Prečo by sme mali chváliť manžela?

Prečo by sme mali chváliť manžela?
K cvičeniu a zdravému stravovaniu na svoj zoznam „povinností“ pridajte aj uisťovanie manžela. Nie je to stále zábava, ale vždy sa to vyplatí.

Autor: Jenna McDonaldová

V dobrom či v zlom, manželstvo je citlivé na zvyk a chvíľu. Ak sa vzťah rozhodneme sýtiť negativizmom, stačí pár kvapiek a mechanizmus sa spustí sám. Avšak, ak doň vložíme svoju snahu, prekvapí nás, aké ovocie prinesie zámerná kresťanská láska.

Podobne ako environmentálna práca, manželstvo sa nám čoskoro môže zdať ako drina, ak je plné vyrovnávania vzájomného skóre, ohovárania, sarkazmu či pasívnej agresivity. Ak ho však obaja partneri budujú – nielen v súkromí, no najmä na verejnosti – túžba ešte väčšmi investovať do vzťahu bude väčšia.

Michael Hyatt, bývalý výkonný riaditeľ vydavateľstva a teraz už zakladateľ vlastnej rešpektovanej spoločnosti, ktorá sa zaoberá rozvojom líderstva, tvrdí, že ak o svojom partnerovi hovoríte v dobrom, posilňujete jeho najlepšie vlastnosti. Tým, že ho uznáte na verejnosti, idete príkladom tým, ktorých vediete, a zároveň odvraciate pokušenie byť neverný.

Ak o manželovi hovoríme v dobrom, dokazujeme mu vernosť. Druhým ukazujeme, že si ceníme to, čo sme si vybudovali, a že máme záväzok, do ktorého investujeme. Svojím spôsobom je to repelent proti cudzoložstvu. Ak v istých oblastiach manželstva necítite istotu, oceňovaním manžela si pripomínate Božiu vôľu ohľadom nášho povolania. A to potrebujete najmä v slabých chvíľkach.

Každý sme si prežili situácie, keď sa konverzácia zvrhla na kritizovanie manžela. Nie je to nič nezvyčajné a keď sa stretnú manželky, takmer sa tomu nevyhneme. Často nás k prepieraniu svojej špinavej bielizne vedie frustrácia a túžba po podpore. Stalo sa to už každému z nás, no nik vlastne nechce vidieť bielizeň starej mamy zblízka.

Svätý Josemaría Escriva hovorí o ťažkosti zvyku budovať namiesto rúcať takto: „Kritizovať, ničiť – to nie je ťažké. Akýkoľvek pracovník, ktorému chýba zručnosť, vie, ako zaťať krompáčom do impozantného a kvalitne opracovaného kameňa katedrály. Avšak budovanie, to si vyžaduje zručnosť majstra.“

V niektoré dni sa nám môže zdať, že nájsť kompliment je jednoducho nad naše sily. Život môže pritlačiť aj na tie najpevnejšie srdcia. Vezmite to ako výzvu. Duševnú silu treba rozvíjať nadovšetko. Pridajte na svoj zoznam „povinností“ k cvičeniu a zdravému jedeniu aj uisťovanie manžela. Nie je to stále zábava, ale VŽDY sa vyplatí.

 

Prečo by sme mali chváliť manžela?

 

Ponúkam vám niekoľko praktických spôsobov, ako zvrátiť situáciu medzi ostatnými mamičkami alebo na akomkoľvek verejnom mieste, kde sa ocitnete:

Sústreďte sa na pripisovanie, nie odoberanie.

Jednoduchšie je vytvoriť si nový návyk, než s nejakým prestať. Skúste sa sústrediť na to, aby ste urobili niečo úplne nové, čím by ste manžela verejne ocenili. Sústreďte sa na jeho špecifický dar alebo vlastnosť. Povedzte známym o pieskovisku, ktoré postavil na záhrade. Ak si udomácnite tento zvyk, všetko negatívne sa časom poberie zadnými dverami. Všimnite si, ako sa aj ostatné manželky zapoja do rozhovoru, len čo s tým začnete.

 

Rozmýšľajte!

Nabudúce, keď vám napadne rozpovedať šťavnatý príbeh, ako sa vášmu manželovi čosi nepodarilo, pripomeňte si, že poslucháčom zároveň hovoríte o tom, ako sa správate k svojím najbližším. Hovoríte čosi o tom, akou priateľkou ste. Chceli by ste byť svojou priateľkou?

 

Buďte štedrá!

Čo sa týka komplimentov, zatiahnite na hlbinu. Spočiatku vám to možno príde neprirodzené, avšak celá veda ohľadom uisťovania v sebe skrýva aj „sladký úplatok“ – čo vyzdvihnete, toho dostanete viac. Takže ak sa stane niečo, čo máte rada, dávajte lásku tak, ako trojročné dieťa polevu – poriadne nahusto.

Zdroj: aleteia.org

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00