Prvá vlna solidarity na hraniciach utíchla, v Michalovciach hľadajú nových dobrovoľníkov

Prvá vlna solidarity na hraniciach utíchla, v Michalovciach hľadajú nových dobrovoľníkov
Vo veľkokapacitnom centre v Michalovciach prijali od spustenia hot spotu už viac ako 15 000 utečencov. Starajú sa o nich stovky dobrovoľníkov, ktorých však začína byť v týchto dňoch nedostatok. Čo obnáša práca dobrovoľníka na hraniciach a ako sa ním stať? Rozprávali sme sa s členmi koordinačného tímu vo VKC Michalovce.

Utečenecká kríza pokračuje, aj keď o nej nepočujeme každý večer v televíznych novinách. Presvedčiť sa o tom dá v hot spote v Michalovciach, kde dobrovoľníci usilovne pracujú už od 14. marca. Od tohto dňa sa za uplynulé štyri týždne vystriedalo v službe viac ako 2 500 dobrovoľníkov (opakujúci sa), z toho viac ako 900 jedinečných.

 

Prvá vlna solidarity na hraniciach utíchla, v Michalovciach hľadajú nových dobrovoľníkov

 

SPOLUPRÁCA JE NEVYHNUTNÁ

„Jednou zo zaujímavostí fungovania hot spotu v Michalovciach je vzájomná spolupráca mimovládnych a neziskových organizácii, so štátnymi zložkami a súkromným sektorom. Utečencom tak bok po boku  pomáhajú dobrovoľníci, hasiči, vojaci a policajti,“ vysvetľuje Jaroslav Dodok z koordinačného tímu VKC Michalovce. Dodáva, že bez dobrovoľníkov by aktuálnu situáciu nezvládli, aj keď počty utečencov sú nižšie ako na začiatku.

Kým v prvých týždňoch utečeneckej krízy bol o dobrovoľníctvo veľký záujem, postupne motivácia dobrovoľníkov upadá. „Je to pochopiteľné, pretože na začiatku chcel pomáhať naozaj každý, bola to nová a naliehavá situácia. Prvá vlna solidarity však postupne utícha a dobrovoľníkov je postupne čoraz menej. Veľkú noc sa nám podarilo vykryť, po sviatkoch však potrebujeme do služby desiatky nových dobrovoľníkov,“ približuje Jaroslav Dodok.

Záujemcovia o dobrovoľníctvo sa môžu prihlásiť cez jednoduchý registračný formulár na webstránke www.dobrovolnicinahranici.sk, kde sa dozvedia aj základné informácie o tom ako vyzerá služba dobrovoľníka.

 

Prvá vlna solidarity na hraniciach utíchla, v Michalovciach hľadajú nových dobrovoľníkov

 

PREČO PRÍSŤ POMÔCŤ?

Vojna na Ukrajine prinútila milióny ľudí opustiť svoje domovy. Mnohí z nich utekajú práve na Slovensko. Na to, aby bolo možné zabezpečiť základnú starostlivosť pre ukrajinských odídencov, sú potrebné ochotné srdcia a ochotné ruky. Sú odkázaní na pomoc nás všetkých.

„Je veľa spôsobov ako im prejaviť solidaritu a podporu. Jedným z nich je práve dobrovoľnícka služba. Čas strávený s Ukrajincami, ktorí utekajú pred vojnou je skvelou príležitosťou, ako nezostať pasívny a priložiť ruku k dielu. Takýmto spôsobom sa môžeme stať súčasťou životných príbehov konkrétnych ľudí,“ hovorí Viktória Žolnová z koordinačného tímu.

 

Prvá vlna solidarity na hraniciach utíchla, v Michalovciach hľadajú nových dobrovoľníkov

 

ČO JE ÚLOHOU DOBROVOĽNÍKOV?

Hot spot v Michalovciach slúži ako miesto, kde prichádzajúci utečenci dostanú základnú starostlivosť. Navštíviť môžu v prípade potreby stan zdravotníkov, psychológov alebo si vybaviť doklad o dočasnom útočisku.

Úlohou dobrovoľníkov je pomáhať na registrácii, pri prvom kontakte s utečencami, pri vydávaní stravy, poskytovaní humanitárnej pomoci, pri hľadaní ubytovania a dopravy, taktiež pri tlmočení. Ukrajinský alebo ruský jazyk nie je podmienkou, môže byť však výhodou.

 

AKO JE TO S UBYTOVANÍM A STRAVOU PRE DOBROVOĽNÍKOV?

Dobrovoľníci pracujú v dvoch zmenách (denná a nočná) od siedmej do siedmej hodiny a fungujú v menších tímoch. Ubytovanie a stravu majú počas služby zabezpečenú. Prísť pomôcť môžu na jeden alebo ideálne aj viac dní.

„Najviac potrebujeme pokryť nočné služby a služby cez týždeň. Ak však niekto prejaví záujem, radi ho privítame aj na denných zmenách či cez víkend. Chceme však povzbudiť ľudí, aby nám prišli pomôcť predovšetkým v období po Veľkej noci, teda od 18. apríla,“ upresňuje Viktória Žolnová z koordinačného tímu.  Prihlásiť sa môžete cez www.dobrovolnicinahranici.sk

 

Autor fotiek: Jakub Straňánek 

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+