TOP

Rady o manželstve, ktoré som potreboval počuť skôr

Nie som expert na vzťahy. To, že som si prešiel rozvodom, mi pomohlo vidieť veci inak, ako by som ich robil dnes. Až po 16 rokoch s mojou ženou, ktorú som stratil rozvodom, som prišiel na rady, ktoré píšem.

Autor: Gerald Rogers

1. NIKDY NEPRESTAŇ SVOJEJ ŽENE DVORIŤ. Neprestaňte chodievať na rande. NIKDY ju nepovažuj za samozrejmosť. Keď si ju požiadal o ruku, sľúbil si, že budeš mužom, ktorý vlastní jej srdce a ochraňuje ho. Je to ten najdôležitejší poklad, ktorý ti bol kedy zverený. ONA SI VYBRALA TEBA. Nikdy na to nezabúdaj a NIDKY SA NESTAŇ LENIVÝM v láske.

 

2. CHRÁŇ SVOJE VLASTNÉ SRDCE. Tak ako si sa zaviazal byť ochrancom jej srdca, s rovnakou ostražitosťou musíš strážiť to svoje. Maj rád sám seba, buď otvorený svetu okolo, ale v tvojom srdci nech je jedno špeciálne miesto, kde nesmie vstúpiť nikto okrem nej. Maj toto miesto vždy pripravené prijať ju a pozývaj ju sem, avšak nedovoľ vstúpiť nikomu ani ničomu inému.

 

3. ZAMILUJ SA ZNOVA a ZNOVA… a STÁLE DOOKOLA. Ľudia sa menia. Ani vy nebudete vždy tými istými ľuďmi ako ste boli v deň vašej svadby, a preto je dôležité každý deň sa znova rozhodnúť jeden pre druhého. Vždy bojuj o lásku svojej ženy, tak ako si bojoval, kým ešte nebola tvoja.

 

4. VŠÍMAJ SI NA NEJ TO DOBRÉ. Sústreď sa na to, čo na nej miluješ. Pretože to, na čo sa zameriaš, bude rásť. Ak sa zameriaš na to, čo ťa rozčuľuje, časom už neostane viac než stále nové a nové dôvody na rozčúlenie. Ak sa však zameriaš na to, čo miluješ, ani nevieš ako a ocitneš sa pohltený láskou. Sústreď sa až do chvíle, keď už nedokážeš vidieť nič len lásku, a vtedy si uvedomíš, že si ten najšťastnejší muž na svete, keď máš za manželku túto ženu.

 

5. NIE JE TVOJOU ÚLOHOU JU ZMENIŤ ALEBO NAPRAVIŤ. Tvojou úlohou je milovať ju takú aká je, bez akéhokoľvek očakávania, že sa raz zmení. A ak sa zmení, miluj tú, ktorou sa stala, či už je taká, ako si chcel, alebo nie je.

 

 

6. ZODPOVEDNOSŤ ZA TVOJE EMÓCIE PATRÍ TEBE. Nie je úlohou tvojej ženy robiť ťa šťastným a tiež ťa nemôže spraviť nešťastným. Si zodpovedný za nájdenie svojho vlastného šťastia, cez ktoré sa môže preliať radosť do vášho vzťahu a vašej lásky.

 

7. NIKDY NEOBVIŇUJ svoju ženu ak si TY zúfalý alebo ak si TY na ňu nahnevaný.

Tieto pocity pramenia z tvojho vnútra, patria tebe, TY máš za ne zodpovednosť. Nájdi si chvíľku času a skús porozumieť tomu kúsku v tebe, ktorý volá po vyliečení. Táto žena k tebe dokonale pasuje aj vďaka tomu, že odkryje tvoje rany z detstva a hoci to bolí, získaš možnosť vyliečiť ich. Potom ťa už viac nebude rozčuľovať ani privádzať do zúfalstva, a ty sa budeš zamýšľať, ako vôbec niekedy mohla.

 

8. Nechaj svoju ženu JEDNODUCHO BYŤ. Keď je nešťastná alebo rozrušená, nie je tvojou úlohou to napraviť. Tvojou úlohou je PODRŽAŤ JU, OBJAŤ, nechať ju pocítiť, že je to v poriadku. Nechať ju pocítiť, že ju počúvaš, že je pre teba dôležitá, a že sa o teba môže kedykoľvek oprieť. Ženská povaha je plná zmien a emócií, ktoré ako búrka raz silnejú, inokedy slabnú, a ak ty ostaneš silný a nebudeš ju odsudzovať, získaš si jej dôveru a ona ti otvorí svoju dušu… NEUTEKAJ PREČ KEĎ JE ROZRUŠENÁ. Buď silný a nechaj ju pocítiť, že si s ňou. Načúvaj tomu, čo skutočne hovorí, tomu, čo je skryté pod slovami a emóciami.

