Prijmite svoje malé nedostatky. Robia vás tým, kým ste

Prijmite svoje malé nedostatky. Robia vás tým, kým ste
Ako veľmi sa zameriavame na dokonalosť? Čisté jednotky, vypracované telo, skvelé skóre…

Autor: Kyle Hiller

Snažiť sa o dokonalosť a nedosiahnuť ju sa môže skončiť až depresiou, nezdravými zmenami nálady či pochybnosťami o svojej hodnote. Frustrácia sa postupne nabaľuje, až kým perfekcionisti neprídu do bodu, v ktorom majú problém prijať samých seba.

Ak človek nevie prijať to, kým je, potom stráca víziu a hľadá cestu, ako zo seba spraviť toho, kým má byť. Som čistý jednotkár. Nosím veľkosť 36. Na teste som získal 100%.No komu patria tieto tituly? Určite ich teda nedosiahol bez pochybení. A určite nebol dokonalý vo všetkom, čomu sa venoval. Chyby a nedostatky sú to, čím sa odlišujeme.

Ako definujeme dokonalosť

Mať čisté jednotky či veľkosť džínsov 36 nie je definícia dokonalosti. Ak to považujete za svoj cieľ, tak je to fajn. Snažte sa o to. Pracujte na tom, čo chcete dosiahnuť, pretože na tom nie je nič zlé. No uistite sa, že to robíte z normálnych pohnútok a nič nepredstierate. Musí ísť o niečo, čo chcete dosiahnuť. Nie o to, čo pre vás chcú ostatní. Nie o to, čo by sme dopriali každému. Mať v škole dvojky alebo trojky či akúkoľvek veľkosť oblečenia nijako nedefinuje, ako ďaleko alebo blízko ste od dokonalosti. Vy sami určujete to, kým ste. Nie ste definovaný dokonalosťou.

Anglický slovník definuje dokonalosť ako formu, stav či kvalitu byť tak slobodný od všetkých chýb a nedostatkov, ako sa len dá. A chybu definuje ako omyl či vadu v pláne, teórii alebo v právnom dokumente, kvôli ktorej neuspel, či sa oslabila jeho účinnosť.

Bola niekedy dvojka z dejepisu chybou vo vašich plánoch? Znížila vašu výkonnosť ako osoby? Ak nedostanete jednotku, nebudete schopný vykonávať svoje každodenné či pracovné povinnosti? Možno áno – ak plánujete na vysokej škole študovať históriu a stať sa odborníkom v tejto oblasti. Je to tak? Gratulujem, máte cieľ! No kým ho dosiahnete, spravíte veľa chýb. Učíte sa tak, čo nemáte robiť. Tá dvojka zo svetových dejín poukázala na to, čo ešte neviete. Spravili ste chybu, no máte príležitosť sa niečo naučiť.

Takto rastieme. Rast je definovaný ako proces vývoja či dozrievania – fyzického, mentálneho či duševného. Ak nie sme dokonalí, stále sa môžeme niečo učiť. Snaženie sao dokonalosť a jej dosiahnutie by znamenalo, že už nepotrebujeme rásť. Dosiahli by sme fyzický, mentálny i duševný vrchol. Už by sme nemali žiadne iné túžby, ktoré by sme mohli naplniť. Všetko by sme vedeli. Už by neboločo robiť.

Dokonalosť je tak trochu nudná, nie je to tak?

Nesnažte sa o dokonalosť. Snažte sa o rovnováhu.

Už ste boli niekedy na pohovore? Možno sa vás spýtali na vaše silné stránky a vy ste odpovedali:

     „Som skvelý v analýze dát.“

     „Na tom, čo robím, tvrdo pracujem.“

     „Som príjemná osobnosť.“

Toto všetko sú skvelé pozitívne vlastnosti. Snažíte sa vybrať to, čo hľadá zamestnávateľ, to, čo vám otvorí dvere do zamestnania.

No vzápätí sa pýta na vaše slabé stránky. A tu sa zaseknete. Nie ste si istý, čo povedať. Buď ste nad tým pred pohovorom veľa nepremýšľali, alebo vám jednoducho nič nenapadlo. Realitou je, že to, čo nás robí silnými, nás môže, naopak, spraviť aj slabými.

„Priveľa analyzujem a niekedy zabudnem načúvať svojim inštinktom, a preto musím občas upravovať závery.“

„Pracujem príliš veľa. Minulý rok som kvôli stresu a podvýžive skončil v nemocnici. Doktor mi povedal, aby som si zobral týždeň voľna.“

„Som skutočne milý. Až tak, že dovolím ľuďom, aby ma využívali, a nepoviem na to nič, len aby som nezranil ich city.“

A je to v poriadku. Kým ste na sebe pracovali, aby ste sa stali lepším v riešení problémov, pozdvihli svoju pracovnú morálku a podporili kladné vlastnosti, možno ste si neuvedomili, že príliš pracovať na jednej veci nemusí byť to najlepšie riešenie. Treba na sebe pracovať, no treba akceptovať aj fakt, že sme ľudia a nebudeme mať stále rovnako veľa síl. Nesnažme sa o dokonalosť, ale o rovnováhu. Iba tak nájdeme vnútorný pokoj.

Prijmite fakt, že stále môžete byť lepší, no teraz máte byť na takej úrovni, na akej sa nachádzate. Dôverujte si, verte v seba a dovoľte si byť samým sebou. Stále sa nútiť byť dokonalejším, sa môže skončiť katastrofou vo vašom osobnom i pracovnom živote či ujmou na zdraví.

Ak by niekto bol dokonalý, bol by robot

Myšlienky na dokonalosť, ak aj sú neodmysliteľnou súčasťou našich tiel, sú len vytvorené spoločnosťou. Diktujú očakávania a štandardy. A na rozčlenenie ľudí často používame porovnávanie. To je to, čo robí naša myseľ – organizuje chaos. No ak by sme očakávali, že každý bude vyzerať či správať sa rovnako, boli by sme uniformní. Toto tvrdenie možno vyzerá ako očividná pravda, nie je však všeobecne uznanou pravdou.

Ľudia sú rôzni. Líšia sa figúrou, výškou či farbou pokožky. Majú svoju vlastnú vieru, morálku, ambície i obavy. Skúsenosti sú však vlastné jednej osobe. Nikto nebude nikdy žiť presne taký istý život ako niekto druhý. Všetci robíme chyby a máme svoje nedostatky. A tieto prvky nie sú len tak „umelo vytvorené“. A preto sú štandardy, ktoré diktuje spoločnosť, bezvýznamné. Každý z nás je iný, a tak to má byť.

Zdroj: lifehack.org

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00