Recenzia_Danielle Graf, Katja Seide: Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2

Recenzia_Danielle Graf, Katja Seide: Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2
Ktorý rodič by povedal, že sa kvôli svojim deťom ani raz poriadne nezapotil? Dokonca aj v rozprávke o superhrdinoch mali obaja čo robiť, aby svoje deti dali občas „do laty“. A to mali aj rôzne superschopnosti. A čo robíme my, obyčajní smrteľníci, ak sme vo výchove naozaj kdesi na konci so silami?

Vždy je viacero možností na výber. Buď pôjdeme klasickou cestou prísnych rodičov, alebo budeme skúšať rôzne, možno aj alternatívne postupy. Autorky knihy neodsudzujú žiadnu možnosť. Z podtitulu Ľahkým krokom od 5 do 10 rokov však správne môžeme vytušiť, že ich radami nebudú autoritárske spôsoby. Naopak, po celý čas zdôrazňujú, aké dôležité je pristupovať k deťom tak, aby im rodičia čo najlepšie rozumeli. Ich želaniam, potrebám, schopnostiam, pocitom, vzťahom, vedeli s nimi správne komunikovať, rozdeliť im povinnosti, trávili s nimi čas a vôbec formovali ich charakter, učili ich samostatnosti aj pomáhali uplatniť sa v živote.

Autorky pochádzajú z Nemecka a venujú sa poradenstvu rodičom vo výchove aj na blogu, ktorý spolu píšu. Je oň obrovský záujem, a preto sa rozhodli svoje skúsenosti vydať aj knižne. Vidno tak, že ich rukami prešlo dosť prípadov – v každej kapitole je prítomný aj konkrétny príbeh nejakej rodiny, ktorá opisuje problém so svojimi deťmi. Vďaka vysvetleniu pedagogickej aj psychologickej teórie o detskom prežívaní sa tak vždy dostaneme aj k praxi.

Svet detského vnútra je pekne spracovaný, text ide do hĺbky problému a snaží sa vždy nájsť riešenie, ktoré je veľmi individuálne pre každé dieťa. V tom vidno precíznosť práce a nesmiernu ochotu pomôcť ľuďom, aby výchova bola pre nich skutočne ľahká.

Čitatelia sa môžu nájsť v mnohých prípadoch alebo si povedia, že prežívajú niečo podobné. Nie každá rada však môže byť vhodná pre ich deti. Príklady iba slúžia na to, aby sa vedeli lepšie vžiť do potrieb svojich detí.

Niekto by síce mohol namietať, že taký druh výchovy je príliš voľný alebo pôsobí na prvý dojem ako rozmaznávanie, lenže aj pri čítaní knihy príde neraz pocit usvedčenia, že deti veľakrát odbíjame z lenivosti či neschopnosti dostatočne sa im venovať. Nejde teda v žiadnom prípade o výchovu bez pravidiel – a to autorky zdôrazňujú veľmi jasne. Veľký počet spokojných rodičov a detí svedčí o rozumnosti ich učenia. Kto chce, nech sa k nim pridá pomocou tejto hrubej, ale prínosnej knihy.

 

Recenzia_Danielle Graf, Katja Seide: Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2UKÁŽKA

Prv než som mala deti, ako špeciálna pedagogička som si kriticky obzerala desiate svojich žiačok a žiakov. Ohŕňala som nos, keď cez veľkú prestávku tri štvrtiny triedy zasa vybalili biely chlieb s čokoládovým krémom. Viedla som s rodičmi krízové rozhovory, na rodičovských schôdzkach som dopodrobna popísala tabuľu, ktoré potraviny sú v škole vítané a ktoré nie, a v duchu som obracala oči stĺpkom, keď si deti na druhý deň opäť priniesli puding alebo chrumky.

Keď išla prvý raz do školy moja dcéra Karlotta, zabalila som jej na desiatu celozrnný chlebík s láskou natretý tvarohovou nátierkou, k nemu prúžky papriky a vlašské orechy. Pravdaže, nič z toho nezjedla. V utorok som to skúsila so pšenično-ražným chlebom a jej obľúbenou salámou, nakrájanou mrkvou a zopár hrozienkami. Aj to sa vrátilo nedotknuté.

(Graf, Seide, 2019, s. 142)

 

DANIELLE GRAF

Žije neďaleko Berlína, pracuje ako hospodárska právnička. Považuje blogovanie za svoju veľkú životnú vášeň.

 

KATJA SEIDE

Vyštudovala špeciálnu pedagogiku a pracuje na základnej škole v Brandenbursku. Tiež rada píše na svoj blog.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

Recenzia_Danielle Graf, Katja Seide: Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2

GRAF, Danielle, SEIDE, Katja. Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2. Vydavateľstvo TATRAN. Bratislava 2019, 336 s. ISBN 978-80-222-0958-8.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00