Ranná modlitba mamy v kuchyni

Ranná modlitba mamy v kuchyni

Ruku na srdce, milé spolumamy, všetky to poznáme. Vojdete ráno do kuchyne a neviete, či máte plakať, smiať sa alebo sa len v zúfalstve hodiť na kolená a prosiť všetkých svätých o pomoc. Čo sa to stalo? Veď ste večer išli spať a bolo upratané!

Ako vyzerá taká modlitba v kuchyni? Nuž, veľa závisí aj od toho, ako vyzerala vaša predchádzajúca noc. Pozrime sa na to teda z oboch uhlov pohľadu.

NOC MASAKER

Vaše bábätko sa v noci chcelo asi stokrát nadojčiť. Škôlkar sa zobudil s nočnou morou. Tínedžer prišiel domov hodne po polnoci a ty si ho celá prestrašená čakala na gauči, lebo ti nedvíhal mobil a zvyšok noci si sa prehadzovala a dumala nad tým, či si aj ty v jeho veku takto strašila rodičov. A tvoj manžel… spal tak sladko, že ho počuli hádam do vedľajšej dediny. Z lásky k nemu, vediac, že ráno vstáva ešte pred tebou, si ho nechala spať.

Príde ráno. Zvoní ti budík – ale kdeže, ten už dávno nepotrebuješ, lebo bábo plače v presne určenú hodinu, kedy ty ešte zúfalo túžiš spať. Budí sa škôlkar, ktorý spať ešte mohol, ale nechce sa mu. Zúfalo budíš tínedžera, ktorý by už vstávať mal, ale nechce sa mu. A potom vojdeš do kuchyne.

Na pracovnej doske sú omrvinky od chleba. Tá šálka od kávy sa sama neodložila do umývačky. Na stole číha na škôlkára otvorené maslo a nožík, ktorý mu berieš z ruky a zabraňuješ tak rodinnému masakaru. V narastajúcom zúfalstve zisťuješ, že tvoj neskoro-príchodzí tínedžer zjavne zažil vlčí hlad a zlikvidoval polovicu šunky, druhú polovicu dorazila tvoja milovaná polovička a obložený chlebík, ktorý si sľúbila škôlkarovi na raňajky, bude vlastne iba chlieb s maslom a so syrom, čo on ako vysvetlenie rozhodne neakceptuje, hodí sa na zem a opäť je vás počuť až do vedľajšej dediny.

Nádych. Výdych. Bože. Prosím ťa. Daj. Mi. Trpezlivosť. Nie silu, Pane, lebo to by dopadlo zle. Prosím ťa, daj môjmu manželovi vnímavé srdce, aby pochopil, aké nebezpečenstvo predstavuje neodložený nožík číhajúci na trojročné dieťa. Prosím ťa, osvieť rozum môjho tínedžera, aby sa naučil myslieť aj na zvyšok rodiny, nie len na svoje hladné brucho. A ešte ťa prosím, daj im obom zdravé ruky – teda, tie už majú–, ale tak inak povedané, uschopni ich používať tie zdravé ruky na to, aby dokázali za sebou upratať omrvinky a my sme tak nesponzorovali miestnu kolóniu mravcov. Aha, a aby som nezabudla, pripomeň mi, aby som ti bola každý deň vďačná za taký skvelý vynález, akým je umývačka riadu a aby som to nezabudla pripomínať aj svojim blízkym. Nech si vážia, čo máme a nech to s rozumom využívajú. Amen.

NOC POHODA

Myslela si si, že sa tohto dňa nedožiješ. Prespala si celú noc. Celú noc! Netušíš, ako sa to stalo, ale bábo spinká, škôlkar spinká a tínedžer sám od seba vstáva a chystá si desiatu do školy. Aj by si si pospevovala, ale nechceš narušiť krehkú rovnováhu vo svojej mysli. Budíš trojročáka, s úsmevom zapraješ požehnaný deň tínedžerovi, privieraš dvere do spálne, aby najmladší člen rodiny sladko odfukoval.

Vojdeš do kuchyne a chystáš sa pripraviť obložené chlebíky na raňajky, ktoré si večer sľúbila tomu šibalovi. Ale… došiel chlieb. Aj šunka. Po masle si vykračuje mravec. Bodaj by nie, keď je vyložené na stole a v prvej sekunde tebou prejde taký hnev, že by si tým nedloženým nožíkom najradšej nabodla mravca a …

Nádych. Výdych. Noc bola v pohode, to zvládnem.

Upratujem omrvinky z pracovnej dosky. Dobrý Bože, vďaka ti, že nás požehnávaš tak, že máme čo jesť. Vďaka ti, že môj manžel dnes stihol raňajky. Vďaka ti, že mám také šikovné dieťa, ktoré si pripraví samostatne desiatu do školy. Požehnávaj ich, sprevádzaj ich v dnešnom dni.

Odkladám hrnček od kávy do umývačky. Pane, vďaka ti za kávu. Verím, že aj môjmu manželovi zlepšila deň tak, ako ju zlepší mne. A prosím ťa, daj, nech si ju dnes zvládnem vypiť ešte teplú.

Odfukujem mravca z masla a vraciam ho do chladničky. Bože, ty si stvoril prírodu, aby nám pripomínala veľkosť a krásu tvojho stvorenstva. Ďakujem ti za mlieko, ktoré nám dávajú kravy a my z neho máme chutné maslo.

Škôlkar práve zistil, že na raňajky nebude chlebík so šunkou a hádže sa o zem. Nádych, výdych. Pane, prosím ťa, požehnaj toto naše dieťa. Vidím, že má v sebe veľa emócií. Daj mi rozum a trpezlivosť, aby som mu ich pomohla zvládnuť. Amen.

Tak čo, milé mamy – spolubojovníčky, kde ste sa našli vy?

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00