Recenzia_Ann Voskampová: Odkrývanie najväčšieho Daru

Recenzia_Ann Voskampová: Odkrývanie najväčšieho Daru
Keď som objavila túto knihu, bol to pre mňa zázrak na plnej čiare. Keďže som mama, ktorá miluje Boha, je mojím najvyšším cieľom odovzdať túto lásku mojim deťom. Teda je to otázka, nad ktorou uvažujem každý deň, a prosím Boha, aby ma napĺňal svojím Duchom a viedol.

Autor: Jana Martonová

Advent je veľmi špeciálne obdobie, keď obzvlášť túžime pripraviť a otvoriť svoje srdcia Bohu. Pre mňa je boj o to, aby moje deti zažili a prežívali do špiku kostí, že sú Bohom milované, tým najväčším a najtvrdším v mojom živote. A často je aj plný sklamania a prehratých bojov.

Realita každodenného života, jeho povinností, nedostatok času na rozmýšľanie nad tým, čo môžem ponúknuť svojim deťom počas tohto špeciálneho obdobia, únava z prebdených nocí… Jednoducho som mala pocit, že nech by som sa rozkrájala, neviem vymyslieť štruktúru, ktorú by sme mohli každý deň sledovať a spolu sa pripravovať na príchod Syna. Ale nevzdávala som sa a pýtala som si inšpiráciu všade, kam som sa pohla, až mi jedna známa povedala o myšlienke Jesseho stromu. Veľmi ma zaujala, a tak som bádala na internete a narazila som na Ann Voskampovú a jej knihu Odkrývanie najväčšieho Daru.

Očarilo ma, akú kompaktnosť dala tejto knihe – koľko bohatstva sa v nej ukrýva. Sú v nej krátke úryvky Božieho slova, príbehy, ktoré vás naplnia úžasom a dojatím nad Božou láskou a jeho plánom spásy od počiatku sveta. Deti spoznávajú postavy z Písma, môžu nechať pôsobiť na seba prekrásne ilustrácie. Okrem toho, každá kapitola – čiže deň v mesiaci december – je doplnená o otázky na uvažovanie a diskusiu v rodine a krásne rodinné aktivity. Páči sa mi, že je to kniha, ktorá rastie s rodinou, deti každého veku si môžu nájsť úroveň náročnosti akurát podľa svojej chuti.

Znovu sa teším na prípravu Jesseho stromu a ornamentov, ktoré si budeme každý deň vešať, a na krásny čas strávený s rodinou a predovšetkým s Bohom. Možno budete šokovaní vnímavosťou vašich detí a otázkami, ktoré vám budú klásť, a ich úvahami.

Som neuveriteľne nadšená, že sa o tomto knižnom, predovšetkým duchovnom poklade môžu dozvedieť ľudia na Slovensku a že je im prístupný.

 

Recenzia_Ann Voskampová: Odkrývanie najväčšieho DaruUKÁŽKA

Prišlo to, takpovediac, jedno s druhým: Boh dal kraj okolo Jericha svojmu ľudu a ľud od neho žiadal kráľa. Boh ľuďom vyhovel a ustanovil im kráľa. Ich prvý panovník, ktorý sa volal Saul, však po Bohu netúžil celým srdcom. Pán teda poslal Samuela, muža, ktorý ho miloval, vyhľadať nového kráľa. Toho, ktorého si vyvolil spomedzi Jesseho ôsmich synov. V Betleheme.

Jesse postrčil dopredu svojho najstaršieho syna – plecnatého a vysokého, ktorý by sa hodil za basketbalistu – a ten sa na Samuela zazubil.

A je to! pomyslel si Samuel. Tento dozaista unesie veľký meč a na hlave udrží mohutnú korunu z drahokamov. Boh si za kráľa určite vyvolil tohto.

Boh však Samuelovi pošepol: „Ja nehľadím tak ako ty. Vy ľudia hľadíte na zovňajšok, na baliaci papier – ale ja hľadím na dar vnútri, na srdce.“

Čo? zarazil sa Samuel.

Samuel však nie je jediný, kto sa pozerá na to, ako veci vyzerajú zvonka. Staré mamy, vodiči nákladných áut, škôlkari a vlastne my všetci si všímame najmä to, ako veci vyzerajú navonok. Boh však vidí to, aké sú veci vnútri, vo svojej podstate. Tak trochu to pripomína sendvič: Boh si nevšíma krajce chleba; ide mu najmä o to, čo je medzi nimi.

Vieš, ktorá časť tvojho krásneho tela býva najlenivejšia? Nie sú to prsty na nohách ani pupok – ale oči. Všetci potrebujeme denne precvičovať svoj zrak, posilňovať očné svaly, aby naše oči videli veci také, aké naozaj sú. Vieš, čo je najúčinnejším cvičením pre oči? Kráčanie s Ježišom.

(Voskampová, 2019, s. 79 – 80)

 

 

ANN VOSKAMPOVÁ

Manželka farmára, sedemnásobná mama, autorka viacerých bestsellerov. Internetový portál Christianity Today ju zaradil medzi päťdesiat najvplyvnejších žien, ktoré v súčasnosti prispievajú k formovaniu kultúry a cirkevného života. Rečníčka a aktivistka za práva chudobných detí na celom svete. Žena, ktorá máva neumytý riad a kopy bielizne, ktoré čakajú na vypranie, no je zároveň aj tou, ktorá dokáže všade vôkol seba vidieť Božie dary.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

VOSKAMPOVÁ, Ann. Odkrývanie najväčšieho Daru. Kumran, 2019. ISBN 978-80-89993-11-6.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00