Prečo sme pozvali Kuffu? Aby nás provokoval a my sme sa ho mohli pýtať

Prečo sme pozvali Kuffu? Aby nás provokoval a my sme sa ho mohli pýtať
Rozhovor s predsedom SLH Jurajom Šústom o festivale Bratislavské Hanusove dni.

Titulná fotka: postoj.sk

V piatok sa začína festival Bratislavské Hanusove dni. Jeho hlavný organizátor Juraj Šúst v rozhovore vysvetľuje, prečo chce na aktuálnom ročníku riešiť témy kresťanskej komunity, koľko by stálo pozvať Jordana Petersona aj prečo sníva o kresťanskej „Pohode“. 

 

Pri pohľade na program tohtoročných BHD vidno silnú prítomnosť cirkvi – dvaja biskupi, farár Kuffa, mních. Takisto motto festivalu „Koho nasledujeme?“ znie dosť nábožensky. Bol to zámer?

Z veľkej časti to bol zámer. Vnímal som potrebu otvoriť citlivé témy v rámci kresťanskej komunity, ale to neznamená, že festival už nechce viesť diskusiu s liberálnym svetom.

 

Prečo treba otvárať debatu v rámci kresťanskej komunity? 

V politike zažívame, že mnohí sa hlásia ku kresťanstvu, no zároveň sa veľa ľudí pýta, k akému kresťanstvu sa hlásia.

Mal som preto pocit, že ako kresťania na Slovensku si potrebujeme položiť otázku, čo znamená nasledovať Krista v dnešnej postkresťanskej spoločnosti. Zároveň si myslím, že tá otázka môže byť zaujímavá nielen pre kresťanov, ale je provokačná aj smerom do sekulárnej spoločnosti. Dnešným ideálom je totiž nikoho nenasledovať, jedine ak seba a svoj úsudok. Realita je však taká, že dnešný svet nasleduje kohokoľvek.

 

Kto má otázku o tom, koho nasledujeme, na festivale zodpovedať? 

Vôbec prvýkrát sa uskutoční verejná diskusia s Mariánom Kuffom. Na Youtube je síce veľa jeho prednášok a kázní, ale ani jedna diskusia. Na BHD nebude mať otec Kuffa prednášku, bude iba diskusia. Pýtať sa bude moderátor aj ľudia z publika.

 

Čo si od prítomnosti farára Kuffu na BHD sľubujete?

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00