Randite ako priatelia, aby ste sa mohli stať milencami

Randite ako priatelia, aby ste sa mohli stať milencami
V čase karantény dostáva zabrať nejeden manželský vzťah, byť 24 hodín zavretí spolu doma niekoľko týždňov preverí kvalitu našej komunikácie a odhalí nedostatky, ktoré sme v bežnom režime už prehliadali. Údajne po ukončení karantény v Číne masívne stúpla rozvodovosť.

Toto obdobie môžeme zobrať ako priestor na preverenie nášho manželského vzťahu a zároveň ako príležitosť na ňom vedome zapracovať. O pravidlách komunikácie, o zraneniach z detstva, ktoré ovplyvňujú naše správanie k partnerovi, a o spokojnom sexuálnom živote sme sa rozprávali s manželmi Rinom a Ritou Ventrigliovcami. Obaja sú lekári, ona sexuologička, on psychoterapeut, ich manželstvo sa takmer skončilo rozvodom, preto dnes vedú školenia pre manželov v kríze. 

Aké sú pravidlá dobrej komunikácie medzi manželmi, aby sa nezraňovali a dospeli k nejakému pokroku vo vzťahu?

Rino: Prvé je, že nie je možné, aby veci nekomplikovali, lebo my sme jednoducho komplikovaní. Druhý aspekt je, že komunikácia má dve úrovne, jedna je verbálna a potom neverbálna, ktorá je psychologická. Výsledok komunikácie závisí od psychologického aspektu. Ak ja Rite poviem, že cítim jej blízkosť a milujem ju, hoci od nej stojím ďaleko, čo si myslíte, ako to dopadne? Zle, pretože stojím ďaleko. Asi by to celé prijala lepšie, keby som stál pri nej a hovoril jej rovnaké slová.

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00