Randite ako priatelia, aby ste sa mohli stať milencami

V čase karantény dostáva zabrať nejeden manželský vzťah, byť 24 hodín zavretí spolu doma niekoľko týždňov preverí kvalitu našej komunikácie a odhalí nedostatky, ktoré sme v bežnom režime už prehliadali. Údajne po ukončení karantény v Číne masívne stúpla rozvodovosť.

Toto obdobie môžeme zobrať ako priestor na preverenie nášho manželského vzťahu a zároveň ako príležitosť na ňom vedome zapracovať. O pravidlách komunikácie, o zraneniach z detstva, ktoré ovplyvňujú naše správanie k partnerovi, a o spokojnom sexuálnom živote sme sa rozprávali s manželmi Rinom a Ritou Ventrigliovcami. Obaja sú lekári, ona sexuologička, on psychoterapeut, ich manželstvo sa takmer skončilo rozvodom, preto dnes vedú školenia pre manželov v kríze.

 

Aké sú pravidlá dobrej komunikácie medzi manželmi, aby sa nezraňovali a dospeli k nejakému pokroku vo vzťahu?

Rino: Prvé je, že nie je možné, aby veci nekomplikovali, lebo my sme jednoducho komplikovaní. Druhý aspekt je, že komunikácia má dve úrovne, jedna je verbálna a potom neverbálna, ktorá je psychologická. Výsledok komunikácie závisí od psychologického aspektu. Ak ja Rite poviem, že cítim jej blízkosť a milujem ju, hoci od nej stojím ďaleko, čo si myslíte, ako to dopadne? Zle, pretože stojím ďaleko. Asi by to celé prijala lepšie, keby som stál pri nej a hovoril jej rovnaké slová.

Prostredníctvom nehy, rešpektu a úcty, ktorú prejavujete predovšetkým svojím telom, dávam najavo všetko, čím som. Až 85 percent celej komunikácie zohráva práve telesný aspekt. Slová majú v podstate malú váhu.

Asi nestačí, aby som som stála blízko pri partnerovi, keď mu chcem povedať niečo podstatné, a on to pochopí (smiech)…

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00