TOP

Prečo príde pápež František na Slovensko?

Keď sa na verejnosť dostala informácia, že Svätý Otec zavíta aj na Slovensko, a dokonca tu strávi tri dni, začalo sa more špekulácií. Prečo práve Slovensko? Čo tým chce Slovákom povedať? Nuž, pustime sa do týchto neprebádaných vôd a na základe aktuálneho programu sa poďme zamyslieť nad tým, čo by mohli pre nás znamenať jednotlivé kroky pápeža Františka.

Titulná snímka: archbalt.org

PÁPEŽ JE JEZUITA, ALE V PRVOM RADE KRESŤAN

Hneď v prvý deň po prílete na Slovensko má Svätý Otec na programe dve zaujímavé stretnutia – jedno ekumenické a druhé jezuitské. V rámci budovania dobrých vzťahov medzi jednotlivými náboženstvami sa pápež František stretne so zástupcami jednotlivých cirkevných obcí. Toto stretnutie chce poukázať na to, čo nás spája, nie na to, čo nás rozdeľuje. Podvečer už však bude patriť súkromnému stretnutiu s členmi Spoločnosti Ježišovej – jezuitmi. Nie je to žiadne prekvapenie, keďže sám pontifik je členom tejto spoločnosti.

Zdroj: catholicnewsworld.com

 

PÁPEŽ SA CHCE STRETNÚŤ S MENŠINAMI

Už dlho sa Svätý Otec zaujíma o tých, ktorí stoja na okraji spoločnosti. Väzni, opustení, chudobní, ľudia bez domova, seniori – skrátka, tí, ktorí sú nejakým spôsobom zraniteľní a vyžadujú si väčšiu pozornosť spoločnosti. Pri návšteve Slovenska chce teda pápež František upriamiť našu pozornosť na rôzne skupiny. Na tých, ktorým sa v minulosti krivdilo – na našich bratov zo židovskej komunity, s ktorými sa stretne v Bratislave. Na tých, ktorými spoločnosť opovrhuje – ľuďmi bez domova, s ktorými sa stretne v petržalskom zariadení Centrum Betlehem, ktoré vedú Misionárky lásky. Na tých, ktorí boli utláčaní komunizmom, no ktorí predstavujú aj podstatnú časť slovanského dedičstva – s gréckokatolíkmi bude sláviť svätú liturgiu v Prešove. A napokon na tých, ktorí žijú ďaleko za hranicou chudoby – pontifik totiž zavíta na najväčšie rómske sídlisko na Slovensku – Luník IX. Slovenskí Rómovia už pred pár rokmi pozdravili pápeža v Ríme počas púte Rómov z celého sveta, toto však bude unikátna udalosť. Stretnutie sa odohrá na priestranstve pred saleziánskym strediskom a prípravy naň prebiehajú už niekoľko týždňov.

PÁPEŽOVI ZÁLEŽÍ NA MLADÝCH…

… a preto sa s nimi stretne v Košiciach na štadióne Lokomotíva. Pontifik sa mladým prihovára aj počas svojich audiencií, no najvýraznejšie stretnutia s touto vekovou skupinou prebiehajú na Svetových dňoch mládeže. A keďže tie sa kvôli koronakríze presunuli na rok 2023, slovenskí mladí majú možnosť „nahradiť“ si ich aspoň takto. Štadión Lokomotívy pomerne nedávno hostil aj blahorečenie Anky Kolesárovej. Vtedy pojal tak tridsaťtisíc ľudí, pri návšteve pápeža sa však očakáva viac. Organizátori tak majú „generálku“ za sebou, uvidíme, ako zvládnu nápor mladých teraz. Isté však je, že okrem samotného času s pápežom Františkom (približne hodina) je pre veriacich pripravený bohatý kultúrny aj duchovný program.

Zdroj: wamc.org

 

PÁPEŽOVI NIE JE ĽAHOSTAJNÁ POLITIKA

František o Slovensku vie. Vie, čo sa tu deje, vie, aké boje zvádzajú slovenskí katolíci. Je oboznámený so situáciou ohľadom bývalého arcibiskupa Bezáka, no vedel aj o tom, že sa na Slovensku konalo referendum za rodinu. Vo Vatikáne sa pohybuje niekoľko Slovákov, viacerí z nich majú k pápežovi veľmi blízko. Rozhodnutie navštíviť našu krajinu môžeme brať aj ako odpoveď na pozvanie pani prezidentky Čaputovej, ktorá ho počas osobnej návštevy priamo pozvala na Slovensko. Svätý Otec sa okrem nej a vybraných zástupcov diplomatického zboru, občianskej spoločnosti a predstaviteľov štátu stretne osobne s predsedom parlamentu (mimochodom, Eduard Heger je aktívny kresťan) a s predsedom vlády. Pontifik však neobíde ani predstaviteľov Cirkvi a v bratislavskom Dóme sv. Martina sa stretne s biskupmi, kňazmi, seminaristami a zasvätenými.

PÁPEŽ MÁ BLÍZKO K PANNE MÁRII

Vrcholom návštevy však bude posledný deň – sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Svätý Otec navštívi národnú svätyňu v Šaštíne. Svoj pobyt začne modlitbovým stretnutím s biskupmi v bazilike a o desiatej bude celebrovať slávnostnú svätú omšu na otvorenom priestranstve. Odhaduje sa účasť asi tristotisíc veriacich, no všetci nad dvanásť rokov budú musieť byť plne zaočkovaní. Aj Slováci, aj pápež František, majú v špeciálnej úcte Pannu Máriu. Svätý Otec sa v Ríme pomerne často chodieva modliť do Baziliky Santa Maria Maggiore pred zázračný obraz Matky Božej – Salus Populus Romani – a nedávno si pri návšteve slovenských gréckokatolíkov v Ríme uctil aj ikonu Klokočovskej Matky Božej so Synom v náručí.

 Komentáre