recenzia_Bonnie L. Engstromová: 61 minút k zázraku

recenzia_Bonnie L. Engstromová: 61 minút k zázraku
Verím, že sú ľudia v nebi a že sa o nás starajú. Nie, nie je to rozprávka. Je to skutočnosť, ktorú môžeme vyjadriť ako „orodovanie svätých.“ Sú to ľudia, ktorí len nedávno žili medzi nami a pomáhajú nám aj napriek tomu, že sú na prvý pohľad, tak povediac, nesympatickí.

„Muž s čiernymi očami, ktoré živo jastria. Má vpadnuté líca a vyziabnutú tvár. Na prvý pohľad vyzeral ako upír.“

Tak nejako sa začína prvé stretnutie autorky knihy Bonnie L. Engstromovej s biskupom Sheenom. V tom čase je vysokoškoláčka a má celý život pred sebou.

Po stretnutí s celoživotnou láskou si zakladá rodinu. Niekoľko mesiacov po svadbe otehotnie, no dieťatko odíde skôr, ako sa má narodiť. Je z toho smutná. Slzy ju premôžu aj v ambulancii jej gynekológa, ktorý jej neprejaví žiadnu empatiu ani súcit.

A tak sa Bonnie dostáva k myšlienke na domáci pôrod.

Po istom čase sa im narodí doma dcéra i syn.

Následne na to prichádza správa o treťom tehotenstve. V tom čase sa spolu s manželom dostáva k videám o Fultonovi Sheenovi. Už ho nevníma ako „upíra“, práve naopak. Z posolstva jeho slova čerpá posilu v očakávaní dieťaťa a zveruje ho pod ochranu tohto svätca.

Dieťa sa narodí doma. Je to chlapček, no nejaví žiadne známky života. Začína boj o jeho existenciu.

 

Čo prežíva mama, ktorá napriek všetkému verí, že sa Boh postará o jej dieťa? Ako sa k životu novorodenca stavajú lekári? Čo v tomto prípade zmôže príhovor Fultona Sheena?

 

Všetky odpovede nájdete v pútavom príbehu, ktorý autorka vložila do knihy s názvom: 61 minút k zázraku. Je svedectvom o tom, že aj nemožné sa stáva realitou.

Táto kniha v sebe nesie nádej i dôkaz, že príhovor svätých má moc. Za každých okolností sú pripravení pomáhať a rozdávať požehnanie z neba.

Myslím, že to požehnanie potrebuje každý. Preto po knihe spokojne siahni s otvoreným srdcom a pripomeň si, že v nebi máme priateľov. Jedným z nich je Fulton Sheen.

 

recenzia_Bonnie L. Engstromová: 61 minút k zázrakuUkážka

„To znamená, že moje bábätko je na tom najhoršie zo všetkých detí, čo tu ležia?“ spýtala som sa. Travis a moja mama sa na mňa súcitne pozreli. Videli, že som si uvedomila závažnosť toho, čo som práve počula. Nemocnica svätého Františka je spádové zdravotnícke zariadenie, kam prichádzajú pacienti z celého Illinoisu, a zároveň je jedinou nemocnicou v tomto štáte, ktorá má jednotku intenzívnej starostlivosti o novorodencov tretieho stupňa. To znamená, že v nemocnici pre najťažšie choré deti, na oddelení pre najťažšie choré z týchto detí, bolo na tom moje bábätko najhoršie zo všetkých. Mohla som si to už medzičasom uvedomiť, no nedošlo mi to. Táto informácia mi na okamih vzala vietor z plachiet, no potešila som sa, že bohoslužbu – vizitu božského lekára – pravdepodobne stihneme.

Po pár minútach primár so svojím tímom skutočne prišli a ich konverzácia sa začala. Diskusie vedené počas vizít vždy prebiehali navlas rovnako. Zdravotnícky tím sa rozprával o Jamesovi, pričom používal slová, čísla a skratky, ktorým som ani zamak nerozumela. Počas tejto fázy sme tam len ticho sedeli. Mala som otvorený notebook a „rozpaľovala“ som klávesnicu – stručne a rýchlo som zaznamenávala, čo som práve počula. Druhá fáza spočívala v tom, že Jamesov ošetrujúci lekár nám laickým jazykom objasnil, o čom sa tu pred chvíľou diskutovalo. Aj teraz som si robila poznámky, poznamenávala si čísla a snažila sa, ako som len vedela, aby som si správne zapísala medicínske termíny. Napokon sme kládli otázky a členovia zdravotníckeho tímu nám na ne odpovedali, pričom nás oboznamovali s definíciami, objasňovali veci, ktorým sme nerozumeli a z času na čas nám na kúsky papiera či papierové obrúsky kreslili rôzne diagramy. V to ráno spočíval najdôležitejší záver v rozhodnutí, že čoskoro začnú Jamesa zahrievať a postupne ukončia jeho ochladzovaciu liečbu, pričom je zásadne dôležité, aby celý proces prebehol plynule a úspešne.

(Engstromová, B. L.: s 73 – 74)

 

O AUTOROVI

Bonnie L. Engstromová je obľúbená katolícka blogerka a spíkerka. Rada pečie, bezcieľne sa prechádza po dvore svojho domu a do omrzenia opakuje deťom, aby si po sebe upratali. Pravidelne píše príspevky pre spoločenstvo Blessed is She aj na svoju vlastnú webovú stránku (www.bonnieenstrom.net) a  na Instagrame trávi viac času, než je zdravé. Spolu so svojím manželom a ôsmimi deťmi žije v strednom Illinoise, kde si užíva pokoj a ticho.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00