Prvý mobil pre dieťa. Kedy?

Prvý mobil pre dieťa. Kedy?
Mobil dnes nie je iba šikovný bezdrôtový telefón do vrecka, z ktorého voláme a napíšeme SMS. Dnes sa do mobilu „vmestí“ fotoaparát, internet, kino, rádio, televízia, obchod, banka, noviny, časopisy, mapy, fotoalbumy, hry a tak ďalej. Hovoríme mu vznešenejšie – smartphone. Nečudo, že za touto modernou zábavkou dnes naše deti pištia a len tak ľahko ju z ruky nepustia.

Ako na to? Zakázať mobil úplne? V ktorom veku je vhodné dieťaťu kúpiť prvý mobil či tablet? Aký mobil je ten naj? Čomu sa vyvarovať?

Žiaden extrém nie je dobrý. Zakázané ovocie predsa chutí najviac, preto aj tu platí, že mobil deťom nezakazujeme, ale ani im ho vždy a všade (keď zaplačú) nedovoľujeme.

Dnešným deťom odborníci hovoria „digitálni domorodci“. Je to generácia, ktorá sa už narodila do digitálnej doby, moderné technológie sú pre nich samozrejmosťou. Povedzme si úprimne, že len čo sa dieťa narodí, hneď vyťahujeme mobil – fotíme ho, kamerujeme, ťukáme správy o jeho narodení. Odmalička tak dieťa vníma, že mobil patrí k životu, keďže ho my rodičia máme dosť často v rukách.

Ak sa bavíme o malých deťoch do dvoch rokov, predpokladám, že sa zhodneme, že im skutočný mobil do ruky nepatrí. Mysleli by si, že je to hračka. Ak už aj tu chceme využiť pravidlo, že dieťaťu mobil striktne nezakazujeme, tak mu kúpime mobil hračkársky alebo mu na hranie vyčleníme nejaký starý mobil, ktorý už nepoužívame. Naučíme ho, že toto je mobil mamky, toto je mobil ocka a toto je tvoj na hranie. Tento krok by mohol zmierniť dobiedzanie o rodičovský mobil.

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00