recenzia_Andrew Peterson: Sága rodu Wingfeatherovcov: Na brehu Temného mora

recenzia_Andrew Peterson: Sága rodu Wingfeatherovcov: Na brehu Temného mora
Prvá kniha série je príbehom dvoch bratov a ich sestry. Hrdinovia bojujú proti svetu zla, ktoré predstavujú nepríjemné, kruté tvory – Tesáci.

Tí kedysi obsadili ich krajinu, aby tam mohli nenávistne vládnuť. Ich zlo je znázornené nielen skutkami, ale aj odpudivým výzorom s podobou jaštera a chrlením jedu.

V protiklade stojí najmä rodina Igibyovcov z mestečka Glipovo, tri deti – Janner, Tink a ich a sestra Leeli, ktorá má telesnú vadu. Deti sa už od úvodu knihy stretávajú s krutosťou Tesákov. Zároveň je dej podporený tajomstvami, rozprávkovými postavami, ako sú napríklad draky. Nechýba napätie, dobrodružstvo a rôzne záhady, ktoré chcú zvedavé deti vyriešiť.

Dielo môže byť zaujímavé hlavne pre mládež, či skôr pre chlapcov vo veku hlavných hrdinov (11 – 12), ale je vhodné pre každého, kto má rád trochu rozprávkové či fantasy príbehy. Autor si dal záležať na mnohých detailoch, vytvoril nový svet, samozrejme fiktívny, kde má všetko svoju históriu, originálne pomenovania a charaktery postáv.

Na príbehu je pekné, ako postavy žijú v rodine. Starajú sa o svoje vzťahy, držia spolu. Starší z chlapcov má zodpovednosť za mladších. Zároveň obaja chlapci dbajú o sestru, ktorá má problém s chôdzou, musí používať barlu. O deti sa stará len mama a ich dedko, bývalý pirát. Ten je neraz svojským humorom pre všetkých oporou, odľahčuje situácie. Záhadou je smrť otca, ktorý chýba najmä chlapcom, a preto by ho prirodzene túžili nejako viac spoznať.

Sága má pokračovanie v ďalších knihách, čiže ide o rozsiahlejšie dielo. Kto neskončí po prvej knihe a bude zvedavý na to, ako sa dej vyvíja ďalej, určite siahne po druhej časti.

recenzia_Andrew Peterson: Sága rodu Wingfeatherovcov: Na brehu Temného moraUKÁŽKA

Keď chlapci dobehli do chalúpky, obaja cítili, že nálada sa im zlepšuje. Oheň blkotal, lampáše svietili a vo vzduchu voňalo dusené mäso. Podo driemal na gauči pri kozube a chrápal tak hlasno, až rinčali okná.

Tink sa potichu prešmykol do svojej izby a tesne predtým, ako ich Nia zavolala na večeru, skryl mapu pod vankúš.

Janner s Tinkom sa usadili za stôl plný jedla a až vtedy si všimli, akí sú obaja unavení. Rozprávali ostatným o všetkom, čo zažili, o debne z Dangu a annierskom denníku. Jannerovi pripadalo čudné, že Niu s Podom všetky zážitky chlapcov veľmi zaujímali až do chvíle, keď spomenuli denník. Videl, že si vymenili pohľady, a potom mama náhle zmenila tému.

Čo to má znamenať? Janner hútal, či má pred nimi mama so starkým odrazu tajnosti alebo ich mali vždy, ale on si to začal všímať až teraz.

(Peterson, 2021, s. 140)

ANDREW PETERSON

je kritikmi uznávaný hudobník a skladateľ, ako aj autor oceňovanej série Sága rodu Wingfeatherovcov. Takisto je zakladateľom organizácie The Rabbit Room, ktorá podporuje komunitu prostredníctvom príbehov, umenia a hudby. So svojou manželkou Jamie žijú v Nashville.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom kníhkupectve Kumran.sk tu. 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00