Recenzia_Francesco Bamonte: Vzbura anjelov

Recenzia_Francesco Bamonte: Vzbura anjelov
Keď sa anjeli vzbúria, predstavíme si niečo, čo nedopadne dobre. Majú či mali slúžiť len Bohu. Lenže niektorý z nich si povedal: „Nebudem slúžiť!“ Viete, ako to celé bolo?

Možno aj viete. Niekedy na náboženstve ste sa učili, ako sa pyšný anjel (diabol) nechcel viac klaňať Bohu a bol vrhnutý do pekla. Kto by však chcel preskúmať tému o padlých anjeloch hlbšie, táto kniha mu bude k dispozícii.

Exorcista Francesco Bamonte už aj v minulosti písal knihu o posadnutiach, teraz sa zameriava na históriu toho, odkiaľ zlo pochádza a čo sa vlastne stalo, keď sa z najkrajšieho anjela stal Lucifer. V jednotlivých kapitolách tému rozoberá najprv podľa Svätého písma. Cituje a následne vysvetľuje state, v ktorých sa spomínané udalosti opisujú.

Ďalej sa venuje téme podľa toho, ako ju chápali a rozoberali kresťanskí autori v dejinách, od apoštolov až po súčasných teológov. Autor nezabúda ani na to, ako k téme pristupuje učenie našej Cirkvi v Katechizme, spomína skúsenosti iných exorcistov či vyhlásenia pápežov.

Dielo je veľmi bohaté na mnohé zdroje a vidno, že Bamonte má o téme neskutočný prehľad. Zrejme si počas svojho života a služby načítal dosť literatúry, čo dokazujú aj odkazy na knihy, z ktorých čerpal. Celá kniha vďaka tomu pôsobí veľmi dôveryhodne a naozaj fundovane. Aj keď ide do veľkej miery o teóriu, nájdu sa tam aj praktickejšie veci, hlavne v častiach zo skutočných zážitkov exorcistov. Práve tieto výpovede sú asi najzaujímavejšími časťami knihy, hoci ich sám autor nechce stavať do najdôležitejšej pozície. Naopak, dáva do popredia Božie slovo a náuku Cirkvi.

Zámerom knihy určite nie je vyvolať strach z diabla. V podtitule sa síce píše, že ide o skúsenosti exorcistu s tajomstvami zla, ale práve toho je tam najmenej (čo si trochu aj odporuje). Autor chcel skôr upozorniť ľudí na to, kde a ako si majú dávať pozor na nástrahy zlého, a ak už mu podľahli, ako z toho von hlavne pomocou poznania teórie o ňom.

 

Recenzia_Francesco Bamonte: Vzbura anjelovUKÁŽKA

V exorcizmoch možno veľmi často pozorovať Luciferovo obrovské sklamanie a nespútaný hnev voči preblahoslavenej Panne Márii. A to preto, ako som už povedal, že i keď mala ľudskú prirodzenosť, teda nižšiu, ako je anjelská, Boh ju vyzdvihol nielen nad všetky ľudské bytosti, ale aj nad anjelské. Jeden exorcista, keď sa modlil k Panne Márii, počul démona chrliť tieto protesty: „Ja som čistý duch. Prečo nie ja, prečo nie ja, čistý duch? Ja, čistý duch. Prečo nie ja, ale Ona áno?“ A po chvíli pokračoval: „Ona, ktorá je stvorením, a nie ja. Ja som predsa boh a Ona bola postavená nado mňa. Prečo sa to muselo stať? Ale ja som to nechcel, ja som to nechcel. Nikdy by som sa nesklonil pred stvorením. Táto bola stvorená ako nižšia, ja som čistý duch pred Bohom. Mali sa klaňať mne, pretože Oni sú menej ako ja“ (evidentne myslí na ľudskú prirodzenosť Ježiša Krista a najsvätejšej Panny Márie).

(Bamonte, 2020, s. 124-125)

 

FRANCESCO BAMONTE

Je členom rehole Služobníkov Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, exorcistom diecézy, v ktorej pôsobí, a v súčasnosti predsedom Medzinárodnej asociácie exorcistov. S tímom spolupracovníkov venuje veľkú časť svojej pastoračnej činnosti pomoci ľuďom, ktorí sa stali obeťami mágov alebo sa zapojili do okultných a špiritistických praktík rôzneho druhu. Špecifickú službu exorcizmu vykonáva aj vtedy, keď si to vyžadujú škody spôsobené okultizmom.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

Bamonte, Francesco. Vzbura anjelov. Zachej.sk, 2020. 256 s. ISBN: 978-80-8211-170-8.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00