoval na inú než finančnú a materiálnu pomoc – začala sa ním poskytovať sociálna, psychologická a právna pomoc.

Po viac než štyriapolročnom fungovaní prevažne na dobrovoľníckej báze sa  projekt transformoval na samostatnú organizáciu Poradňa ALEXIS, n.o. s víziou profesionalizácie služieb, ktoré poskytuje. Za 10 rokov fungovania sa podarilo vybudovať funkčný systém pomoci tehotným ženám, ich deťom a ženám po umelom alebo spontánnom potrate.

Za celé fungovanie Poradne Alexis, n.o. riešili poradkyne vyše 1600 prípadov.  Len od januára 2019 sme ich riešili viac než 250. Prípady poradne sa prevažne týkajú neplánovaných tehotenstiev. Tehotné matky zažijú často úľavu, keď zistia, že interrupcia nie je jediná možnosť riešenia neželaného tehotenstva, ale existujú aj iné možnosti, ako je adopcia, utajený pôrod, pestúnska starostlivosť atď. Dostanú aj informácie o peňažných dávkach, na ktoré majú nárok a inokedy len hľadajú možnosť vypočutia a podpory vo svojej situácii. „Nemáme prípady, že by matka, ktorá si dieťa nechala, toto rozhodnutie neskôr oľutovala“, hovorí Katarína Winterová,  poradkyňa Poradne Alexis,n.o.

 

Poradňa Alexis ,n.o. oslavuje 10 rokov od svojho založenia

 

Do 20% prípadov sa týka vyrovnávania sa s umelým či spontánnym potratom. Za rok 2018 bolo na Slovensku evidovaných 15 274 potratov, z toho vykonaných bolo 7350 umelých potratov a 7924 žien prežilo v minulom roku spontánne a zamĺknuté potraty, vrátane mimomaternicových tehotenstiev. „Vnímame veľkú potrebu týchto žien po zdieľaní svojej bolestnej skúsenosti s inými ženami, ktoré prežili podobnú skúsenosť. Nie každá žena má potrebu sa o tom rozprávať v skupine, niektorým stačí individuálne poradenstvo, ale sú ženy, ktoré by prijali možnosť zdieľať svoju bolesť s tými, ktoré si prešli podobnou skúsenosťou, preto prichádzame s ponukou –svojpomocnými podpornými skupinami,“ hovorí Zuzana Straková, psychologička Poradne Alexis, n.o. Svojpomocné skupiny sa budú organizovať zatiaľ len v Bratislave a každá žena, ktorá má záujem sa ich zúčastniť, môže kontaktovať Poradňu, prípadne sledovať informácie na webovej stránke www.alexisporadna.sk.

Poradňa Alexis, n.o. má momentálne pracoviská v Bratislave a Banskej Bystrici. Tam je možné dohodnúť si s poradkyňami aj osobné stretnutie. Poradenstvo ale rovnako vykonávajú mailom alebo telefonicky, vždy podľa možností a priania klientov. Ozývajú sa nielen ženy, ale aj ich partneri, rodinní príslušníci či priatelia, ktorí chcú pomôcť ženám v týchto ťažkých chvíľach.

Poradenské služby sa poskytujú bezplatne. „Venujeme sa každému, kto sa nám ozve a potrebuje našu pomoc. Je pre nás dôležité, aby boli naše služby dostupné pre každého bez ohľadu na finančnú a sociálnu situáciu našich klientok/klientov“, hovorí riaditeľka Poradne Zuzana StohlováKiňová.

 

Existuje niekoľko možností, ako pomôcť Poradni Alexis, n.o.:

-online cez portál Ďakujeme.sk

-prevodom na účet – SK3509000000005063819577

-darovaním  2 %/3 % percent zo zaplatenej dane

-pri nakupovaní v internetových obchodoch cez Dobromat, bez toho, aby Vás to stálo jediný cent navyše.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00