#recenzia_Anselm Grün: Žasnime

#recenzia_Anselm Grün: Žasnime
Už ste niekedy žasli nad životom pri umývaní zubov či pri žehlení? Ak nie, tak máte jedinečnú šancu vyskúšať si to po prečítaní tejto knihy.

Naoko bežné, banálne činnosti si v živote extra neuvedomujeme, prežívame ich ako nudnú rutinu. Ale čo ak sa chce práve v tom k nám Boh prihovoriť? Čo ak nás chce potešiť či povzbudiť práve pri chôdzi, sprchovaní alebo  pri jedení koláča? Podľa autora, známeho benediktínskeho mnícha, môžeme aj uprostred všedného dňa vidieť zázraky. Treba sa len naučiť hľadieť novými očami, naučiť sa žasnúť. Dopriať si čas, zastaviť sa uprostred hluku sveta a ponoriť sa do prítomnej chvíle.

K tomu potrebujeme postoj úžasu, aby sme v bežných veciach objavili skryté tajomstvo. V podtitule knihy stojí, že máme objaviť zázraky v každodennom živote. Treba si však cvičiť vnímavosť, hľadať, čo dáva životu zmysel, mať nový pohľad na obyčajnosť, nechať sa očariť prírodou, objaviť bohatstvo vzťahov a jednoducho žiť prítomnosť.

Toto je stručné zhrnutie obsahu všetkých kapitol knihy. Znie to možno ľahko, ale v praxi to zrejme treba cvičiť dlho a postupne. Anselm Grün volí slová veľmi múdro. Podporuje ich neraz citátmi iných významných mysliteľov. Celkovo ide zo všetkých jeho rád mnoho pokoja, lásky a životných skúseností. Píše veľmi úprimne (pokiaľ sa ho činnosti osobne dotýkajú) či úvahovo, až filozoficky (ak chce oblasť vysvetliť teoretickejšie). Čitatelia môžu ozaj čerpať z jeho slov a nechať sa inšpirovať, prehodnotiť svoj život a rozhodnúť sa pre zmenu. V mnohých veciach nachádza symboly, ktoré si bežne nevšímame, čím nás núti rozmýšľať inak. Napríklad o vode, ktorá nás obnovuje, o umytí zubov, ktoré čistia náš jazyk a slovník, o oblečení, ktoré nás skrášľuje, nielen zahaľuje.

Ak sa potrebujeme v živote dostať zo smútku, nudy, chceme vidieť Boha či ľudí inak, žasnime nad maličkosťami a zázraky sa pomaly udejú.

 

#recenzia_Anselm Grün: ŽasnimeUKÁŽKA

Etnologický výskum nám hovorí, že potreba obliekania nie je v prvom rade podmienená chladom, pred ktorým sa treba chrániť, ani studom, ktorý núti zahaľovať si intímne časti tela. Hlavný dôvod, prečo si ráno obliekame šaty, je potreba zdobenia sa. Úmyselne sa obliekame pekne a vkusne a vyberáme si šaty, ktoré nám pristanú a zvýraznia našu krásu. Preto je potrebné, aby sme si pri obliekaní uvedomili: Som vďačný za svoje telo, ktoré mi Boh daroval. Som krásny, ak sa na seba pozerám s láskou. Krásu, ktorú som dostal od Boha, môžem zvýrazniť šatami. Vďaka kráse budú ľudia ku mne pozorní. Môžem sa tak s nimi stretnúť v dobrej nálade a so sebadôverou. Ak viem o svojej kráse, teším sa na stretnutia. Krása totiž pôsobí na ľudí liečivo. Krása potešuje. Dá sa povedať, že sa obliekame tak, aby sme sa ako ľudia objavili v pôvodnom lesku, ktorý pre nás naplánoval Boh.

(Grün, 2020, s. 65)

 

ANSELM GRÜN

Je nemecký katolícky kňaz, mních benediktínskeho opátstva Münsterschwarzach a vyhľadávaný duchovný sprievodca. Jeho knihy o spiritualite a umení života sa stávajú svetovými bestsellermi a sú preložené do viac ako tridsiatich jazykov.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00