TOP

RECENZIA: Elias Vella o Božích zázrakoch: aj pre teba, tu a teraz

V edícii Inšpirujúci z dielne vydavateľstva BeneMedia už Martin Ližičiar vyspovedal Mariána Kuffu, Maxa Kašparů, Viliama Dobiáša a Mariána Valábka. Ťažko nájsť na Slovensku väčšie tromfy. Ale azda nebude príliš nadsadené tvrdiť, že novinka s Eliasom Vellom takým tromfom je.

 

Aj keď zlomyseľník by dodal, že to nie je Slovák… Nevadí, na Slovensko a do Česka veľmi často prichádza. Sám sa tomu čuduje a hovorí, že v nebi sa ako prvé Boha spýta, prečo ho poslal práve sem. Neznamená to však, že by sa sťažoval. Naopak. Cíti tu veľký záujem, smäd, a kým inde chodí hovoriť najmä o diablovi a exorcizme, tu sa od neho žiadajú rôzne tematické semináre. Manželstvo, Mária, Eucharistia…

Práve na základe slovenských seminárov potom vychádzajú jeho obľúbené knižky na tieto témy. Martin Ližičiar si ich očividne podrobne preštudoval a z nich čerpá svoje otázky. Takže tento knižný rozhovor akoby bol knižnicou Eliasa Vellu v kocke. To určite ocení čitateľ, ktorý knižky pátra Vellu preštudované nemá. Ale naprázdno neobíde ani podkutý čitateľ „vellista“, lebo myšlienky zhrnuté v rozhovore patria do kategórie „treba zopakovať“.

Silné sú napríklad podnety o modlitbe. Sila sviatosti manželstva sa prejavuje okrem iného v sile modlitby za manžela/manželku. Páter Vella ubezpečuje, že je to sila väčšia, ako by sme čakali a vedeli si predstaviť. Podobne poslanie rodičovstva dáva obrovskú silu modlitbe rodiča za dieťa. Takže keď k nemu ako exorcistovi a duchovnej autorite príde matka s prosbou, aby sa pomodlil za jej dieťa, neodmietne ju, ale zároveň sa zadiví: A vy ste silu svojej rodičovskej modlitby ešte nevyskúšali?

Celkovo sa ukazuje, že práve rodina a rodinné vzťahy predstavujú zásadný priestor ohrození, ale aj príležitostí. S istou dávkou humoru páter Vella konštatuje, že ak prvé slovo, ktoré sa vďaka rozhovorom u nás naučil po slovensky, bolo „strach“, hneď druhé bolo „manžel“.

Kapitola o manželstve je veľmi praktická. Respondent zdôrazňuje to, čo čítame v každej vzťahovej príručke, ale nikdy toho nie je dosť: Komunikujte! Pýta sa, prečo žena musí vyhľadať kňaza alebo psychoterapeuta, aby mohla vyrozprávať, čo prežíva a čo ju ťaží, keď ju mal dávno vypočuť jej manžel… Za dve základné choroby súčasného manželstva označuje konzumizmus a fastfoodovú mentalitu. Jednak nefunkčné veci neopravujeme, ale vyhadzujeme, a jednak chceme všetko rýchlo. A tak preferujeme pred Božími riešeniami tie vlastné – ale ony nás akurát tak zvedú z cesty a sami si privodíme trest. Čiže ďalšie problémy, ktoré sa zacyklia, takže dobré riešenia už neexistujú.

Nie je za tým diabol? Veď to je jeho taktika: premeň kamene na chlieb. Naoko nič zlé – ale zlé je to už len preto, lebo to nechce Boh, ale diabol. V častiach o diablovi a exorcizmoch je páter Vella osobitne presvedčivý. Príbehy a skúsenosti z tejto oblasti sú veľmi zaujímavé – ako vždy. Napokon, práve táto časť dala celej knihe názov.

Tou sa však kniha nekončí. Končí sa nádhernými vyznaniami o modlitbe a Eucharistii; o zotrvávaní pred Božou tvárou a predchuti neba… Tých, ktorí modlitbe bez mnohých slov a bez účasti rozumu veľmi nedôverujú, povzbudí príklad. Keď sa opaľuješ, nemyslíš stále na slnko. Čítaš, driemeš – ale keď vstaneš, si červenší. Použil ho kňaz, ktorý sa v jednom mafiou zdecimovanom sicílskom meste pol roka márne snažil prilákať do kostola ľudí. A tak len každé ráno vystavil Sviatosť a nechal ju pôsobiť. Po šiestich mesiacoch vošiel prvý človek – homosexuál posadnutý diablom a zároveň drogový díler. Niečo ho „dotiahlo“, ale nevedel sa modliť. Tak mu kňaz odporučil len chvíľu posedieť…

Takýchto zážitkov, príbehov, uzdravení, víťazstiev nad diablom má páter Vella v talóne na veľa kníh. Vrátane vlastného svedectva o tom, ako sa obrátil po dlhoročnej kňazskej službe na jednej charizmatickej konferencii a ako sa z človeka pochybujúceho o existencii diabla stal exorcista… Aj vďaka týmto konkrétnym skúsenostiam sa kniha číta hladko a rýchlo. Človeka niečo „ťahá“. A azda ho bude ťahať, aj keď ju zatvorí…

Autor: Terézia Rončáková

Knihu Elias Vella: Diabol sa nás bojí si môžete kúpiť najvýhodnejšie u nás.

Komentáre