Recenzia_Craig Groeschel: Nebezpečné modlitby

Recenzia_Craig Groeschel: Nebezpečné modlitby
Prečítaním tejto knihy sa váš život môže radikálne zmeniť. Otázkou však je, či to chceme. Chceme zmeniť náš život, ak nám jeho pohodlie vlastne vyhovuje? Prečo by sme sa mali modliť akési nebezpečné modlitby, ktoré všetko prevrátia hore nohami?!

Každý z nás určite pozná základnú definíciu modlitby – že ide o dialóg medzi človekom a Bohom. Viete však, čo robí z bežných dialógov dialógy, ktoré idú na hĺbku? Dialógy, v ktorých sa nebavíte iba o tom, čo ste počas dňa zažili, ale dialógy, v ktorých odhalíte svoje vnútro? Ako vyzerá váš bežný dialóg s Bohom?

„Povedz, Craig, veríš, že Boh stále koná zázraky?“

„Pravdaže,“ odvetil som.

„To je dobre, pretože tvoje modlitby sú také trápne.“ (s. 11)

Tento úsmevný dialóg autora Craiga Groeschela s jeho kamarátom prezrádza tak mnoho. Aj vás tieto slová usvedčili? Ak áno, nemajte obavy, autor nám totiž ponúka veľmi dobrý návod, ako naše modlitby prehĺbiť. Chce to však dávku odvahy. Prečo?

Naše bežné modlitby, hoci si to nemusíme ani uvedomovať, sa obvykle nesú na vlne povrchnej komunikácie a udržiavajú nás v zóne komfortu, na ktorý sme zvyknutí. My sme však pozvaní do života viery, nie do života v pohodlí. Ak sme ochotní vykročiť do života viery, začnú sa diať skutočné zázraky. Pomôcť nám môžu tri jednoduché modlitby: skúmaj ma; zlom ma; pošli ma. Napísala som jednoduché, no v skutočnosti také vôbec nie sú.

Tri krátke modlitby, ktoré autor v knihe predstavuje, sú doslova nebezpečné a náš život zmenia natoľko, nakoľko ich budeme myslieť vážne. Tieto tri nebezpečné modlitby zmenia nielen nás, ale vďaka nim pochopíme lepšie Boha, zmení sa náš pohľad na veci, na ľudí a na život. Tieto modlitby nás vytiahnu z pohodlia a zavedú nás na nové chodníky, nevychodené, po ktorých budete kráčať v skutočnej dôvere, že Boh sa postará. Tieto modlitby obmäkčia naše srdce a odkryjú, kto skutočne sme… Tieto modlitby zmenia nás aj ľudí, s ktorými sa stretneme a za ktorých sa budeme modliť. „Keď sa mu celkom vydáte, dá vám oči, ktoré budú vidieť, na čom pracuje. Dá vám srdce, ktoré bude cítiť, čo sa dotýka jeho srdca. A ruky, ktoré budú prinášať jeho lásku.“ (s. 115)

 

Recenzia_Craig Groeschel: Nebezpečné modlitbyUKÁŽKA

„Nechcem Boha prosiť, aby ma zlomil. Bojím sa toho, čo sa stane. Som matkou štyroch detí. Príliš ich milujem. Požiadať Boha, aby ma zlomil, mi jednoducho naháňa hrôzu. Čo ak ochoriem, dostanem depresiu, alebo sa budem musieť odlúčiť od svojej rodiny?“

Väčšina ľudí v skupine súhlasne prikývla. Všetci, jeden za druhým, vysvetľovali, prečo váhajú, boja sa a nie sú ochotní modliť sa túto nebezpečnú modlitbu. Pokračovali sme v rozhovore na danú tému. Každý z nás identifikoval svoje dôvody a argumentoval, prečo je v poriadku nemodliť sa túto modlitbu. A boli sme tam všetci kresťania. Hoveli sme si na pohodlnej pohovke neďaleko ohňa a popíjali voňavú kávu, zatiaľ čo v pozadí nám hrali príjemné chválospevy.

Na konci nášho stretnutia sme sa modlili, a hoci to nikto nevyslovil nahlas, zdalo sa, že výkrik našich sŕdc je jasný: „Bože, dovoľ nám ostať v našom pohodlí. Nech je nám teplo a cítime sa príjemne. Nelám nás, pretože to môže príliš bolieť. Prosíme ťa, nech všetko aj naďalej ide hladko.“

Moja otázka, ktorá zostáva rovnaká pre všetkých nás, však znie: Čo strácame tým, že lipneme na svojom pohodlí?

O čo prichádzame tým, že sa tak veľmi snažíme vyhnúť bolesti a nepohodliu?

Čo ak je na druhej strane utrpenia niečo, čo stojí za to?

Čo ak je narušenie nášho pohodlia potrebné pre náš rast rovnako, ako pre malé vtáča prasknutie škrupiny, ktorá ho obklopuje?“  

(Groeschel, 2021, s. 66)

 

O AUTOROVI

Zakladateľ a hlavný pastor inovatívneho cirkevného zboru Life.Church. Autor viacerých úspešných kníh a seminárov o vodcovstve. So svojou manželkou a šiestimi deťmi žijú v Oklahome.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom kníhkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00