Recenzia_Clara Jones: Milovaná

Recenzia_Clara Jones: Milovaná
Clara Jones prichádza s knihou určenou pre ženy, ktoré v kolotoči svojich povinností zabudli na to, kým v skutočnosti sú.

Už len to, pomyslí si nejedna zástupkyňa ženského pokolenia. Ja? Ako by som mohla byť milovaná? Veď mám toľko chýb! Som nemožnou matkou, hriešnou ženou. Som… Zadrž. Odpoveď na otázku „kto som?“ odlož aspoň o deväť týždňov.

Presne toľko času potrebuješ, aby si prelúskala knihu Milovaná, ktorá je určená pre ženy. Nejde len o obyčajné čítanie, ale o delenie sa o cestu, ktorá Claru Jones priviedla k poznaniu Božej lásky.

Je to pozvanie, aby sme my, ženy, zatiahli na hlbinu. Načúvali Božiemu slovu a dali si odpoveď na otázky, ktoré nás prenasledujú v našom vnútri.

Ak prijmeme autorkino pozvanie, nezabudnime si pripraviť Sväté písmo a ceruzku. V študijnom materiáli, ktorý vydala, je dosť miesta na zapisovanie našej osobnej cesty s Bohom.

Pre koho je kniha určená?

  • Pre dokonalé matky, ktoré sa z času na čas hanbia za správanie svojich detí.
  • Pre ženy, ktoré bojujú s hnevom, pretože nie všetko ide tak, ako si to predstavovali.
  • Pre tie, ktoré túžia víťaziť, no v ich srdci vyhráva pocit frustrácie.
  • Pre nás, ktoré sme stratili radosť zo života a svoju vieru berieme ako niečo, čo jednoducho je.
  • Pre tie, ktoré prenasleduje otázka, čo si o nich pomyslia tí druhí.
  • Pre „snaživky“, ktoré chcú mať pod kontrolou každú situáciu.
  • Pre ženy unavené zo života i zo situácií všedných dní.
  • Pre teba…

Ako si na tom? Máš odvahu porozprávať sa o svojej situácii s Bohom? Načúvať jeho slovu vo Svätom písme? Posunúť svoj život iným smerom a odovzdať sa mu? Povedať, že mu jednoducho patríš a že si môže robiť s tvojím životom, čo chce?

Skôr ako sa rozhodneš pre tento krok, začítaj sa do knihy s názvom Milovaná. Zapisuj si myšlienky, ktoré sú ti blízke. Podčiarkuj si to, s čím súhlasíš, a spokojne prečiarkuj to, čo je ti proti srsti.

Uvidíš, že Boh mlčať nebude. Ukáže ti, na čo si už dávno zabudla, a premení aj tie všedné dni na nevšedné. A nielen to. Nebudeš už sama; tvoj manžel, deti, priatelia, známi sa stanú súčasťou príbehu, ktorý Boh napísal pre teba – pre svoju milovanú.

 

Recenzia_Clara Jones: MilovanáUKÁŽKA

Opakované prehry s hriechom sa zintenzívnili, len čo som sa stala matkou. Materstvo mi v srdci odokrylo hriech, o ktorom som ani len netušila: hnev. Rok čo rok som sa k ôsmim deťom, ktorými ma požehnal Boh, snažila byť trpezlivá a milá, no im sa akosi neustále darilo vo mne roznecovať hnev. Po dvanástich či trinástich rokoch neutíchajúceho zápasu som sa rozhodla študovať témy rodičovstva a hnevu, a to bolo hlavne z knihy Prísloví. Zaujímalo ma, čo si Boh skutočne myslí o hneve. Vedela som, že aj on sa niekedy dokáže rozhnevať, a tým som si odôvodňovala svoje vlastné výbuchy na deti. Prostredníctvom tohto štúdia som však pochopila, že vychovávať deti v hneve je nielen hriešne, ale aj kontraproduktívne.

(…)

Nekontrolovateľný hnev nebol mojím jediným hriechom, ale sužoval ma zo všetkých najviac. Svoje deti som ľúbila a veľmi dobre som vedela, že im svojím hnevom ubližujem. Len čo začali pokúšať moju trpezlivosť, nevedela som sa ubrániť hnevu.

Usúdila som, že sa potrebujem naučiť držať svoj hnev na uzde, a tak som sa začala pravidelne modliť za ovocie Ducha. Aj napriek odhodlaniu zbaviť sa hnevu a prekypovať láskou, radosťou a pokojom však víťazstvo zostalo v nedohľadne.

Moja silná túžba po víťazstve v kombinácii s neprestajným zlyhávaním ma frustrovali, až na pokraj zúfalstva. Chcela som jednoducho zomrieť a ísť do neba, kde by som sa hriechom už viac nemusela zaoberať. Vôbec nešlo o samovražedné myšlienky. Jednoducho som prahla po nebi, pretože som stratila akúkoľvek vieru v to, že sa ešte niekedy v tomto živote zmením. Nevedela som prestať myslieť na to, prečo neprežívam taký pokoj a radosť ako ostatní kresťania.

Teraz však vidím, že do tohto stavu ma Boh musel doviesť pred tým, než ma mohol začať vyslobodzovať. V opačnom prípade by som si totiž myslela, že som nad hriechom zvíťazila vlastnou silou.

(Jones, 2019, s. 17 – 18)

 

CLARA JONES

Žila na Slovensku od roku 1993 do roku 2006. Spolu so svojím manželom Dannym pôsobila v Tréningovom centre Kompas. Od roku 2006 do roku 2018 slúžili v zbore Summit Church v arkansaskom meste Little Rock. V súčasnosti žijú v Bratislave, kde je Danny kazateľom zboru Bratskej jednoty baptistov Palisády a Clara vedie službu ženám. Jej túžbou je pomôcť im, aby našli odpočinok v Kristovi. Má osem detí a sedem vnúčat.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00