 

9. BUĎ BLÁZON… neber sám seba tak prehnane vážne. Smej sa. A rozosmej aj ju. Smiech robí všetko ostatné jednoduchším.

 

10. NAPĹŇAJ JEJ DUŠU KAŽDÝ DEŇ… nauč sa hovoriť jej jazykmi lásky, objav spôsoby, ako jej môžeš dať pocítiť, že je pre teba dôležitá a CENNÁ. Požiadaj ju, nech ti spíše zoznam DESIATICH VECÍ, vďaka ktorým sa cíti byť milovaná, a zapamätaj si tieto veci. Nech je pre teba každodennou prioritou snažiť sa, aby sa cítila ako princezná.

 

11. BUĎ PRÍTOMNÝ. Venuj jej nielen svoj čas, ale aj svoju sústredenosť, pozornosť a svoju dušu. Nech si to vyžaduje koľko chce, snaž sa vyčistiť svoju myseľ keď si s ňou, nech S ŇOU môžeš BYŤ NAPLNO. Správaj sa k nej ako k svojmu najcennejšiemu zákazníkovi. Ona ním je.

 

12. BUĎ OCHOTNÝ VNÍMAŤ JEJ SEXUALITU, uniesť ju silou svojej mužnosti, pohltiť ju a preniknúť do nej, do najhlbších vrstiev jej duše. Dovoľ jej roztopiť sa v tvojom náručí vediac, že ti môže plne dôverovať.

 

13. NEBUĎ HLUPÁK… Ale tiež sa neboj byť hlupákom. Určite budeš robiť chyby a takisto bude robiť chyby aj ona. Snaž sa nerobiť ich priveľa a poučiť sa z tých, ktoré si spravil. Neočakáva sa od teba, že budeš dokonalý, len sa snaž nebyť príliš hlúpy.

 

14. NECHAJ JEJ PRIESTOR. Žena je expert v dávaní a rozdávaní sa a občas potrebuje pripomenúť, aby si našla čas aj na starostlivosť o seba. Niekedy potrebuje vzlietnuť z tvojich konárov a ísť hľadať potravu pre svoju dušu, a ak jej tento priestor dáš, vráti sa späť s novými melódiami na spievanie… Jednoducho jej povedz, nech si oddýchne a využije čas pre seba, HLAVNE ak už máte deti. Potrebuje ten čas na obnovu a nájdenie svojho ja, potom čo sa stratila v službe tebe, deťom a svetu.

 

15. BUĎ ZRANITEĽNÝ. Buď ochotný zdieľať sa jej so svojimi obavami a pocitmi a uznať svoje chyby.

 

 

16. BUĎ ÚPLNE OTVORENÝ. Ak si chceš získať jej dôveru, musíš byť ochotný podeliť sa o VŠETKO… Hlavne o veci, o ktoré sa nechceš podeliť. Chce to odvahu úplne milovať, úplne otvoriť svoje srdce a vpustiť ju dnu, keď si nie si istý, či sa jej bude páčiť, čo tam nájde… Dovoľ jej milovať ťa celého, tvoje temné zákutia rovnako ako tvoje dobré vlastnosti. ZHOĎ MASKU. Ak máš pocit, že musíš pred ňou nosiť masku a byť dokonalý v každej situácii, nikdy nezažiješ plný rozsah toho, čím láska vie byť.

 

17. NIKDY NEPRESTAŇTE SPOLU RÁSŤ. V stojacich vodách sa šíri malária, tečúci potok je vždy svieži a čistý. Atrofia je prirodzený proces, keď prestaneš pracovať na svojich svaloch, rovnako ako keď prestanete pracovať na svojom vzťahu. Hľadajte spoločné ciele, sny a vízie, ku ktorým sa môžete spolu približovať.

 

18. NETRÁP SA KVÔLI PENIAZOM. Peniaze sú hra, pracujte spolu ako tím, aby ste ju vyhrali. Nikdy nepomáha, ak spoluhráči v tíme bojujú proti sebe navzájom. Nájdite spôsoby, ako využiť silu obidvoch osobností na výhru.

 

19. ODPÚŠŤAJ OKAMŽITE a sústreď sa na budúcnosť, namiesto aby si niesol náklad z minulosti. Daj si pozor, aby si sa nestal rukojemníkom svojej minulosti. Pripútanosť k chybám z minulosti, či už k tvojím alebo k tým jej, je ako ťažká kotva vo vašom manželstve, ktorá vás bude držať na mieste a nepustí vás plávať ďalej. ODPUSTENIE ZNAMENÁ SLOBODU. Prerež lano kotvy a vždy si vyberaj lásku.

 

20. VŽDY SI VYBERAJ LÁSKU. VŽDY SI VYBERAJ LÁSKU. VŽDY SI VYBERAJ LÁSKU. Koniec koncov, toto je jediná rada, ktorú potrebuješ. Ak toto bude základný princíp tvojho rozhodovania, nič na svete nemá šancu zničiť šťastie vášho manželstva. Láska všetko vydrží.

 

Prevzaté z Facebooku Ligy pár pár, s povolením, autor prekladu neznámy, zdrojKomentáre