Prečo je dôležité odpustiť?

Prečo je dôležité odpustiť?
„Toto mu nikdy neodpustím!“ Koľkokrát sme počuli alebo vyslovili tento hrozný ortieľ. Priateľ či niekto z rodiny nám ublížil, ponížil nás či vysmial, ba možno aj opustil a my sme utŕžili veľkú ranu, ktorá krváca, kým druhá strana sa tým možno vôbec netrápi. Ľudské vzťahy… Komplikované. Veľmi komplikované. No Boh si s nimi vie poradiť a aj nám radí ako na to.

V našom živote je prítomných veľa vzťahov. Niektoré sú neutrálne, niektoré, naopak, veľmi hlboké a intenzívne. A práve od týchto intenzívnych vzťahov bývame často najviac zranení. Možno ste si to už všimli, ale čím viac človeka milujeme, tým väčšmi nás bolí rana, ktorú od neho dostaneme. Človek, ktorý v našom živote nie je extra dôležitý nás nedokáže až tak zraniť. Ale čo s tým potom, keď k tomu dôjde?
Našou prirodzenou reakciou je bolesť srdca. Niekto, kto mal byť pre nás oporou, povzbudením, do koho sme vkladali nádeje nám jednoducho ublížil. Možno vedome a možno ani nie. V našom srdci sa hromadí hnev, vzdor, možno sa urážame a nekomunikujeme. Svet by povedal: Normálka. Lenže Ježiš nás vedie ďalej, k vzájomnému odpúšťaniu. On vie, že každý z nás veľakrát niečo pokazí a možno nás to potom aj veľmi mrzí. Aj preto nás naučil modlitbu Otče náš: „Odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom.“ Tak, ako my odpúšťame, aj ty nám odpusť. No, to nie je sranda. Ak ja neodpustím, hovorím vlastne Bohu, aby mi neodpúšťal?

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00